غنی، خلیلزاد و رهبران جهادی روی 'تشکیل تیم مذاکره‌کننده صلح افغان' گفت‌وگو کردند

غنی. حق نشر عکس Twitter
Image caption در جلسه ارگ، اشرف غنی، عبدالله عبدالله، زلمی خلیلزاد، جان بس سفیر آمریکا در کابل، ژنرال میلر، حامد کرزی، رهبران جهادی؛ عبدالرب رسول سیاف، گلبدین حکمتیار، کریم خلیلی، محمد محقق، عبدالروف ابراهیمی، صلاح‌الدین ربانی و عمر داوودزی حضور داشتند

محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در دیدار با رهبران جهادی این کشور در حضور زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، جان بس، سفیر آمریکا در کابل و ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای خارجی دراین کشور درباره مذاکرات صلح با گروه طالبان صحبت و رایزنی کرده است.

قرار است دومین نشست بین‌الافغانی صلح با حضور نمایندگان طالبان به زودی در دوحه پایتخت قطر برگزار شود و رایزنی‌ها برای حضور نمایندگان حکومت افغانستان در این نشست‌ جریان دارد.

آقای غنی در حساب توئیتر خود گفته که در دیدار با رهبران سیاسی بر "موضع متحد" در مذاکرات صلح تاکید کرده است.

زلمی خلیلزاد نیز پس ازاین دیدار در حساب توییتر خود هدف از نشست ارگ را "ضرورت تشکیل یک تیم همه‌شمول" برای نشست بین‌الافغانی دوحه گفته است.

آقای خلیلزاد در سه روز گذشته در دیدارهای متعدد با سیاستمداران، فعالان مدنی و زنان و مقام‌های حکومت افغانستان درباره آمادگی برای گفت‌وگوهای بین‌الافغانی به مشورت پرداخته است.

شکل‌گیری یک هیات مشترک افغان از کابل در گفت‌وگو با طالبان موضوع محوری دیدارهای آقای خلیلزاد بوده است.

"تیم متحد و همه‌شمول مذاکره‌کننده افغان"

اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان بر رهبری حکومت افغانستان در مذاکرات صلح تاکید داشته و گفته می‌شود نمونه مذاکرات صلح با گلبدین حکمتیار را الگویی برای مذاکرات با طالبان می‌داند.

آقای حکمتیار، رهبر حزب اسلامی دو سال پیش پس از ۱۵ سال جنگ، پس از امضای توافقنامه صلح با حکومت افغانستان وارد کابل شد.

اما گروه طالبان حکومت اشرف غنی را "دست‌نشانده" خوانده و گفته که حاضر به گفت‌وگوی مستقیم با آن نیست. اگرچه گفت‌وگو با گروه‌ها و جریان‌های سیاسی افغانستان را پذیرفته است.

آقای خلیلزاد بر ایجاد یک تیم متحد و همه‌شمول مذاکره‌کننده افغان تاکید دارد که شامل نمایندگان گروه‌های مختلف سیاسی، قومی، زنان و حکومت افغانستان باشد.

در روزهای گذشته در محافل سیاسی کابل در مورد ترتیب فهرست‌های شرکت‌کنندگان احتمالی دومین نشست صلح با طالبان رایزنی‌هایی در جریان بوده است. اما، حکومت افغانستان در این زمینه اظهار نظر نکرده است.

اولین نشست نمایندگان احزاب و چهره‌های سیاسی افغانستان از جمله حامد کرزی، رئیس جمهور پیشین حدود دو ماه پیش در مسکو برگزار شد. در آن نشست هیچ نماینده‌ای از سوی دولت شرکت نکرد.

رئیس‌جمهور غنی گفته بود افرادی که در نشست مسکو شرکت کرده‌اند، "صلاحیت اجرایی ندارند".

حق نشر عکس Twitter
Image caption آقای خلیلزاد دیروز در قندهار با بزرگان و فعالان جامعه مدنی این ولایت درباره صلح به رایزنی پرداخته است. عبدالسلام رحیمی، رئیس دفتر اشرف غنی نیز آقای خلیلزاد را در سفر قندهار همراهی کرد

برگزاری انتخابات یا دولت موقت

حکومت افغانستان بر برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تاکید می‌ورزد. اگرچه اخیرا اعلام شد که برگزاری این انتخابات برای چند ماه به تاخیر افتاده است. کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرد که این انتخابات با دو ماه تاخیر به تاریخ ۲۸ سپتامبر ۲۰۱۹ برگزار می‌شود.

آقای خلیلزاد در مصاحبه‌ای با بی‌بی‌سی گفت: "بهتر خواهد بود اگر این انتخابات پس از بحث با طالبان و توافق بر سر ختم جنگ صورت بگیرد". او تاکید دارد چون تضمیمی برای رسیدن به توافق با طالبان وجود ندارد، بهتر است که در عین حال آمادگی برای برگزاری انتخابات نیز گرفته شود.

از طرف دیگر، با شدت گرفتن بحث ایجاد "دولت موقت" در افغانستان، آقای خلیلزاد می‌گوید: "آمریکا در این باره موضع‌گیری و پیشنهادی خاصی نکرده است."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در نشست مسکو دولت افغانستان شرکت نداشت. احزاب سیاسی و سیاستماران مخالف دولت افغانستان برای گفتگو با نمایندگان گروه طالبان حضور یافتند