آمریکا خواستار برگزاری فوری نشست بین‌الافغانی در دوحه شد

مایک پمپئو

منبع تصویر، AFP

توضیح تصویر،

پومپئو: در گفت‌وگو با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان، تاسف آمریکا برای به تعویق افتادن نشست دوحه را اعلام کرد

مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در گفت‌وگو با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان تاسف آمریکا برای به تعویق افتادن نشست دوحه را اعلام کرده است.

وزارت خارجه آمریکا در بیانه‌ای گفته که آقای پمپئو و آقای غنی به تاریخ ۲۰ آوریل/اپریل با یکدیگر صحبت کردند.

در بیانیه وزارت خارجه آمریکا آمده که آقای پمپئو و آقای غنی، موافق‌اند که نشست دوحه فرصتی مهم برای پیشبرد روند صلح است.

وزیر خارجه آمریکا در این تماس، طرفین شرکت کننده در این نشست را تشویق کرده که با استفاده از این فرصت، بر فهرست اشتراک کنندگان توافق کرده تا هر چه سریعتر نشست بین‌الافغانی دوحه برگزار شود.

شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان نیز می‌گوید محور صحبت‌ها در این تماس تلفنی، کوشش‌های صلح بود.

به گفته وی، در این تماس تاکید صورت گرفت که تلاش‌های صلح در هر جایی که صورت می‌گیرد نباید متوقف شود و افغانستان در این راستا علاقمند است به شرط این که انتظارات مردم برآورده شود.

منبع تصویر، Arg

توضیح تصویر،

ارگ ریاست جمهوری گفته قطر با رد کردن فهرست دولت، نشست دوحه را لغو کرد

تاکید آقای پمپئو بر برگزاری نشست بین‌الافغانی دوحه در حالی صورت می‌گیرد که روند گفت‌وگوهای مستقیم آمریکا و طالبان نیز در جریان است. تاکنون پنج دور این گفت‌وگوها انجام شده، در پایان آخرین نشست گفته شد که دو طرف روی "پیش‌نویس" خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان و تضمین‌ برای مبارزه علیه تروریسم "توافق" کرده‌‍اند؛ توافقاتی که مشروط به گفت‌وگوهای بین‌الافغانی و آتش بس خوانده شده است.

نشست بین‌الافغانی دوحه قرار بود دو روزهای ۲۰ و ۲۱ آوریل با مشارکت نمایندگان طالبان و حکومت برگزار شود، اما این نشست لغو شد.

حکومت افغانستان که فهرست ۲۵۰ نفری برای اشتراک در این نشست ترتیب کرده بود، اعلام کرد که قطر با رد کردن این فهرست و ترتیب فهرست دلخواه خود، سبب لغو این نشست شد.

طالبان اما گفته حکومت افغانستان با تلاش برای اشتراک افراد دلخواه خود در این گفت‌وگوها سبب لغو نشست شده است.

برگزار کنندگان نشست نیز اعلام کردن که مشکلات در فهرست اشتراک کنندگان سبب لغو این نشست شد.

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نشست قبلی گفت‌وگوهای بین الافغانی حدود دو و نیم ماه قبل در مسکو برگزار شده بود

نشست‌های ''''''''''''''''بین‌الافغانی ''''''''''''''''

نشست دوحه، قرار بود دومین نشست "بین‌الافغانی" باشد.

طالبان گفته بود این نشست به هدف صلح برگزار خواهد شد اما بخشی از گفت‌وگوهای صلح نیست و تنها برای ابراز نظریات شخصی برگزار می‌شود.

گروه طالبان با وجود فهرست اشتراک کنندگان دولتی، تاکید کرده بود که در این نشست هیچ کسی از حکومت افغانستان نمایندگی نمی‌کند و حتی وابستگان به حکومت نیز، شخصا اشتراک خواهند کرد.

نشست نخست بین‌الافغانی حدود دو و نیم ماه پیش در مسکو برگزار شده بود؛ نشستی با اشتراک نمایندگان طالبان، احزاب و شخصیت‌های سیاسی افغانستان. در این نشست حکومت غایب بود و برگزاری آن انتقادهای زیادی از مقام‌های حکومتی را به دنبال داشت.

حتی شکایتی از سوی دولت برای سفر و اشتراک نمایندگان طالبان در این نشست که در فهرست سیاه سازمان ملل هستند، در این سازمان ثبت شد.

اما این بار که قرار بود نمایندگان دولت نیز در نشست دوحه اشتراک کنند، چند روز پیش طالبان اعلام کردند اسامی اعضای هیات مذاکره کننده این گروه برای ۹ ماه از فهرست سیاه خارج شده است.