مذاکرات بین‌الافغانی قطر در پی 'مخالفت طالبان با فهرست هیأت افغانستان لغو شد'

ارګ

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

. قرار بود هیات ۲۵۰ نفری دولت افغانستان در روزهای آینده با نمایندگان طالبان در دوحه قطر دیدار و گفت‌وگو کنند

منابعی در دولت افغانستان به بی‌بی‌سی گفته‌اند تا زمانی که طالبان فهرست دولت را نپذیرند، مذاکرات "بین‌الافغانی" در دوحه قطر برگزار نخواهد شد.

قرار بود هیأت ۲۵۰ نفری دولت امروز (پنجشنبه، ۲۹ حمل/فروردین) عازم دوحه شود، اما ناگهان این سفر برای مدتی نامعلوم به تعویق افتاد.

این هیأت قرار بود در سه روز آینده با نمایندگان طالبان در دوحه قطر دیدار و گفت‌وگو کنند.

شماری از شرکت‌کنندگان این نشست نیز در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی تایید کردند که از ریاست جمهوری با آنها تماس گرفته شده و گفته شده که سفرشان به تعویق افتاده است.

دلیل تاخیر این نشست به نظر می‌رسد مخالفت طالبان با شمار و اعضای هیأت افغانستان بوده است.

پیش از این شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان می‌گوید که بحث تعویق در میان نیست و قرار نبود که حتما امروز پرواز صورت بگیرد.

همچنین طالبان نیز گفته بودند نشست همچنان پابرجاست و به تعویق نیفتاده است.

نشست قطر، دومین نشست بین‌الافغانی میان نمایندگان طالبان و شخصیت‌های سیاسی و نمایندگان احزاب افغانستان است.

اگرچه طالبان گفته این نشست با هدف تامین صلح برگزار می‌شود اما بارها تاکید کرده که هیچ کسی در این نشست از حکومت افغانستان نمایندگی نمی‌کند و این نشست تنها برای ابراز نظرات و پالیسی‌هاست.

نشر فهرست ۲۵۰ نفری هیأت افغانستان برای شرکت در این نشست انتقادهایی از سوی شخصیت‌های سیاسی، نهادهای مدنی و گروه طالبان را به دنبال داشت.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نشست قبلی گفت‌وگوهای بین الافغانی حدود دو و نیم ماه قبل در مسکو برگزار شده بود

اولین نشست بین‌الافغانی در مسکو

نخستین دور نشست بین‌الافغانی میان نمایندگان طالبان و شخصیت‌ها و احزاب سیاسی افغانستان حدود دو و نیم ماه پیش در مسکو برگزار شد.

حکومت افغانستان در این نشست غایب بود و اعلام کرد که شرکت‌کنندگان آن صلاحیت اجرایی ندارند. برگزاری این نشست نیز با انتقادات زیادی از سوی مقام‌های حکومتی همراه شد.

پس از این نشست حکومت افغانستان برای سفر و اشتراک شماری از نمایندگان طالبان که در فهرست سیاه سازمان ملل شامل بودند، به این سازمان شکایت کرد.

اما این بار که قرار است برخی از اعضای دولت نیز در این نشست شرکت کنند، چند روز پیش طالبان اعلام کردند که اسامی اعضای هیات مذاکره کننده آنها برای ۹ ماه از فهرست سیاه سازمان ملل خارج شدند.

در نشست مسکو، طالبان اعلام کردند که قانون اساسی افغانستان را نمی‌پذیرند و در قطعنامه پایانی این نشست بر خروج کامل نیروهای خارجی از افغانستان تاکید شد.