دور هفدهم پارلمان افغانستان با حدود چهار سال تاخیر افتتاح می‌شود

افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

نمایندگان دور شانزدهم مجلس سه سال بیشتر از میعاد قانونی کارشان، فعالیت کردند

مقام‌های دولتی افغانستان می‌گویند در چند روز آینده دور هفدهم پارلمان افغانستان افتتاح می‌شود.

انتخابات دور هفدهم مجلس نمایندگان افغانستان با سه سال تاخیر در ماه میزان/مهر سال گذشته (۱۳۹۷) برگزار شد و تاکنون با گذشت تقریبا هفت ماه، نتایج کامل این انتخابات اعلام نشده است.

فاروق وردک، وزیر دولت در امور پارلمانی گفته است که دور جدید پارلمان روز پنجشنبه (۵ ثور/اردیبهشت) یا یکی دو روز بعدتر افتتاح خواهد شد.

یک منبع از ریاست جمهوری افغانستان نیز گفته حکومت در تلاش است تا مجلس نمایندگان قبل از برگزاری لویه جرگه مشورتی که قرار است یکشنبه ۹ ثور/اردیبهشت برگزار شود، افتتاح شود تا نمایندگان جدید در این جرگه شرکت کنند.

لویه جرگه مشورتی افغانستان که گفته شده قرار است در مورد سرنوشت روند صلح در این کشور تصمیم بگیرد نیز قرار بود در ماه حوت/اسفند سال گذشته برگزار شود، اما گفته شد به دلیل تاخیر در نتایج انتخابات پارلمانی و مشخص نشدن نمایندگان جدید به تعویق افتاده است.

این جرگه اکنون قرار است با حضور بیش از ۲۵۰۰ نماینده از سراسر افغانستان در کابل برگزار شود. این جرگه که برگزار کنندگان آنرا بزرگترین جرگه در افغانستان می‌خوانند، حدود و چارچوب مصالحه با طالبان را مشخص خواهد کرد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

انتخابات دور هفدهم مجلس نمایندگان افغانستان با سه سال تاخیر در ماه میزان/مهر سال گذشته برگزار شد

مجلسی بدون نمایندگان کابل و میدان وردک

منبعی در ریاست جمهوری می‌گوید مجلس نمایندگان افغانستان بدون حضور نمایندگان کابل و میدان وردک که تا زمان افتتاح مجلس نتایج نهایی آنها اعلام نخواهد شد، افتتاح خواهد شد.

پارلمان جدید ۲۵۱ عضو خواهد داشت اما نصاب مجلس بدون حضور این نمایندگان که شمار شان ۲۰۱ نفر پیش‌بینی شده، تکمیل خواهد بود.

ماده ۶۹ اصول وظایف داخلی مجلس نمایندگان افغانستان آمده که نصاب "ولسی جرگه" (پارلمان) و کمیسیون‌های آن هنگام رای گیری، با حضور اکثریت کل اعضاء تکمیل و تصمامیم با اکثریت حاضر گرفته می‌شود، مگر در موارد خاص که در قانون اساسی و اصول وظایف داخلی مستثنی شده باشد.

انتخابات پارلمانی سال گذشته در ولایت غزنی نیز به دلیل اختلافات سیاسی بر سر حوزه بندی در این ولایت برگزار نشد و قرار شد تا برگزاری این انتخابات نمایندگان پیشین غزنی به کارشان ادامه دهند.

کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی تایید کرده که تا آخر هفته نتایج سایر ولایات به جز کابل و میدان وردک اعلام خواهد شد.

فیفا، نهاد انتخابات آزاد وعادلانه افغانستان اما می‌گوید افتتاح مجلس بدون حضور نمایندگان جدید کابل و میدان وردک، به خصوص در بخش تعیین هیات اداری مجلس مشکل حقوقی دارد.

منبع ریاست جمهوری اما می‌گوید که تا زمان حضور نمایندگان کابل و میدان وردک، رئیس و هیات اداری مجلس به گونه موقت انتخاب خواهد شد.

در پانزدهم ماه حوت/اسفند با پایان یافتن رخصتی زمستانی نمایندگان مجلس، باید سال نهم دور شانزدهم پارلمان افغانستان افتتاح می‌شد اما ریاست جمهوری حاضر نشد با نمایندگان پیشین این مجلس را افتتاح کند.

نمایندگان دور شانزدهم مجلس سه سال بیشتر از میعاد قانونی کارشان، فعالیت کردند.

به اساس قانون اساسی، دوره کاری مجلس نمایندگان به تاریخ اول سرطان/تیر سال پنجم به پایان می‌رسد.

جنجال‌ها در انتخابات پارلمانی افغانستان

انتخابات پارلمانی سال گذشته افغانستان با ادعاهایی مبنی بر تقلب‌های فراوان همراه بود. نتایج این انتخابات بر اساس تقویم انتخاباتی اعلام نشد و ماه‌ها طول کشید.

بی‌نظمی و این ادعاها سبب شد ریاست جمهوری افغانستان تمام اعضای دو کمیسیون انتخاباتی را برکنار و ممنوع الخروج و آنها را به دادستانی افغانستان معرفی کند.

اکنون روند بررسی نتایج این انتخابات را اعضای جدید کمیسیون‌های انتخاباتی به پیش می‌برند.