مذاکرات صلح افغانستان

مهمترین خبرها

کلوب دیپلماتیک، محل برگزاری مذاکرات

آمریکا و طالبان سر میز غذا چه می‌گفتند؟

همین که در حوالی ساعت ده شب درهای اتاق مذاکره باز شد، طالبان به سمت بیرون شتافتند. تلفن‌های هوشمند شان را از صندوق‌های قفل‌شده دم در گرفتند و به حیاط رفتند تا به بزرگان شان پیام‌‌های صوتی بفرستند. زنی با پوشش غربی عضو هیات آمریکایی بود. هنگام صرف شام یکی از آمریکایی‌ها به یک عضو طالبان گفت از سخنان امروز تان خوشم آمد.

ببینید، بشنوید

 • نشست مسکو

  واکنش طالبان به انتشار فهرست اشتراک‌کنندگان نشست دوحه: نشست قطر محفل عروسی نیست

  گروه طالبان در واکنش به فهرست ۲۵۰ نفری حکومت افغانستان برای شرکت در نشست بین‌الافغانی قطر گفته این نشست "کدام محفل عروسی در کدام تالار کابل نیست" و تنها شمار محدودی از این افراد در نشست اشتراک خواهند کرد. شخصیت‌ها و گروه‌های دیگری نیز از این فهرست انتقاد کرده‌اند.

 • اعتراض طالبان: نشست قطر گردهمایی سیاسی است، نه جشن عروسی

  ویدیو, اعتراض طالبان: نشست قطر گردهمایی سیاسی است، نه جشن عروسی, مدت 2,08

  رئیس جمهوری افغانستان مذاکرات با طالبان را که قرار است دو روز دیگر در قطر برگزار شود، یک فرصت تاریخی خوانده است.

 • واکنش‌ها به مقاله جنجالی همسر زلمی خلیلزاد

  ویدیو, واکنش‌ها به مقاله جنجالی همسر زلمی خلیلزاد, مدت 2,55

  زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا در گفتگوهای صلح افغانستان که در دوحه قطر سرگرم گفتگو با طالبان است از اهمیت حقوق زنان در این مذاکرات گفته است.

 • هشدار طالبان به آمریکا در مورد تغییر دستور مذاکرات

  ویدیو, هشدار طالبان به آمریکا در مورد تغییر دستور مذاکرات, مدت 2,42

  گروه طالبان به آمریکا هشدار داده که اگر گفت‌وگوهای صلح را صادقانه پیش نبرد و از تاکتیک فشار استفاده کند، این مذاکرات را عقب می اندازد.

 • دولت افغانستان می‌گوید بیانیه پایانی نشست مسکو با طالبان ارزش اجرایی ندارد

  ویدیو, دولت افغانستان می‌گوید بیانیه پایانی نشست مسکو با طالبان ارزش اجرایی ندارد, مدت 3,03

  دولت افغانستان اعلام کرده نشست رهبران سیاسی افغان با هیئت طالبان در مسکو در مورد صلح، نتیجه اجرایی ندارد.

 • مذاکرات با طالبان در مسکو؛ دولت افغانستان می‌گوید نتیجه ندارد

  ویدیو, مذاکرات با طالبان در مسکو؛ دولت افغانستان می‌گوید نتیجه ندارد, مدت 3,41

  در مسکو نشستی برگزار شد که نمایندگان طالبان را با دشمنانی قسم خورده و قدیمی پشت یک میز نشاند، چهره‌هایی از جمله حامد کرزی رئیس‌جمهوری پیشین که بارها از سوء قصد طالبان جان به دربرده

 • مخالفت اشرف غنی با صلح ناپایدار

  ویدیو, مخالفت اشرف غنی با صلح ناپایدار, مدت 3,01

  محمد اشرف غنی، در تازه‌ترین اظهارات خود در رابطه با مذاکرات صلح گفته که او و نیروهای امنیتی این کشور تا زمانی که یک قطره خون در بدن داشته باشد، صلح گذرا را نمی‌پذیرند.

 • تفاهم افغانستان و آمریکا بر سر مذاکره با طالبان

  ویدیو, تفاهم افغانستان و آمریکا بر سر مذاکره با طالبان, مدت 2,44

  افغانستان و آمریکا بر سر یک شیوه کار جدید برای پیشبرد روند صلح توافق کرده‌اند.

 • مذاکره طالبان با آمریکایی‌ها به تعویق افتاد

  ویدیو, مذاکره طالبان با آمریکایی‌ها به تعویق افتاد, مدت 2,03

  زلمی خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا برای مذاکرات صلح افغانستان دور دیگری از سفرهای منطقه‌ای‌اش را آغاز کرده است.

 • عبدالله عبدالله: چند دسته باشیم، در مذاکرات با طالبان پیش نمی‌رویم

  ویدیو, عبدالله عبدالله: چند دسته باشیم، در مذاکرات با طالبان پیش نمی‌رویم, مدت 1,54

  رئیس اجرایی دولت افغانستان، از تمامی رهبران سیاسی این کشور خواسته اتحادشان را حفظ کنند و در روند صلح، دولت را نادیده نگیرند.

 • واکنش‌های مردمی به مذاکره آمریکا با طالبان

  ویدیو, واکنش‌های مردمی به مذاکره آمریکا با طالبان, مدت 3,27

  گرچه هنوز جزئیات پیش نویس توافق آمریکا و طالبان روشن نیست ولی در افغانستان نگاه‌ها و برداشت‌ها درباره مذاکرات دو طرف متفاوت است.

 • نشست مسکو

  هیأت افغانستان در نشست دوحه با طالبان 'تعیین شدند'

  یک منبع در حکومت افغانستان به بی‌بی‌سی گفته "شورای رهبری مصالحه" بعد از چندین روز رایزنی و گفتگو، سرانجام فهرست شرکت‌کنندگان نشست قطر را نهایی کرده است. به گفته این منبع ۱۵۰ نفر از جمله ۴۰ زن در نشست قطر شرکت خواهند کرد.

 • نشست مسکو

  طالبان: در نشست 'بین‌الافغانی' قطر، هیچ کسی از حکومت نمایندگی نمی‌کند

  گروه طالبان می‌گوید که نشست "بین‌الافغانی" پیش‌رو در قطر در چارچوب صلح در کشور است اما تاکید کرده که افراد وابسته به حکومت، در این نشست تنها نظریات شخصی خود را ابراز می‌کنند و نماینده دولت نیستند. این در حالی است که زلمی خلیلزاد، نماینده آمریکا برای صلح افغانستان در توییتی گفته در این نشست قرار است نمایندگانی از حکومت افغانستان نیز اشتراک کنند.

 • اتمر و نبیل

  گروه‌های انتخاباتی اتمر و نبیل لویه جرگه مشورتی صلح را تحریم کردند

  پس از تیم انتخاباتی "ثبات و همگرایی" به رهبری عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، تیم انتخاباتی "صلح واعتدال" به رهبری محمد حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان نیز اعلام کرد که در لویه جرگه مشورتی صلح شرکت نمی‌کند.

 • ارگ

  'خطوط سرخ افغانستان' برای نشست بین‌الافغانی دوحه مشخص شد

  شورای رهبری مصالحه افغانستان، مسوده 'خطوط سرخ افغانستان' برای نشست پیش‌رو با طالبان را در دوحه مشخص کرد. قرار است این نشست زیر نام گفت‌وگوهای بین‌الافغانی از ۱۹-۲۱ آوریل در دوحه پایتخت قطر برگزار شود. حفظ نظام 'جمهوری اسلامی افغانستان'، برگزاری انتخابات و حفظ قانون اساسی به عنوان خطوط سرخ در مذاکرات با طالبان مشخص شدند.

 • عبدالله

  عبدالله: در لویه جرگه مشورتی صلح شرکت نمی‌کنم

  ریاست اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان، امروز یکشنبه (۲۵ حمل/فروردین) با انتشار اعلامیه‌ای گفته که گروه انتخاباتی "ثبات و همگرایی" به رهبری عبدالله عبدالله، جرگه مشورتی صلح را راه حلی برای رفع مشکلات موجود در افغانستان نمی‌داند و در آن شرکت نخواهد کرد.

 • طالبان

  نمایندگان طالبان در لویه جرگه مشورتی صلح شرکت نمی‌کنند

  گروه طالبان با نشر اعلامیه‌ای لویه جرگه مشورتی صلح را یک "دسیسه و غیرقابل قبول" خوانده و اعلام کرده که در این نشست اشتراک نخواهند کرد. لویه جرگه مشورتی صلح افغانستان قرار است به تاریخ ۹ ثور/اردیبهشت در کابل با اشتراک دست‌کم ۲۵۰۰ نماینده از سراسر این کشور برگزار شود.

 • عمرداووزی

  شورای عالی صلح افغانستان: طالبان در لویه جرگه مشورتی صلح شرکت کنند

  با آغاز پنجمین دور مذاکرات آمریکا و طالبان در قطر، شورای عالی صلح افغانستان از طالبان خواسته تا در لویه جرگه مشورتی صلح در کابل شرکت کنند. قرار است این لویه جرگه برای سه روز ۲۶-۲۹ حوت/اسفند و با حضور دو هزار نفر از سراسر افغانستان برگزار شود.

 • نزدیک به ۱۴۰۰۰ نیروی آمریکایی در حال حاضر در افغانستان مستقرند.

  مذاکرات دوحه: 'آمریکا ظرف پنج سال از افغانستان خارج شود'

  روزنامه نیویورک تایمز به نقل ازدیپلمات‌های آمریکایی و اروپایی خبر داده براساس طرح پیشنهادی در مذاکرات دوحه آمریکا نیروهای خود را ظرف پنج سال از افغانستان خارج می‌کند. هنوز از نهایی شدن این طرح خبری در دست نیست و مذاکرات قرار است روز شنبه ادامه پیدا کند.

 • طالبان

  انس حقانی،‌ زندانی دولت افغانستان،‌ عضو هیات مذاکره‌کننده طالبان شد

  گروه طالبان اعلام کرده که به دلیل اهمیت گفت‌وگوهای صلح با آمریکا، ملا هبت الله اخندزاده، رهبر این گروه، تیم مذاکره کننده جدیدی را تعیین کرده است. رهبری این تیم جدید را ملاعبدالغنی برادر، معاون سیاسی رهبر طالبان به عهده دارد و نام انس حقانی، برادر رهبر شبکه حقانی که در زندان دولت افغانستان است هم در میان مذاکره‌کنندگان جدید طالبان دیده می‌شود.

 • غنی

  غنی، خلیلزاد و رهبران جهادی روی 'تشکیل تیم مذاکره‌کننده صلح افغان' گفت‌وگو کردند

  محمداشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان در دیدار با رهبران جهادی این کشور در حضور زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، جان بس، سفیر آمریکا در کابل و ژنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای خارجی دراین کشور درباره مذاکرات صلح با گروه طالبان صحبت و رایزنی کرده است.

 • افغانستان

  حکمتیار: تا خارجی‌ها نروند و حکومت تغییر نکند، صلح نمی‌آید

  گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان و از مخالفان مسلح پیشین دولت گفته است تا زمانی که دو عامل اصلی جنگ در این کشور - حضور نیروهای خارجی و "حکومت دست‌نشانده" - از میان نرود، صلح پایدار تامین نخواهد شد. او همچنین از طالبان خواسته است برای تامین صلح، گفت‌وگوهای بین‌الافغانی، آتش بس طولانی مدت و برگزاری انتخابات را بپذیرند.

 • آنجلینا جولی

  نگرانی آنجلینا جولی از غیبت زنان در مذاکرات صلح افغانستان

  آنجلینا جولی، هنرپیشه معروف آمریکایی و از فعالان حقوق پناهندگان در نشستی در سازمان ملل تاکید کرده که زنان باید در گفت‌وگوهای صلح برای پایان جنگ در افغانستان دخیل باشند. او گفته که از سکوت جامعه بین‌المللی دراین مورد نگران است و حقوق زنان افغان نباید قربانی این مذاکرات شود.

 • ملا برادر

  طالبان: ملا برادر تنها با حضور وزیر خارجه آمریکا در مذاکرات قطر شرکت می‌کند

  گروه طالبان اعلام کرده که ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر طالبان در قطر و رهبر هیات مذاکره کننده طالبان، در نشست پیش‌رو با نمایندگان آمریکا اشتراک نمی‌کند. این گروه گفته اگر در این نشست وزیر خارجه آمریکا اشتراک کند، در آنصورت ملا برادر نیز اشتراک خواهد کرد. منابعی از این گروه اما گفته‌اند ملا برادر، مرد نظامی است و به این دلیل در مذاکرات نخواهد بود.

 • اشرف غنی

  اشرف غنی: پیشرفت اساسی در مذاکرات صلح ظرف یک سال ممکن است

  اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان در یک مصاحبه اختصاصی با بی‌بی‌سی گفته که پیشرفت اساسی در مذاکرات صلح ظرف یک سال پیشرو امکان‌پذیر است. اما در عین حال تاکید کرده که مردم افغانستان باید اطمینان یابند که گروه طالبان قدرت را انحصاری نمی‌کند و به حقوق زنان احترام می‌گذارد.

 • افغانستان

  انتقاد همسر خلیلزاد از فعالان زن افغان در مورد مذاکرات با طالبان

  شرل بنارد، همسر زلمی خلیلزاد نماینده آمریکا برای صلح افغانستان در مقاله‌ای به فعالان زن افغان تاخته و نوشته که زنان افغان برای دفاع از حق خود باید اقدام کنند و مدافعان حقوق زن در افغانستان نمی‌توانند که مانع بازگشت نیروهای آمریکایی از این کشور شوند. فعالان زن در افغانستان به این نوشته خانم بنارد واکنش گسترده نشان داده‌اند.

 • نشست مسکو

  طالبان در نشست مسکو: قانون اساسی افغانستان اعتبار ندارد

  عباس استانکزی، رئیس هیات طالبان در نشست مسکو می‌گوید قانون اساسی کنونی افغانستان اعتبار ندارد، زیرا از جانب "کشورهای غربی بر مردم افغانستان تحمیل شده" و باید قانون اساسی جدید با "معیارهای اسلامی و ارزش‌های افغانی" پس از خروج کامل نیروهای خارجی ازاین کشور نوشته شود.

 • خلیل زاد

  پایان پنجمین دور مذاکرات آمریکا و طالبان؛ 'روی پیش‌نویس دو مورد توافق شد'

  پنجمین دور گفت وگوهای نمایندگان آمریکا و طالبان در دوحه به پایان رسید. زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفته است وقتی توافق بر پیش‌نویس جدول زمانی خروج نیروهای بین‌المللی و اقدامات موثر مبارزه علیه تروریسم نهایی شد، "طالبان و افغان‌های دیگر از جمله دولت افغانستان گفت‌وگوهای بین‌الافغانی روی یک راه حل سیاسی و آتش‌بس همه‌جانبه را آغاز خواهند کرد."

 • افغانستان

  اشرف غنی: حاضریم به طالبان در کابل دفتر نمایندگی بدهیم

  رئیس جمهوری افغانستان که به بخش‌های ناآرام ولایت ننگرهار در شرق این کشور رفته خطاب به طالبان گفت که حاضر است در کابل دفتری در اختیار این گروه بگذارد. او گفت ریاست جمهوری امانتی است که مردم به او داده‌اند و اختیار آن با مردم است.

 • افغانستان

  افغانستان نماینده پاکستان را در پیوند به سخنان عمران خان احضار کرد

  وزارت خارجه افغانستان اعلام کرده که نماینده پاکستان در کابل را در پیوند به اظهارات اخیر عمران خان، نخست وزیر پاکستان که گفته "حکومت جدید" در افغانستان ایجاد خواهد شد، احضار کرده و آن را دخالت در امور داخلی افغانستان خوانده است.

 • خلیلزاد

  فرستاده آمریکا برای صلح افغانستان: سخنان عمران خان سازنده نیست

  زلمی خلیلزاد فرستاده آمریکا برای صلح افغانستان در واکنش به سخنان عمران خان آن را غیرسازنده خواند. نخست وزیر پاکستان تشکیل یک حکومت موقت در افغانستان را راه حل دست یابی به صلح دانسته است. کابل با فراخواندن معاون سفارت پاکستان، به این اظهارات شدیدا اعتراض کرد.

 • مایک پمپئو

  وزیر خارجه آمریکا: تا تامین صلح، اتحاد نظامی افغانستان و آمریکا برقرار است

  ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفته محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با مایک پمپئو تلفنی صحبت کرده است. ریاست‌جمهوری افغانستان می‌گوید وزیر خارجه آمریکا در این تماس گفته اتحاد نظامی میان دو کشور برقرار می‌باشد.

 • ملا برادر

  ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر شد

  شورای رهبری طالبان گفته است که ملا عبدالغنی برادر، یکی از مؤسسان گروه طالبان، به عنوان رئیس دفتر سیاسی طالبان در قطر تعیین شده است. یک منبع از گروه‌ طالبان به بی‌بی‌سی با تایید این خبر گفته است که آقای برادر به قطر رسیده است. پاکستان ملا غنی برادر را حدود سه ماه پیش پس از هشت سال زندان، آزاد کرد.

 • ارگ

  آمریکا و افغانستان اعلام عملیات بهاری طالبان را محکوم کردند

  ریاست جمهوری افغانستان گفته آغاز عملیات بهاری طالبان تحت نام "الفتح" 'نشانه واضح اصرار این گروه بر دوام جنگ نامشروع در افغانستان' است و این را 'اقدام جنگجویانه' خوانده و محکوم کرده است. زلمی خلیلزاد هم این اقدام طالبان را تاکید بر روش‌های قبلی آنها خوانده است.

 • نشست قطر

  'اسامی اعضای هیات مذاکره کننده طالبان از فهرست سیاه خارج شد'

  ذبیح الله مجاهد، از سخنگویان گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفت اسامی هیات ۱۴ نفری مذاکره کننده این گروه در گفت‌وگوهای صلح با آمریکا، از فهرست سیاه سازمان ملل به طور موقت برای ۹ ماه خارج شده است. قرار است این هیات و نمایندگان دولت به زودی در یک نشست مشترک اشتراک کنند. دولت افغانستان و سازمان ملل تاکنون در این مورد چیزی نگفته است.

 • اشرف غنی

  شکایت افغانستان به سازمان ملل از سفر هیأت طالبان به پاکستان

  حکومت افغانستان به خاطر برنامه سفر اعضای تحریم‌ شده گروه طالبان به پاکستان، رسما به سازمان ملل متحد شکایت کرده است. دلیل این شکایت، عدم مشورت پاکستان درباره تصمیم خود به میزبانی از نمایندگان طالبان است.

 • طالبان

  طالبان: به دلیل تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل نتوانستیم به پاکستان سفر کنیم

  طالبان اعلام کردند که سفر نمایندگان این گروه به پاکستان و دیدار آنها با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان که قرار بود روز دوشنبه (۲۹ دلو/بهمن) انجام شود، به دلیل قرار داشتن برخی از اعضای هیأت مذاکره‌کننده آنها در فهرست تحریم‌های آمریکا و سازمان ملل لغو شده است. دولت افغانستان به خاطر سفر این هیأت طالبان به پاکستان به سازمان ملل شکایت کرده بود.

 • طالبان

  طالبان: نمایندگان ما هفته آینده با عمران خان دیدار می‌کنند

  طالبان اعلام کرده که قرار است نمایندگان این گروه هفته آینده به دعوت رسمی پاکستان برای گفت‌وگوهای صلح میان این گروه و نمایندگان دولت آمریکا به اسلام آباد بروند و همچنین با عمران خان نخست وزیر پاکستان دیدار کنند. دولت‌های پاکستان و آمریکا تاکنون دراین مورد چیزی نگفته‌اند.

 • کرزی

  حامد کرزی: مخالف ایجاد حکومت موقت در افغانستان هستم

  حامد کرزی، رئیس‌جمهوری پیشین افغانستان می‌گوید مخالف ایجاد حکومت موقت است و تا زمانی که صلح در افغانستان تامین نشده حکومت وحدت ملی باید به کار خود ادامه بدهد. او در یک گفت‌وگوی اختصاصی با بی‌بی‌سی گفته عاملان جنگ در افغانستان، آمریکا و پاکستان هستند.

 • نشست قطر

  مذاکرات قطر میان آمریکا و طالبان 'برای دو روز متوقف شد'

  منابع گروه طالبان به بی‌بی‌سی گفته‌اند که مذاکرات میان نمایندگان این گروه و آمریکا برای دو روز متوقف شده و روز شنبه دوم مارس از سر گرفته می‌شود. این منابع گفته‌اند که دلیل توقف دو روزه احتمالا مشورت بیشتر با رهبری گروه طالبان و مقامات آمریکایی در واشنگتن است. منابع آمریکایی دراین مورد چیزی نگفته‌اند.

 • عبدالله عبدالله

  عبدالله به سیاسیون افغانستان: اختلاف ما باعث تحمیل امارت طالبان می‌شود

  عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان، یک روز پیش از نشست مسکو از تمامی سیاسیون افغانستان خواست در روند صلح، دولت را نادیده نگیرند زیرا طالبان می‌توانند با استفاده از این اختلافات امارت خود را تحمیل کنند. او به مذاکرات طالبان و آمریکا خوشبین است اما تاکید دارد اگر جایی دولت افغانستان نادیده گرفته شده، باید اصلاح شود.

 • خلیللزاد

  زلمی خلیلزاد: گفت‌و‌گوهای سه‌روزه در دوحه سازنده بود

  زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید گفت‌و‌گوهای سه روزه در دوحه قطر سازنده بوده است. آقای خلیلزاد امروز (۹ اسفند/حوت) در حساب توییتری خود نوشته:"ما به گام‌های آهسته اما پایدار برای توافق و رسیدن به صلح پایدار ادامه می‌دهیم."

 • قطر

  مذاکرات با طالبان؛ جدول زمانی خروج آمریکا از افغانستان محور گفتگوهای قطر

  نمایندگان آمریکا و طالبان دومین روز مذاکرات در دوحه قطر را با تلاش برای توافق روی جدول زمانی خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و گرفتن تضمین‌‎های لازم از طالبان برای قطع ارتباط با سازمان‌هایی مانند القاعده و گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش آغاز کرده‌اند.

 • طالبان

  هشدار طالبان به آمریکا: گفت‌وگوهای صلح را به تعویق می‌اندازیم

  طالبان به آمریکا هشدار داده که اگر موضوعات مربوط به گفت‌وگوهای صلح را تغییر دهد و از فشار استفاده کنند، مذاکرات را به تعویق خواهند انداخت. نمایندگان طالبان و آمریکا تاکنون سه بار با هم دیدار کرده‌اند. به گفته طالبان خروج نیروهای خارجی از افغانستان مهمترین موضوع مورد بحث دو طرف بوده است.

 • خلیلزاد

  خلیلزاد: اگر طالبان صلح نکنند با آنها می‌جنگیم

  زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان گفته اگر طالبان به جای صلح، جنگ را انتخاب کنند، آمریکا در کنار حکومت افغانستان با آنها خواهد جنگید اما او امیدوار است روند صلح به زودی نتیجه بدهد. این اظهارات پس از هشدار طالبان به تعویق گفت‌وگوهای صلح صورت گرفته است.

 • خلیلزاد

  امیدواری خلیلزاد به صلح با طالبان پیش از انتخابات ریاست جمهوری

  زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان می‌گوید امیدوار است تا پیش از برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در سال آینده یک توافق صلح با گروه طالبان بدست بیاید. او گفت که زمینه صلح به وجود آمده و به همین دلیل هم باید دولت افغانستان و هم گروه طالبان خود را آماده مذاکرات جدی صلح کنند.

 • زلمی خلیلزاد

  خلیلزاد خطاب به طالبان: اگر جدی هستید، با حکومت افغانستان گفت‌وگو کنید

  زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان، عدم دیدار نمایندگان طالبان با هیئت دولت افغانستان در نشست ابوظبی را "اشتباه" خوانده و گفته است اگر طالبان واقعا خواهان پایان جنگ هستند، باید با دولت افغانستان روی میز مذاکره بنشینند.

 • افغانستان

  ترامپ: مذاکرات بسیار بسیار قدرتمند صلح در افغانستان جریان دارد

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرده که مذاکره بسیار قدرتمند صلح در افغانستان جریان دارد. او از ابراز امیدواری کرده که اگر این مذاکره به نتیجه برسد آمریکا و افغانستان خرسند خواهند شد. هر چند افزود: "ما نمی‌دانیم که این روند موفق خواهد شد، شاید نشود و کسی نمی‌داند."

تحلیل و گزارش

 • نشست بین‌الافغانی دوحه؛ ترکیب فهرست و چهره‌هایی‌که شرکت نمی‌کنند

  ارگ ریاست جمهوری افغانستان امروز سه شنبه ۲۷ حمل/فروردین فهرست نهایی اشتراک‌کنندگان مذاکرات بین‌الافغانی صلح در قطر را منتشر کرد. در این فهرست اسامی ۲۵۰ نفر از نمایندگان احزاب سیاسی، شخصیت‌های سیاسی، مقام‌های حکومتی، اعضای شورای عالی صلح، علما و شورای ملی، بزرگان جهادی، جامعه‌ی مدنی، خانواده‌های قربانیان، نمایندگان زنان، جوانان، خبرنگاران، وروحانیون دیده می‌شود.

  نشست مسکو
 • اشرف غنی

  اشرف غنی؛ از 'حامی صلح' تا 'مانع صلح'؟

  اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان شاید دشوارترین روزهای ریاست جمهوری‌‌اش را تجربه می‌کند. آقای غنی در ظرف چند هفته از تصویر یک رئیس جمهوری "صلح‌جو" به تعبیر مخالفانش به یک "مانع اصلی صلح" تبدیل شده است.

 • افغانستان

  زلمی خلیلزاد و دشواری‌های صلح افغانستان؛ در سه نشست با طالبان چه گذشت؟

  بعد از انتخاب خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در افغانستان، گفتگوهای صلح افغانستان شدت بیشتر یافته است. او تاکنون سه بار با نمایندگان این گروه گفتگو کرده. آگاهان می‌گویند خواست طالبان در نشست اول مطرح شده‌است. اکنون سئوال این است که نگرانی دولت افغانستان از روند صلح چه است؟

 • پیانو

  دیپلماسی پیانو، گفتگو با طالبان

  دوری تازه از گفتگوها میان آمریکا و طالبان از جهات زیادی متفاوت بود. علاوه بر اینکه هیات طالبان درسطح معاون رهبری و هیات آمریکایی هم با حضور یک مقام ارشد نظامی در گفتگوها شرکت کرده بودند، فضای محل انجام مذاکرات از جهات زیادی جالب توجه بود.

 • زنان افغانستان نگران آمدن طالبان

  بیم بازگشت 'شلاق طالبان' بر سر زنان و رسانه‌ها

  با داغ شدن بحث مذاکرات صلح با طالبان و اعلام توافق چارچوب ابتدایی صلح میان آمریکا و طالبان، بسیاری در افغانستان با یادآوری خاطرات دوران حکومت طالبان، ابراز نگرانی کرده‌اند که مبادا طالبانی که احتمالا در دولت سهم خواهند گرفت، همان شرایطی را به میان بیاورند که در زمان سلطه شان ایجاد کرده بودند.

 • دونالد ترامپ

  حرف‌های ترامپ از پشت پرده مذاکره با طالبان بیانگر چیست؟

  سخنان اخیر دونالد ترامپ در مورد مذاکرات صلح با گروه طالبان بیانگر آن است که دولت آمریکا با تمام قوا و به طور جدی در پی دست یافتن به توافق با این گروه به منظور پایان دادن به جنگ طولانی و پرتلفات افغانستان است.

 • British forces withdraw from Afghanistan in 2014

  صلح با طالبان: حرف روشن و نقش نامرئی بریتانیا

  با داغ شدن بحث صلح افغانستان، این روزها نام کشورهای مختلفی که در این روند درگیرند یا هم می‌خواهند سهمی و نقشی در آن داشته باشند مطرح می‌شود. اما بریتانیا که از نزدیک‌ترین متحدان آمریکا در آغاز مداخله نظامی به افغانستان در سال ۲۰۰۱ بود و در ادامه و تا اکنون بالاترین شمار سربازان بعد از آمریکا در این کشور را دارد، چه نقشی در پایان دادن جنگ هجده‌ساله و روند جاری صلح در افغانستان داشته است؟

 • اشرف غنی

  نگاهی به مذاکرات طالبان و آمریکا از آغاز تاکنون

  با انتخاب زلمی خلیلزاد به عنوان نماینده ویژه آمریکا برای افغانستان مذاکرات صلح افغانستان شتاب بیشتری یافته است. از اولین نشست هیئت آمریکایی و گروه طالبان تا کنون حدود ۵ ماه می‌گذرد. دو طرف، چهار نشست رو در رو داشته‌اند و آخرین نشست آنان که شش روز طول کشید، خبرسازترین بود.

 • لویه جرگه

  اولویت افغانستان: جنگ با طالبان یا تشکیل لویه جرگه؟

  اشرف غنی در خوف و رجای نتیجه مذاکرات صلح و زمزمه های حکومت موقت و برگزاری انتخابات که وی بر آن تاکید دارد، تلاش می نماید تا با استفاده از ابزار های مختلف، جایگاهی برای حکومت وحدت ملی در این روند ها بدست آورد. او اخیراً کمیسیونی را برای تدویر لویه جرگه به منظور دستیابی به اجماع ملی برای تامین صلح ایجاد نموده است. سوالی که مطرح می شود این است که آیا برگزاری لویه جرگه ابزارِ مناسبی در اختیار حکومت قرار خواهد داد؟

 • خلیلزاد

  آمریکا و طالبان؛ مصالحه علیه دموکراسی

  در حالی‌که روند دموکراسی ‌سازی در افغانستان به‌شدت با چالش و بحران مواجه است و مخالفان مسلح بیش از هر زمانی دست بالا در بازی سیاست افغانستان پیدا کرده‌اند، صحبت از خروج نیروهای آمریکایی مانند کابوسی در برابر دموکراسی افغانی نمایان شده است.