ارگ: قطر نشست حکومت افغانستان با طالبان را لغو کرد

ارگ

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

ارگ ریاست جمهوری گفته قطر با رد کردن فهرست دولت، نشست دوحه را لغو کرد

ریاست جمهوری افغانستان گفته که حکومت قطر به دنبال نپذیرفتن فهرست اشتراک کنندگان دولت در نشست بین‌الافغانی دوحه، این نشست را لغو کرده است.

این نشست قرار بود روزهای شنبه و یکشنبه با اشتراک نمایندگان طالبان و نمایندگانی از دولت افغانستان برگزار شود.

در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری که دیرهنگام شب گذشته منتشر شد، آمده است: "پس از آن که تمام آمادگی‌های رفتن هیات تکمیل گردید، با تعجب باید گفت که یک فهرست جدید از قطر که شمولیت متوازن مردم افغانستان در آن مراعات نشده و به معنای بی احترامی به اراده ملی مردم افغانستان بود، مواصلت کرد که این عملکرد مورد قبول مردم افغانستان نیست."

در خبرنامه ریاست جمهوری آمده که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در مشورت با بزرگان سیاسی، فهرست ترتیب شده از سوی حکومت قطر را قابل قبول ندانست.

ریاست جمهوری افغانستان گفته از حکومت قطر خواسته فهرست ترتیب شده دولت را بپذیرد و قطر این خواست را رد و در نتیجه "کنفرانس دوحه را لغو کرد."

سلطان برکت، رئیس مرکز مطالعات جنگ و مسایل بشری انستیتوی دوحه که قرار بود میزبان این نشست باشد، در رشته‌ توییت‌های نوشته که روی شرکت‌کنندگان این نشست میان طرف‌ها توافقی بدست نیامد، هرچند "روی اجندا اختلاف نظری وجود ندارد."

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

قرار بود هیات ۲۵۰ نفری دولت روز گذشته عازم قطر شود

قرار بود روز گذشته هیات ۲۵۰ نفری دولت برای اشتراک در نشست دوحه، عازم قطر شود اما نخست خبرهایی از تاخیر در پرواز و بعدا لغو نشست منتشر شد. منابعی دیروز گفتند که مخالفت طالبان با فهرست شرکت‌کنندگان دولت دلیل اصلی لغو نشست بوده است.

طالبان و شماری از شخصیت‎های سیاسی و نهادهای مدنی افغانستان چند روز پیش مخالفت‌شان را با فهرست منتشر شده از سوی دولت اعلام کرده بودند. مخالفان این فهرست را "حکومتی" و تلاشی برای به چالش کشیدن روند صلح خوانده بودند.

اما ریاست جمهوری افغانستان تاکید دارد که فهرست اشتراک کنندگان این نشست را در مشورت با تمام جریان‌های سیاسی و اجتماعی و از سوی کمیته گزینش غیرحکومتی تنظیم کرده بودند.

طالبان در واکنش به لغو شدن نشست دوحه گفته این گروه به دنبال نشست مسکو، به اشتراک در نشست دوحه متعهد بود و با اشتراک چندین برابر زنان و مردان از افغانستان در این نشست موافقت کرده بود.

این گروه در اعلامیه‎ای گفته که گرچند قرار بود در این نشست همه نظریات شخصی خود را در مورد قضیه افغانستان مطرح کنند اما حکومت افغانستان سعی داشت این نشست را نشست گفت و گوی طالبان و حکومت بسازد که تلاشی برای مختل کردن نشست بود.

طالبان گفته حکومت امیدوار بود که افراد دلخواه خود را به نمایندگی از حکومت به این نشست بفرستد و این موضوع سبب لغو نشست شد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

کرزی در فهرست اشتراک کنندگان دوحه شامل نبود اما در نشست نخست بین‌الافغانی در مسکو، نقش رهبری داشت

مخالفت طالبان با فهرست اشتراک کنندگان دولت

طالبان با انتقاد از فهرست دولت، گفته بود که نشست دوحه، "محفل عروسی یا کدام مهمانی در تالارهای کابل نیست."

این گروه در اعلامیه‌ای که منتشر کرد، گفت که در این نشست از این فهرست تنها تعداد محدودی اشتراک خواهند کرد و قطر نیز این فهرست را قبول نخواهد کرد.

روز گذشته فهرستی در شماری از رسانه‌های داخلی منتشر شد که گفته شد از سوی طالبان و حکومت قطر تایید شده است. این فهرست ۲۴۳ نفری شامل نمایندگانی از احزاب، شخصیت‌های سیاسی، ولایات افغانستان، مهاجران افغان مقیم خارج و ۲۵ نماینده طالبان بود.

در فهرست دولت شمار زنان حدود پنجاه نفر بود اما در این فهرست شمارشان به بیش از ده نفر می‌رسید.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان در توییتر خود نوشته که از تعویق نشست بین‌الافغانی دوحه ناامید شده

واکنش‌ها به لغو نشست دوحه

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا برای صلح افغانستان که گفت‌وگوهای مستقیم آمریکا با طالبان را رهبری می‌کند، در توییتر خود نوشته که از تعویق نشست بین‌الافغانی دوحه ناامید شده و همه را به تعهد به گفت‌وگو و روند صلح تشویق می‌کند.

او به اهمیت گفت‌وگو برای رسیدن به صلح تاکید کرده و از طرفین خواسته بر سر فهرست گفت‌وگو کنندگانی که از تمام افغان‌ها نمایندگی کنند، تفاهم کنند و اگر نیاز به کمکی در این مورد باشد، او حاضر به همکاری است.

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان نیز اعلامیه‌ای منتشر کرده و گفته نشست بین‌الافغانی دوحه فعلا به تاخیر افتاده است.

او گفته است که رسیدن به صلح دایمی در افغانستان در اولویت تلاش‌های مردم افغانستان است و به همین دلیل مطمئنا مردم افغانستان از راه اتحاد، اتفاق و تلاش‌های پی‌هم برای صلح، به زودترین فرصت در یک نشست بین‌الافغانی دور هم جمع خواهند شد.

نام آقای کرزی در فهرست ترتیب شده دولت برای اشتراک در نشست دوحه نبود اما او از این فهرست حمایتش را اعلام کرده بود. در نشست نخست این گفت‌وگوها در مسکو، آقای کرزی نقش رهبری کننده نشست را برعهده داشت.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نشست قبلی گفت‌وگوهای بین الافغانی حدود دو و نیم ماه قبل در مسکو برگزار شده بود

نشست‌های بین‌الافغانی

نشست دوحه، قرار بود دومین نشست بین‌الافغانی باشد. طالبان گفته بود این نشست به هدف صلح برگزار خواهد شد اما بخشی از گفت‌وگوهای صلح نیست و تنها برای ابراز نظریات شخصی برگزار می‌شود.

گروه طالبان با وجود فهرست اشتراک کنندگان دولتی، تاکید کرده بود که در این نشست هیچ کسی از حکومت افغانستان نمایندگی نمی‌کند و حتی وابستگان به حکومت نیز، شخصا اشتراک خواهند کرد.

نشست نخست بین‌الافغانی حدود دو و نیم ماه پیش در مسکو برگزار شده بود؛ نشستی با اشتراک نمایندگان طالبان، احزاب و شخصیت‌های سیاسی افغانستان. در این نشست حکومت غایب بود و برگزاری آن انتقادهای زیادی از مقام‌های حکومتی را به دنبال داشت.

حتی شکایتی از سوی دولت برای سفر و اشتراک نمایندگان طالبان در این نشست که در فهرست سیاه سازمان ملل هستند، در این سازمان ثبت شد.

اما این بار که قرار بود نمایندگان دولت نیز در نشست دوحه اشتراک کنند، چند روز پیش طالبان اعلام کردند اسامی اعضای هیات مذاکره کننده این گروه برای ۹ ماه از فهرست سیاه خارج شده است.