افغانستان؛ به مناسبت عید فطر ‌حدود ۹۰۰ زندانی طالب آزاد می‌شوند

افغانستان حق نشر عکس ARG
Image caption محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که به مناسبت عید فطر ۸۸۷ زندانی طالب از زندان‌های این کشور آزاد خواهند شد.

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان اعلام کرد که به مناسبت عید فطر ۸۸۷ زندانی طالب از زندان‌های این کشور آزاد خواهند شد.

آقای غنی صبح امروز سه‌شنبه (۱۴ جوزا/خرداد) بعد از نماز عید فطر در ارگ ریاست جمهوری افغانستان گفت این اقدام براساس خواست نمایندگان مردم در لویه‌جرگه مشورتی صلح صورت گرفته است.

در افغانستان امروز عید فطر اعلام شده است.

او گفت: "در لویه‌جرگه مشورتی صلح اعلام کردم که ۱۷۵ زندانی گروه طالبان را از زندان رها خواهم ساخت، اما شرکت‌کنند‌گان جرگه خواستار افزایش این رقم شدند."

آقای غنی در ادامه صحبت‌هایش گفت که دعوت نخست وزیر پاکستان برای سفر به این کشور را پذیرفته و به تاریخ (۶ سرطان/تیر) به این کشور سفر خواهد کرد.

او تصریح کرد که 'تدبیر، تامل و تفکر منسجم نیاز است تا یک صفحه نو تاریخی باز شود؛ نه زود ناامید شده می‌توانیم و نه هم زود امیدوارم شده می‌توانیم. باید به دقت پیش برویم تا به نقشه‌‌ای برسیم که عملی باشد و مورد قبول دولت افغانستان و پاکستان.'

رئیس جمهوری به برگزاری انتخابات شفاف و بی طرفی نهادهای امنیتی و ادارات غیر نظامی در این پروسه نیز تاکید کرد و از نامزدان ریاست جمهوری خواست با او گفت‌وگو کنند تا در مورد 'اصول اخلاقی انتخابات' به توافق برسند.

آقای غنی ناوقت (اواخر) شب گذشته دوشنبه ( ۱۳ جوزا/خرداد) در یک پیام تصویری به مناسبت عید فطر گفت که به وزارت مالیه هدایت داده تا به مناسبت عید فطر، حقوق ۱۵ روز را به عنوان 'هدیه عیدی' برای کارمندان ملکی دولت پرداخت کند.

پیام عید رهبر طالبان: به جنگ ادامه می‌دهیم

آقای غنی از عدم توافق گروه طالبان با آتش‌بس در روزهای عید ابراز تاسف کرد و گفت این گروه خواست مردم برای آتش‌بس را نادیده گرفته است.

سه روز قبل، ملا هبت‌الله آخوندزاده، رهبر گروه طالبان در پیامی به مناسبت عید فطر گفته که این گروه تا دست یافتن به اهدافش به جنگ ادامه خواهد داد.

در پی آن محمد عمر داوودزی، رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح و نماینده رئیس‌جمهوری افغانستان در امور منطقه‌ای برای اجماع صلح در واکنش به پیام رهبران طالبان گفت در این پیام "توقع مردم افغانستان که آتش‌بس است" برآورده نشده است.

Image caption هبت‌الله آخوندزاده، پس از کشته شدن ملا اختر منصور، رهبر پیشین طالبان در حمله هواپیماهای آمریکایی، رهبری این گروه را به عهده گرفت

واکنش دولت افغانستان

در عید فطر سال گذشته طالبان و دولت افغانستان در سه‌روز عید آتش‌بس کردند و هزاران جنگجوی طالبان از شهرها و حتی دفاتر مقام‌های دولتی دیدار کردند.

رئیس دبیرخانه شورای عالی صلح گفت که "با تمام نکات منفی که این پیام داشت"، دولت افغانستان از اینکه طالبان به افرادش دستور داده که در مناطق تحت کنترل خود به مردم خدمت کند و از تلفات غیر نظامی خودداری کند استقبال می کند.

آقای داوودزی درباره این قسمت از پیام رهبر طالبان که گفته بود دولت مانع روند صلح می‌شود، گفت که دولت افغانستان باعث اخلال در روند صلح و همچنین انجام سفر مقام های طالبان نشده است.

همچنین عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان نیز سه روز قبل در یک سخنرانی بدون اشاره به پیام رهبر طالبان گفت که "از آینده کشور و صلح" خبر خوشی در دست نیست و آن‌هایی که سال‌ها باعث "قتل و کشتار" مردم شده به جنگ و خونریزی اصرار دارند.

رهبر طالبان از جنگجویان این گروه خواسته که در جریان جنگ به "محافظت و پیشرفت پروژه‌های عام المنفعه توجه خاص داشته باشند".

کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان در تازه‌ترین گزارش خود گفته که در سال ۱۳۹۷ خورشیدی در این کشور بیشتر از سه هزار غیرنظامی کشته و بیشتر از هشت هزار نفر زخمی شدند که نسبت به سال قبل آن ۱۹ درصد افزایش را نشان می‌دهد.

بنابر این گزارش، عامل ۵۳ درصد تلفات غیرنظامیان طالبان، ۱۲ درصد آن نیروهای امنیتی افغانستان و نیروهای بین‌المللی و ۱۲ درصد دیگر داعش بوده است. مشخص نیست که عامل ۲۲ درصد باقی مانده این تلفات کدام گروه است.