واکنش طالبان به انتشار فهرست اشتراک‌کنندگان نشست دوحه: نشست قطر محفل عروسی نیست

نشست مسکو

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

طالبان گفته حدود ۲۵ نفر از جمله اعضای هیأت مذاکره‌کننده طالبان و اعضای دفتر این گروه در قطر در این نشست شرکت خواهند کرد

گروه طالبان در واکنش به انتشار فهرست اشتراک کنندگان حکومت افغانستان در نشست بین‌الافغانی در قطر بار دیگر گفته هیچ کسی در این نشست به نمایندگی از حکومت افغانستان اشتراک نمی‌کند.

روز گذشته حکومت افغانستان فهرستی از اسامی ۲۵۰ نفر را منتشر کرد که قرار است به زودی در دومین نشست بین‌الافغانی در قطر اشتراک کنند. حکومت اعلام کرد که این افراد از تمام اقشار افغانستان نمایندگی می‌کنند.

گروه طالبان امروز چهارشنبه ۲۸ حمل/فروردین اعلامیه‌ای منتشر کرده و گفته است برگزار کنندگان این نشست این تعداد افراد را از سوی حکومت نخواهند پذیرفت و نه هم در چنین نشست‌هایی این گونه اشتراک مروج است.

طالبان در اشاره به محل نشست در یکی از کشورهای خلیج فارس گفته است: "تهیه کنندگان فهرست در کابل باید درک کنند که این یک کنفرانس منظم و پلان شده در یک کشور دوردست خلیجی است، نه مراسم عروسی و یا مهمانی در کدام تالار کابل."

این گروه حضور نمایندگان رسمی حکومت افغانستان در نشست دوحه را مردود دانسته و گفته است از این فهرست تنها شمار محدود از شخصیت‌های سیاسی و بزرگان قومی در نشست اشتراک خواهند کرد که همه به گونه شخصی شرکت خواهند داشت و هیچ کدام آنها از "اداره کابل" نمایندگی نخواهند کرد.

طالبان نشر این گونه فهرست‌ها را تلاشی برای تخریب روند صلح خوانده است.

طالبان گفته این نشست به تاریخ ۲۰ و ۲۱ ماه آوریل برگزار خواهد شد. پیش از این نیز این گروه اعلام کرده بود که اگرچه این نشست به هدف تامین صلح برگزار می‌شود اما بخشی از گفت‌وگوهای صلح نیست و تنها برای بیان نظرات و سیاست‌ها است.

یک منبع گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفته است که حدود ۲۵ نفر از جمله اعضای هیأت مذاکره‌کننده طالبان و اعضای دفتر این گروه در قطر در این نشست شرکت خواهند کرد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

عطا محمد نور، والی پیشین بلخ و از فرماندهان 'جبهه مقاومت ضد طالبان' نیز نشر این فهرست را تلاشی از سوی حکومت برای به چالش کشیدن روند صلح خوانده و گفته که در نشست قطر با این فهرست اشتراک نخواهد کرد

مخالفت شخصیت‌های سیاسی و گروه‌های دیگر

شبکه فعالین جامعه مدنی و حقوق بشر نیز فهرست منتشر شده از سوی حکومت را "فهرست حکومتی" خوانده و اعلام کرده که آن را نمی‌پذیرد.

این نهاد اعلام کرده که این فهرست بیشتر شامل کارمندان حکومت و افراد تیم‌های انتخاباتی رهبران حکومت وحدت ملی است در حالی که هیات مذاکره کننده باید شامل افراد بی‌طرف باشد.

این شبکه نیز دولت را به تلاش برای تخریب روند صلح متهم کرده و خواهان تغییر هر چه سریعتر این فهرست شده است.

عطامحمد نور، رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان که نامش در فهرست دیده می‌شود هم مخالفت خود را با این فهرست اعلام کرده است. او این فهرست را فرمایشی و حکومتی خوانده و گفته افراد شامل این فهرست هیچ پایگاه مردمی ندارند.

او مشخصا انتقاد کرده که در این فهرست "حضور پررنگ حوزه جهاد و مقاومت به عنوان یکی از طرف‌های مهم معادلات سیاسی در کشور کاملا نادیده گرفته شده است."

رئیس اجرایی حزب جمعیت اسلامی افغانستان نشر این فهرست را تلاشی از سوی حکومت برای به چالش کشیدن روند صلح خوانده و گفته که در نشست قطر با این فهرست اشتراک نخواهد کرد.

حکومت تاکنون به این مخالفت‌ها واکنشی نشان نداده است.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان که در نشست نخست بین‌الافغانی نقش مهمی داشت، نامش در فهرست اشتراک کنندگان نشست قطر دیده نمی‌شود

اولین نشست بین‌الافغانی در مسکو

نخستین دور نشست بین‌الافغانی میان نمایندگان طالبان و شخصیت‌ها و احزاب سیاسی افغانستان حدود دو و نیم ماه پیش در مسکو برگزار شد.

حکومت افغانستان در این نشست غایب بود و اعلام کرد که اشتراک کنندگان آن صلاحیت اجرایی ندارند. برگزاری این نشست نیز با انتقادات زیادی از سوی مقام‌های حکومتی همراه شد.

پس از این نشست حکومت افغانستان برای سفر و اشتراک شماری از نمایندگان طالبان که در فهرست سیاه سازمان ملل شامل بودند، به این سازمان شکایت کرد.

اما این بار که قرار است نمایندگان حکومت نیز در این نشست اشتراک کنند، چند روز پیش طالبان اعلام کردند که اسامی اعضای هیات مذاکره کننده آنها برای ۹ ماه از فهرست سیاه سازمان ملل خارج شدند.

در نشست مسکو، طالبان اعلام کردند که قانون اساسی افغانستان را نمی‌پذیرند و در قطعنامه پایانی این نشست بر خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان تاکید شد.