اعضای جدید کمیسیون‌های انتخابات افغانستان معرفی شدند

اداره امور حق نشر عکس Arg
Image caption ارگ ریاست جمهوری افغانستان

ریاست جمهوری افغانستان در فرمان‌هایی اعضای کمیسیون‌های مستقل انتخابات و شکایت‌های انتخاباتی را معرفی کرد. این اعضا دو روز پیش (جمعه) با رای نامزدان ریاست جمهوری افغانستان انتخاب شده بودند.

رئیس جمهوری افغانستان، سید عصمت‌الله مل، مولانا محمد عبدالله، اورنگ زیب، محمد حنیف دانشیار، مسافر قوقندی، حوا علم نورستانی و رحیمه ظریفی را به عنوان اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان معرفی کرده است.

همچنین محمد قاسم الیاسی، زهره بیان شینواری، مولوی دین محمد عظیمی، محمد یونس طغرا، سید قطب الدین رویدار به عنوان اعضای کمیسیون‌ شکایت‌های انتخاباتی معرفی شدند.

در اولین نشست این کمیسیون‌ها، روسا، معاونان و منشی‌های دو کمیسیون تعیین خواهند شد.

رئیس جمهور افغانستان در فرمان‌های جداگانه دیگری، حبیب‌الرحمن ننگ و چمن شاه‌ اعتمادی را به ترتیب به عنوان روسای دارالانشاء (دبیرخانه) کمیسیون‌های انتخابات و شکایت‌های انتخاباتی معرفی کرد تا به این ترتیب امور اداری و اجرائی، "انسجام" بهتری پیدا کند.

حق نشر عکس Murtazavi Facebook
Image caption روز جمعه ۱۷ نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از جمله اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی این کشور به ۸۱ تن از نامزدان عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی رای دادند

اعضای جدید این کمیسیون‌ها دو هفته پس از برکناری اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی و توشیح قانون جدید انتخابات از سوی رئیس‌جمهوری معرفی شدند.

روسا و دوازده عضو قبلی کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی ممنوع‌الخروج شده‌اند.

دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که هدف از این کار بررسی اتهام‌های سوء استفاده از صلاحیت‌های وظیفه‌ای است.

قانون جدید انتخابات افغانستان حدود چهار ماه پس از انتخابات جنجالی پارلمانی توشیح شد.

انتخابات پارلمانی افغانستان که تاکنون نتایج نهایی آن اعلام نشده است به دلیل بی‌نظمی و ادعاهای تقلب و جرایم انتخاباتی، انتقادهای گسترده‌ای را در پی داشته است.

قانون جدید انتخابات

در قانون جدید انتخابات در بیش از ۲۰ ماده قانون قبلی تغییراتی داده شده که مهمترین آن نحوه انتخاب اعضای کمیسیون است.

در ماده سیزدهم این قانون درباره نحوه انتخاب اعضای کمیسیون‌ها آمده که هر حزب سیاسی ثبت‌شده در وزارت عدلیه/دادگستری می‌تواند یک نامزد داشته باشد و نهادهای جامعه مدنی مرتبط با انتخابات می‌توانند فهرستی پانزده نفره از اشخاص واجد شرایط را معرفی کنند که حداقل پنج تن آنان زن باشند.

احزاب سیاسی ۶۹ نفر و نهادهای جامعه مدنی ۱۵ نفر از اعضای خود را به عنوان نامزد برای عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان معرفی کردند.

موضوع مهم دیگر در قانون جدید انتخابات، برگزاری تمام انتخابات به طور الکترونیک است. در قانون تازه تصریح شده است که چهار مرحله انتخابات از جمله ثبت‌نام رای‌دهندگان و رای‌دهی باید با سیستم الکترونیک و فن‌آوری بیومتریک برگزار شود.