تلفات غیرنظامیان در افغانستان ۱۹ درصد افزایش یافته است

تلفات غیرنظامیان در افغانستان

منبع تصویر، Getty Images

توضیح تصویر،

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارشی تازه گفته در سال ۱۳۹۷ در این کشور بیشتر از یازده هزار غیرنظامی کشته یا زخمی شدند

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در گزارشی تازه گفته در سال ۱۳۹۷ در این کشور بیشتر از یازده هزار غیرنظامی کشته یا زخمی شدند که نسبت به سال گذشته آن ۱۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

گزارش سالانه تلفات غیرنظامیان از سوی کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان امروز سه شنبه سوم ثور/اردیبهشت منتشر شد.

به اساس این گزارش در سال گذشته خورشیدی در افغانستان بیشتر از سه هزار نفر کشته و بیشتر از هشت هزار نفر زخمی شدند. ۶۸ درصد این قربانیان مرد، ۸ درصد آنها زن و ۲۱ درصدشان کودکان بودند.

تعداد غیر نظامیان کشته و زخمی شده در افغانستان. .  .

سیما سمر، رئیس کمیسیون مستقل حقوق بشر در مراسم نشر این گزارش گفت تلفات زنان ۱۶درصد افزایش یافته که نشان می‌دهد ساحه جنگ در افغانستان در مناطق غیرنظامی به خصوص خانه‌های مسکونی گسترده‌تر شده است.

گزارش کمیسیون، تلفات غیرنظامی را در جریان روند انتخابات پارلمانی که سال گذشته برگزار شد، برجسته ساخته و گفته مخالفان مسلح برای جلوگیری از اشتراک مردم در این روند، حملات گسترده‌ای انجام دادند.

گفته شده در این روند نزدیک به ۷۰۰ نفر کشته یا زخمی شدند که مسئولیت همه حملات آن را طالبان به عهده گرفته است.

بیشترین تلفات غیرنظامی در افغانستان در مناطق جنوب‌غرب در ولایات قندهار، زابل، ارزگان و هلمند ثبت شده که ۲۰ درصد افزایش را نشان می‌دهد. مناطق شرقی این کشور با نزدیک به ۶۰ درصد افزایش در موقعیت دوم و پس از آن مناطق مرکزی، شمال‌شرقی، جنوب، غرب و شمال به ترتیب بیشترین قربانیان غیرنظامی را داشتند.

تعداد غیر نظامیان کشته شده در افغانستان. .  .
توضیح تصویر،

عکس از آرشیو، (اعتراضات مردم در ولایت ننگرهار) پیش از این نیز بارها اعتراضاتی از سوی مردم در واکنش به 'تلفات غیرنظامیان' در عملیات‌های نظامی راه اندازی شده است

بیشتر از دو برابر افزایش در تلفات غیرنظامی عملیات دولتی

بررسی‌های کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که عامل ۵۳ درصد تلفات غیرنظامیان طالبان، ۱۲ درصد آن نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای بین‌المللی و ۱۲ درصد دیگر داعش بوده و مشخص نیست که عامل ۲۲ درصد باقی مانده این تلفات کدام گروه است.

در گزارش کمیسیون حقوق بشر آمده که مسئولیت نیروهای دولتی و نیروهای بین‌المللی در قبال تلفات غیرنظامیان با وجود تلاش‌های دولت بیشتر از دو برابر افزایش یافته است.

در گزارش از تصویب پالیسی ملی کاهش تلفات غیرنظامیان، ایجاد بورد جلوگیری و کاهش تلفات غیرنظامیان و ترتیب چندین طرزالعمل برای عملیات‌های نظامی به عنوان مهمترین دستاوردهای دولت برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان یاد شده است.

همچنین در این گزارش آمده که "حملات گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش که از سال ۱۳۹۴ علیه هزاره‌های شیعه‌مذهب افغانستان آغاز شده بود، همچنان ادامه داشته و در سال گذشته در نتیجه این نوع حملات در ولایات کابل، پکتیا، غور، ننگرهار و جوزجان نزدیک به ۱۵۰۰ نفر کشته یا زخمی شدند که بیش از ۶۰۰ نفرشان شیعه بودند."

غیرنظامیان کشته یا زخمی‌ در افغانستان. مجموع آمار سال‌های ۱۳۹۲ تا ۱۳۹۷ (برحسب نفر).  .

منبع تصویر، aihrc

توضیح تصویر،

خانم سمر می‌گوید آنها از دولت می‌خواهند برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان به نیروهای امنیتی افغانستان، قوانین بین‌المللی بشردوستانه را آموزش دهند

دو برابر شدن تلفات حملات هوایی

گزارش کمیسیون مستقل حقوق بشر نشان می‌دهد که ۲۷ درصد تلفات غیرنظامیان در سال گذشته ناشی از حملات انتحاری، ۲۰ درصد ناشی از عملیات نظامی زمینی، ۱۹درصد ناشی از حملات راکتی، ۱۶درصد ناشی از مین‌های جاسازی شده، ۸ درصد ناشی از حملات هوایی و ۷ درصد در نتیجه ترور و قتل‌های هدفمند بوده است.

بررسی‌های انجام شده نشان می‌دهد که در تلفات حملات راکتی/موشکی بیشتر از ۵۰ درصد و در تلفات حملات هوایی که نزدیک به یک هزار کشته و زخمی بوده، نزدیک به صد درصد افزایش آمده است.

زنان و کودکان کشته یا زخمی شده در افغانستان. .  .

پیشنهادات کمیسیون مستقل حقوق بشر

کمیسیون حقوق بشر افغانستان افزایش تلفات غیرنظامیان در این کشو را نگران کننده خوانده است.

خانم سمر می‌گوید آنها از دولت می‌خواهند برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان به نیروهای امنیتی افغانستان، قوانین بین‌المللی بشردوستانه را آموزش دهند و آنها را متوجه سازند که تخطی از این قوانین جرم است.

او تاکید دارد که عاملین تلفات غیرنظامیان باید مورد پیگرد قرار گیرند و به محکمه کشانده شوند، زیرا این عمل جزو جرایم جنگی و ضدبشری است که هیچ کسی نمی‌تواند آن را ببخشد.

رئیس کمیسیون حقوق بشر می‌گوید باید اقدامات دولت در این زمینه با مردم شریک ساخته شود. او برای پایان تلفات غیرنظامیان به ختم جنگ و اعلام آتش بس میان طرفین جنگ تاکید می‌کند.