خلیلزاد: بهبود روابط افغانستان و پاکستان برای توسعه منطقه کلیدی است

افغانستان حق نشر عکس Arg
Image caption آقای غنی در این دیدار خواستار باز شدن فضای پاکستان بر روی هواپیماهای افغانستان شده است

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا در روند صلح افغانستان از دیدار محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان با عمران خان، نخست وزیر پاکستان استقبال کرده و بهبود روابط کابل-اسلام آباد را برای توسعه منطقه مهم دانسته است.

آقای غنی و عمران خان در حاشیه اجلاس سران کشورهای همکاری‌های اسلامی روز گذشته (جمعه،۱۰ جوزا/خرداد) در عربستان دیدار کردند.

آقای خلیلزاد در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که بهبود روابط کابل و اسلام آباد برای انجام سرمایه‌گذاری بر سر فرصت‌هایی که باعث اتصال، ادغام و توسعه منطقه‌ای می‌شود، کلیدی است.

او افزوده که آمریکا آماده کمک در زمینه روند صلح افغانستان است.

براساس اعلام ارگ ریاست جمهوری افغانستان سران دو کشور در دیدارشان درباره مناسبات دو جانبه، اتصال منطقه‌ای، تجارت، صلح، امنیت و مبارزه با "تروریسم" بحث و تبادل نظر کرده‌اند.

در این دیدار دو طرف گفته که در سفر"قریب الوقوع"رئیس جمهور غنی به پاکستان بر سر این موضوعات بحث‌های مفصل تر، صورت خواهد گرفت.

نخست وزیر پاکستان در این دیدار تعهد کشورش برای یک افغانستان با ثبات ابراز کرده و گفته که برای پاکستان اتصال منطقه‌ای، روند صلح و مبارزه با "تروریسم" مهم است، زیرا باعث از بین بردن فقر و رفاه مردم منطقه می‌شود.

افغانستان همواره به اسلام آباد به دیده شک نگریسته‌ است، زمستان سال ۱۳۹۷ وقتی طالبان اعلام کردند که این گروه به پاکستان سفر و با عمران خان، نخست‌وزیر پاکستان و هیأت مذاکره کننده آمریکا در پاکستان دیدار می‌کند، دولت افغانستان به خاطر سفر اعضای تحریم‌شده گروه طالبان به پاکستان، رسما به سازمان ملل متحد شکایت کرد و مانع سفر آنان به پاکستان شد.

محمد اشرف غنی در این دیدار مشکل بسته بودن فضای پاکستان را برای هواپیماهای افغانستان و استفاده از حریم فضایی پاکستان به مقصد هند را با عمران خان مطرح کرد، و آقای خان وعده سپرد که در زمینه حل این مشکل توجه خواهد کرد.

با تشدید تنش میان هند و پاکستان در اواخر زمستان سال ۱۳۹۷ پاکستان حریم هوایی خود را مسدود کرد و هیچ هواپیمایی اجازه عبور از حریم هوایی این کشور را نداد.

رئیس اداره هوانوردی ملکی (غیرنظامی) افغانستان گفته بود که پاکستان نه تنها به هواپیماهایی که به هند و یا از هند به افغانستان پرواز می‌کردند، اجازه پرواز نداده، بلکه برای حدود ۴۰۰ الی ۵۰۰ پرواز که از سایر کشورها از فضای افغانستان می‌گذشتند و بعد از خاک پاکستان عبور می‌کردند، ممنوعیت پرواز وضع کرده است.