'نیروهای طرفدار دولت عامل بیشترین کشته‌های غیرنظامی در ۲۰۱۹ بودند'

تلفات غیرنظامیان
توضیح تصویر،

عکس از آرشیو، (اعتراضات مردم در ولایت ننگرهار) پیش از این نیز بارها اعتراضاتی از سوی مردم در واکنش به 'تلفات غیرنظامیان' در عملیات‌های نظامی راه اندازی شده است

دفتر نمایندگی سازمان ملل متحد در افغانستان در نخستین گزارش سه‌ماهه سال ۲۰۱۹ از کاهش ۲۳ درصدی تلفات غیرنظامیان در این کشور نسبت به مدت مشابه در سال گذشته خبر داده است.

در گزارش تازه یوناما که امروز چهارشنبه چهارم ثور/اردیبهشت منتشر شده، آمده که در سه ماه نخست سال جاری میلادی نزدیک به ۶۰۰ غیرنظامی در افغانستان کشته و نزدیک به ۱۲۰۰ نفر دیگر زخمی شدند.

یوناما گفته از ۲۰۱۳ به این سو این پایین‌ترین آمار تلفات جنگ افغانستان بوده است.

در سه ماه نخست سال ۲۰۱۸ این رقم شامل نزدیک به ۸۰۰ کشته و بیش از ۱۵۰۰ زخمی بوده است.

در گزارش سازمان ملل آمده که کاهش تلفات در حملات انتحاری (۷۶ درصد)، از عوامل اصلی کاهش تلفات در ماه‌های گذشته بوده است.

اما در این گزارش آمده که مشخص نیست که آب و هوای سرد در این سه ماه، ادامه گفت‌وگوها میان طرفین جنگ و یا تدابیر پیشگیرانه آنها برای جلوگیری از تلفات غیرنظامیان نیز در این کاهش اثرگذار بوده یا نه.

با وجود کاهش آمار تلفات غیرنظامیان، یوناما همچنان از ادامه آسیب به غیرنظامیان در جریان درگیری‌های نظامی ابراز نگرانی کرده است.

کاهش در تلفات غیرنظامی در ماه‌های نخستین سال ۲۰۱۹ در حالی اعلام شده که سال گذشته میلادی، خونین‌ترین سال برای غیرنظامیان خوانده شده بود.

به اساس گزارش‌های سالانه یوناما، در سال ۲۰۱۸ در افغانستان بیشتر از ۳۸۰۰ نفر کشته و بیشتر از هفت هزار نفر زخمی شدند.

عاملین و مسئولین تلفات غیرنظامیان

به اساس گزارش سازمان ملل، درگیری‌های زمینی عامل بیشترین تلفات (۳۵ درصد)، مواد منفجره، دومین عامل (۱۸ درصد)، عملیات هوایی سومین عامل (۱۳ درصد) و پس از آن به ترتیب حملات انتحاری، قتل‌های هدفمند، انفجار بقایای مواد منفجره از سالهای قبل عامل سایر تلفات بودند.

کابل، هلمند، ننگرهار، فاریاب و قندوز به ترتیب ولایاتی هستند که بیشترین تلفات غیرنظامی را در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ داشتند.

یوناما طالبان را مسئول ۳۹ درصد از آمار غیرنظامیان کشته و زخمی، گروه موسوم به دولت اسلامی یا داعش را مسئول ۱۲ درصد، دولت را مسئول ۱۷ درصد و نیروهای نظامی بین‌المللی را مسئول ۱۳ درصد این تلفات می‌داند.

در همانحال، گزارش یوناما نشان می‌دهد که از نظر تعداد غیرنظامیانی که کشته شدند، برای اولین بار، آمار کشته شدگان عملیات نیروهای طرفدار دولت بیش از عملیات مخالفان بوده است و این موضوع باعث نگرانی خوانده شده است.

براساس این گزارش، مخالفان مسلح مسئول کشته شدن ۲۲۷ غیرنظامی و نیروهای طرفدار دولت مسئول کشته شدن ۳۰۵ غیرنظامی شناخته شدند.

به اساس گزارش یوناما، تلفاتی که نیروهای حامی دولت مسئول آن بودند، بیشتر ناشی از عملیات هوایی و تلاشی بوده است که باید در مورد آنها شفافیت و پاسخگویی بیشتر به میان آید .

گروه طالبان و دولت افغانستان تاکنون واکنشی به این گزارش نشان نداده‌اند.

روز گذشته نیز کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان گزارش سالانه ۱۳۹۷ از تلفات غیرنظامی را منتشر کرد. به اساس گزارش این نهاد تلفات غیرنظامیان در سال گذشته خورشیدی در افغانستان ۱۹ درصد افزایش یافته است.