هشدار غنی به اعضای جدید کمیسیون‌های انتخابات: تخلف کنید، مجازات می‌شوید

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption مراسم تحلیف اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان امروز در ارگ برگزار شد

مراسم تحلیف اعضای جدید کمیسیون‌های انتخابات افغانستان امروز دوشنبه سیزدهم حوت/اسفند در ارگ ریاست جمهوری این کشور برگزار شد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در نشست امروز گفت که مشکلاتی که در انتخابات پارلمانی به خصوص در بخش اعلام نتایج آن به میان آمد، لزوم تغییر در ترکیب کمیسیون‌ها و تعدیل قانون انتخاباتی را به میان آورد.

او تاکید کرد که اعضای جدید کمیسیون‌ها به اساس قانون جدید، از میان فهرست احزاب سیاسی و نهادهای مدنی و از طریق رای گیری از سوی نامزدان انتخابات ریاست جمهوری انتخاب شدند و "حالا این اتهامات از بین رفت که گفته می‌شد کمیسیون‌های انتخاباتی مربوط به این و یا آن جناح است."

او ضمن اشاره به اشتباهات و تخطی‌ها در دوره‌های قبلی انتخابات به اعضای جدید کمیسیون‌ها گفت: "به اساس قانون جدید انتخابات، وضاحت کامل باشد که قانون جزای افغانستان سر تمام اعضای کمیسیون‌ها و تمام کارمندان دو کمیسیون تطبیق می‌شود و برای این که از فساد و سوء استفاده از وظیفه جلوگیری شود، هر دو کمیسیون برای قرنطین کمیشنران مکانیزمی را ترتیب دهند... باید مکانیزمی برای حساب دهی و شفافیت کامل شما برای ملت به میان آید."

آقای غنی تاکید کرد که پس از این اعضای کمیسیون‌ها حق ندارند عضو هیچ حزبی باشند و روابط آنها با احزاب تخلف محسوب می‌شود.

حق نشر عکس Murtazavi Facebook
Image caption روز جمعه ۱۷ نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان از جمله اشرف غنی، رئیس جمهوری و عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی این کشور به ۸۱ تن از نامزدان عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی رای دادند

رئیس جمهوری افغانستان از اعضای جدید کمیسیون خواست انتخابات پیش‌رو را در زمان تعیین شده آن برگزار کرده و برای به میان آوردن اعتماد مجدد مردم به یک انتخابات شفاف بکوشند.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، انتخابات شوراهای ولایتی، انتخابات شوراهای ولسوالی و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی به تاریخ ۲۹ سرطان/تیر سال آینده برگزار شود.

رئیس جمهوری همچنین تاکید کرد که اعضای جدید کمیسیون به زودی نتایج انتخابات پارلمانی را در ولایات باقیمانده اعلام کنند. انتخابات پارلمانی افغانستان در ماه میزان/مهر برگزار شد اما پس از گذشت ماه‌ها نتایج آن در شماری از ولایات نهایی نشد و اعضای کمیسیون‌های انتخاباتی پیش از ختم این کار، برکنار شدند.

آقای غنی تاکید کرد که حکومت در کار کمیسیون‌ها دخالت نخواهد کرد و مانع دخالت هر ارگان و شخصی در کار آنها خواهد شد اما استقلال آنها نسبی است که مطابق قانون تنظیم می‌شود.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی نیز در این نشست گفت تعیین اعضای جدید کمیسیون‌ها گامی دیگر برای برگزاری انتخابات شفاف وعادلانه است.

او مسئولیت اعضای جدید کمیسیون‌ها را بزرگ خواند و تاکید کرد که در چارچوب قانون از استقلال آنها حمایت خواهد شد.

او در شرایط فعلی برگزاری به موقع انتخابات و پیشبرد روند صلح را از آرزوهای مردم خواند و اعضای جدید را متعهد به برآوردن یک بخش بزرگ این آرزو خواند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان، انتخابات شوراهای ولایتی، انتخابات شوراهای ولسوالی و انتخابات پارلمانی ولایت غزنی به تاریخ ۲۹ سرطان/تیر سال آینده برگزار شود

انتخاب اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی

ریاست جمهوری افغانستان روز گذشته در فرمان‌هایی اعضای کمیسیون‌های مستقل انتخابات و شکایت‌های انتخاباتی را معرفی کرد. این اعضا سه روز پیش (جمعه) با رای نامزدان ریاست جمهوری افغانستان انتخاب شده بودند.

به اساس این فرمان رئیس جمهوری افغانستان، سید عصمت‌الله مل، مولانا محمد عبدالله، اورنگ زیب، محمد حنیف دانشیار، مسافر قوقندی، حوا علم نورستانی و رحیمه ظریفی اعضای جدید کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان هستند.

همچنین محمد قاسم الیاسی، زهره بیان شینواری، مولوی دین محمد عظیمی، محمد یونس طغرا، سید قطب الدین رویدار به عنوان اعضای جدید کمیسیون‌ شکایت‌های انتخاباتی معرفی شدند.

قرار است در اولین نشست این کمیسیون‌ها، روسا، معاونان و منشی‌های دو کمیسیون تعیین شوند.

رئیس جمهور افغانستان در فرمان‌های جداگانه دیگری، حبیب‌الرحمن ننگ و چمن شاه‌ اعتمادی را به ترتیب به عنوان روسای دارالانشاء (دبیرخانه) کمیسیون‌های انتخابات و شکایت‌های انتخاباتی معرفی کرد.

اعضای جدید این کمیسیون‌ها دو هفته پس از برکناری اعضای پیشین کمیسیون‌های انتخاباتی و توشیح قانون جدید انتخابات از سوی رئیس‌جمهوری معرفی شدند.

ریاست جمهوری افغانستان به دنبال انتقادات فراوان از نحوه برگزاری انتخابات پارلمانی افغانستان و ادعاهای تقلب و جرایم انتخاباتی فراوان در آن، روسا و دوازده عضو قبلی کمیسیون‌های انتخابات و شکایات انتخاباتی را برکنار، آنها را ممنوع‌الخروج اعلام و به دادستانی کل معرفی کرد.

حق نشر عکس Arg
Image caption محمد اشرف غنی گفت مشکلاتی که در انتخابات پارلمانی به خصوص در بخش اعلام نتایج آن به میان آمد، لزوم تغییر در ترکیب کمیسیون‌ها و تعدیل قانون انتخاباتی را به میان آورد

قانون جدید انتخابات

در قانون جدید انتخابات در بیش از ۲۰ ماده قانون قبلی تغییراتی داده شده که مهمترین آن نحوه انتخاب اعضای کمیسیون است.

در ماده سیزدهم این قانون درباره نحوه انتخاب اعضای کمیسیون‌ها آمده که هر حزب سیاسی ثبت‌شده در وزارت عدلیه/دادگستری می‌تواند یک نامزد داشته باشد و نهادهای جامعه مدنی مرتبط با انتخابات می‌توانند فهرستی پانزده نفره از اشخاص واجد شرایط را معرفی کنند که حداقل پنج تن آنان زن باشند.

پس از توشیح این قانون احزاب سیاسی ۶۹ نفر و نهادهای جامعه مدنی ۱۵ نفر از اعضای خود را به عنوان نامزد برای عضویت در کمیسیون‌های انتخاباتی افغانستان معرفی کردند.

موضوع مهم دیگر در قانون جدید انتخابات، برگزاری انتخابات به طور الکترونیک است. در قانون تازه تصریح شده است که چهار مرحله انتخابات از جمله ثبت‌نام رای‌دهندگان و رای‌دهی باید با سیستم الکترونیک و فن‌آوری بیومتریک برگزار شود.