خلیلزاد: سطح خشونت‌ها در افغانستان غیر قابل قبول است

زلمی خلیلزاد
Image caption زلمی خلیلزاد، فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه وزارت خارجه آمریکا، برای صلح افغانستان با اشاره به پیام عیدی ملا هبت الله، رهبر گروه طالبان که گفته بود آمریکا به دنبال خشونت است، می‌گوید "ما به دنبال خشونت نیستیم." او افزوده که "سطح خشونت‌ها در افغانستان غیر قابل قبول است" و چنین وضعیتی نباید ادامه یابد.

ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان در پیامی دیروز، شنبه (۱۱ جوزا/خرداد) به مناسبت عید فطر گفته بود که این گروه تا دست یافتن به اهدافش به جنگ ادامه خواهد داد.

آقای خلیلزاد در صفحه رسمی توییتر خود نوشته که باید راهی را برای کاهش فوری خشونت‌ها یافت. او گفته کشتار افغان‌ها باید متوقف شود.

آقای خلیلزاد از طرف‌های درگیر در افغانستان خواسته که برای دست یابی به موفقیت در روند صلح، انعطاف پذیری نشان دهند.

او گفته تلاش خواهد کرد تا مذاکره درباره خروج نیروهای خارجی از افغانستان و اینکه از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگراستفاده نشود، به پایان برسد.

خلیلزاد نوشته که "بیانیه عید رهبر طالبان حمایت‌های مطلوبی را از روند صلح افغانستان دربر داشته و آرزوی اشتراک برای گفت‌وگو با دیگر افغان‌ها و یک توافق سیاسی نهایی که نیازمند تقسیم قدرت است را فراهم کرده. همه چیز رو به راه است."

در بخشی از بیانیه ملا هبت الله آمده که "امارت اسلامی خواهان انحصار قدرت نیست، ما به این باور داریم که تمام افغان‌ها جایگاه خود را به معنای واقعی آن در نظام ببینند."

در این حال تلاش‌های آمریکا برای دست یابی به مصالحه با طالبان ادامه داشته است. وزارت خارجه آمریکا اعلام کرده که آقای خلیلزاد سفرش را از ۳۱ مه به افغانستان، بلژیک، آلمان، پاکستان، قطر و امارات آغاز کرده که تا ۱۶ ژوئن ادامه می‌یابد.

آقای خلیلزاد امروز وارد اسلام‌آباد شده است.

او گفته بود صلح افغانستان نیاز به حمایت منطقه‌ای و بین‌المللی دارد.

به گفته او اقداماتش در دو ماه گذشته در جهت صلح دارای دستاوردهایی بوده و می‌خواهد دور تازه تلاش‌هایش روند رسیدن به صلح را تسریع کند.

فرستاده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفته به روند صلح امیدوار است و حرکت به جلو ادامه دارد.

حق نشر عکس Qatar Official Sources
Image caption پنجمین دور نشست نمایندگان طالبان و آمریکا برای ۱۶ روز ادامه داشت

صلح افغانستان

تا کنون شش بار طالبان و آمریکا در قطر گفتگو کرده‌اند.

در ششمین دور که هفت روز به طول انجامید هردو طرف اعلام کردند که به پیشرفت‌هایی دست یافته‌اند.

قبل از برگزاری این نشست گروه طالبان گفته بود که در این دیدار بر سر چارچوب خروج نیروهای خارجی از افغانستان و اینکه از خاک افغانستان علیه کشور دیگر استفاده نشود، بحث خواهد کرد.

آقای خلیلزاد اخیرا در مصاحبه‌ای با تلویزیون خصوصی طلوع در کابل تاکید کرده بود که آتش‌بس و نشست بین‌الافغانی در کنار مسئله خروج نیروهای خارجی و قطع رابطه طالبان با گروه‌های تروریستی از موضوعات اصلی گفت‌وگوهای آمریکا با طالبان است و بدون توافق در مورد یکی ازاین مسایل، هیچ توافق نهایی در کار نخواهد بود.

طالبان تاکنون حاضر نشده است که رو در رو با نمایندگان دولت افغانستان دیدار کند. حتی در نشست اخیر که چند روز قبل در مسکو برگزار شد، این گروه با حضور محمد کریم خلیلی، رئیس شورای عالی صلح و نیز حضور سفیر افغانستان در مسکو، در آن نشست مخالفت نشان داد.