'اسامی اعضای هیات مذاکره کننده طالبان از فهرست سیاه خارج شد'

نشست قطر حق نشر عکس Qatar Official Sources
Image caption تصویری که از پنجمین نشست هیات مذاکره کننده طالبان و نمایندگان آمریکا منتشر شد

گروه طالبان خارج شدن اسامی اعضای هیات مذاکره کننده این گروه در گفت‌وگوهای صلح با آمریکا را از فهرست سیاه سازمان ملل تایید کرده است.

ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان این گروه جمعه ۲۳ حمل/فروردین به محفوظ ذبیدی، خبرنگار بی‌بی‌سی گفت اسامی ۱۴ نفر از اعضای هیات مذاکره کننده این گروه از فهرست سیاه به طور موقت برای ۹ ماه خارج شده است.

او می‌گوید که "وعده سپرده شده که اسامی این افراد برای همیشه از این فهرست حذف شود."

این هیات ۱۴ نفره پیش از پنجمین نشست نمایندگان گروه طالبان و نمایندگان ایالات متحده آمریکا، از سوی رهبری این گروه تعیین شده بودند.

ملا عبدالغنی برادر، از مؤسسان گروه طالبان که حدود شش ماه پیش از زندان پاکستان آزاد شد شامل این فهرست است. او اکنون رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر است.

نام انس حقانی که اکنون زندانی امنیت ملی افغانستان است نیز در این فهرست شامل بود که برای انجام گفت‌وگوها رها نشد. مشخص نیست که اکنون برای رهایی او اقدامی خواهد شد یا نه. او فرزند جلال الدین حقانی، بنیان گذار شبکه حقانی و برادر ناتنی سراج الدین حقانی است. سراج الدین حقانی رهبر کنونی شبکه و معاون گروه طالبان است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نشست قبلی گفت‌وگوهای بین الافغانی حدود دو ماه قبل در مسکو برگزار شده بود

دومین نشست بین‌الافغانی برای صلح

خارج شدن نام این افراد از فهرست سیاه در حالی صورت می‌گیرد که قرار است به زودی دومین نشست بین‌الافغانی با حضور اعضای هیات مذاکره کننده طالبان و نمایندگان دولت افغانستان در دوحه قطر برگزار شود. اگرچه طالبان گفته در این نشست هیچ کسی از حکومت افغانستان نمایندگی نمی‌کند.

پیش از این به دنبال اعتراض دولت افغانستان به دلیل شمولیت نام این افراد در فهرست سیاه، سفر شماری از اعضای این گروه به پاکستان لغو شده بود و شکایتی از حضور و سفر آنها به مسکو، در سازمان ملل درج شد.

حدود دو ماه پیش، این سفر برای اشتراک در نخستین نشست بین‌الافغانی میان نمایندگان طالبان و نمایندگان احزاب و چهره‌های سیاسی افغانستان در مسکو صورت گرفته بود. نشستی که در آن حکومت افغانستان غایب بود.

پیش از این گفته شده بود که در گفت‌وگوهای صلح میان طالبان و آمریکا، بحث خارج کردن نام اعضای طالبان از فهرست سیاه سازمان ملل مطرح شده، اما از سوی نمایندگان آمریکا این صلاحیت و خواست مختص به دولت افغانستان خوانده شد.

سازمان ملل و دولت افغانستان تاکنون در مورد خارج شدن موقت نام اعضای هیات مذاکره کننده طالبان از این فهرست چیزی نگفته است.

اعلام آغاز عملیات بهاری طالبان

در همین طالبان امروز با نشر اعلامیه‌ای از آغاز عملیات بهاری این گروه تحت نام "الفتح" خبر داده‌اند.

در اعلامیه‌ای این گروه آمده که هدف از این عملیات گرفتن ساحات وسیع، شهرها و مراکز است. طالبان با شروع عملیات بهاری خود از نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان خواسته‌اند که از دشمنی بی دلیل با آن‌ها خود داری کنند.

همچنان این گروه تصریح کرده که ترجیح می‌دهد که به عوض کشتن نیروهای امنیتی، اردو، پولیس و جناح‌های حامی دولت با آن‌ها یکجا شود.

طالبان به صورت غیر مستقیم گفته‌اند که عملیات بهاری آن‌ها جوابی به عملیات حکومت به نام "خالد" است و گفته‌اند که عملیات دولت به این معنی است که می‌‎خواهد از راه زور به اهداف خود برسد.

این در حالی است که چند روز قبل دولت افغانستان عملیات بهاری‌ نظامیان افغان را در یک جلسه امنیتی، تحت نام 'خالد' اعلام کرد.