دادستانی افغانستان: به پرونده بدرفتاری محافظان غنی با مسئول یک تلویزیون رسیدگی می‌کنیم

دادستان کل

منبع تصویر، ago.gov.af

توضیح تصویر،

دادستانی افغانستان از رسیدگی به پرونده ضرب و شتم آقای خنجانی خبر داده است

جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان از رسیدگی به پرونده خبرنگاری‌ که می‌گوید توسط محافظان رئیس جمهوری افغانستان مورد ضرب و شتم قرار گرفته، خبر داده است.

عبدالله خنجانی، مدیر مسئول تلویزیون خصوصی یک افغانستان روز دوشنبه، دوم ثور/اردیبهشت در یک کنفرانس خبری از ضرب و شتم خود توسط اعضای تیم محافظان رئیس جمهوری افغانستان (پی‌پی‌اس) خبر داد. آقای خنجانی می‌گوید برای شرکت در یک نشست به مرکز رسانه‌های حکومت افغانستان دعوت شده بود.

لحظاتی پس از همرسانی شدن این خبر در شبکه‌های اجتماعی افغانستان، هارون چخانسوری، سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان از آقای خنجانی عذرخواهی کرد و در توییترش نوشت که این موضوع را با جدیت دنبال می‌کنند.

در پی آن آقای چخانسوری در نشست خبری با آقای خنجانی وعده داد که دولت این موضوع را "جدی" پی‌گیری می‌کند.

سخنگوی دادستانی کل افغانستان امروز گفته است که ریاست عمومی دفتر رئیس جمهوری پرونده را به دادستانی فرستاده است.

آقای رسولی گفته است که دادستانی به این قضیه‌ "عادلانه و منصفانه" در روشنایی قانون به‌گونۀ "بی‌طرفانه و مستقلانه" رسیدگی می‌کند و متکی بر اسناد در مورد "مسئولیت و عدم مسئولیت"، تصمیم اتخاذ و نتایج آن، اطلاع‌رسانی می‌شود.

خبر بدرفتاری با آقای خنجانی در شبکه‌های اجتماعی افغانستان بازتاب گسترده داشته و خبرنگاران و مدیران رسانه‌ها خواستار رسیدگی به این موضوع شدند.

کمیته مصونیت خبرنگاران افغان خواهان پی‌گیری جدی این قضیه شده و اعلام کرده که این چندمین بار است که محافظان رئیس جمهوری با خبرنگاران برخورد "خشونت‌آمیز" داشته‌اند.

سفارت آمریکا در کابل نیز در توییتر از عذرخواهی دفتر رئیس جمهوری افغانستان از آقای خنجانی استقبال کرده و گفته که خشونت علیه خبرنگاران قابل پذیرش نیست و خواستار "تحقیق کامل" در این زمینه شده است.

سعد محسنی، رئیس موبی گروپ که شامل تلویزیون‌های خصوصی طلوع و لمر کابل نیز است، در صفحه توئیترش نوشته است: "عذرخواهی کافی نیست" و خواستار تحقیق از عاملان این قضیه شده است.

پیشتر، سخنگوی رئیس جمهوری و برخی مسوولان دفتر رئیس جمهوری افغانستان با حضور در تلویزیون یک از آقای خنجانی عذرخواهی کردند و وعده روشن شدن موضوع را داده بودند.

آقای خنجانی نیز در توییتر خود خواستار رسیدگی قضایی به موضوع شده است.

رفتار محافظان رئیس جمهوری افغانستان در مناسبت‌های مختلف اعتراض‌هایی را برانگیخته است.