'ثبت نام تقویتی' برای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان آغاز شد

افغانستان حق نشر عکس NANGARHAR MEDIA OFFICE FACEBOOK
Image caption یکی از مراکز ثبت‌نام در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که "روند ثبت نام تقویتی" رای‌دهندگان با استفاده از شیوه انتخابات پارلمانی گذشته امروز آغاز شد.

حوا علم نورستانی، رییس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز ۱۸ (جوزا/خرداد) در یک نشست خبری گفت که این روند از تاریخ هجدهم (جوزا/خرداد) آغاز و تا هشتم (سرطان/تیر) ادامه خواهد یافت.

به گفته این کمیسیون، ثبت نام تقویتی شامل حال کسانی می‌شود که تازه به افغانستان بازگشته باشند، سن هجده سال را در روز انتخابات تکمیل کنند، نام‌های‌شان در فهرست رای‌دهندگان قبلی درست درج نشده باشد، از یک حوزه به حوزه دیگر نقل مکان کرده باشند یا هم به حکم قانون از حقوق مدنی محروم نشده باشند.

این روند برای ثبت نام انتخابات ریاست جمهوری افغانستان و در ۳۳ ولایت این کشور اجرا می‌شود.

براساس تقویم کمیسیون انتخابات افغانستان، انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ۶ میزان/مهر سال جاری خورشیدی برگزار می‌شود.

حق نشر عکس IEC
Image caption خانم نورستانی گفت که این روند از تاریخ هجدهم (جوزا/خرداد) آغاز و تا هشتم (سرطان/تیر) ادامه خواهد یافت.

خانم نورستانی گفت که "روند ثبت نام تقویتی" در ۴۳۲ مرکز در ۳۳ ولایت افغانستان و ۲۴۷ مرکز در ولایت غزنی اجرا خواهد شد.

به گفته او قرار بود تا این روند در ۴۵۸ مرکز در ۳۳ ولایت و در ۴۰۶ مرکز در ولایت غزنی اجرا شود اما پس از ارزیابی امنیتی ۴۳۲ مرکز در ۳۳ ولایت و ۲۴۷ مرکز در ولایت غزنی فعال گزارش شده است.

چرا ۲۴۷ مرکز تنها برای یک ولایت؟

غزنی در جنوب افغانستان ۱۱ نماینده در پارلمان افغانستان سهم دارد.

در دوره شانزدهم انتخابات پارلمانی افغانستان به دلیل اینکه شماری از ولسوالی‌های ولایت غزنی ناامن بودند، ۱۱ نماینده ولایت غزنی همه از یک قوم به پارلمان افغانستان راه یافتند و سایر اقوام ولایت غزنی نماینده‌ای در پارلمان نداشتند.

این روند باعث شد که شماری از باشندگان این ولایت از ششم ثور/اردیبهشت سال گذشته در مقابل دفتر مرکزی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در شهر غزنی چادر زده و نمایندگی کمیسیون انتخابات افغانستان را در این ولایت عملا تعطیل کنند.

این روند باعث شد که هیج نامزدی در ولایت غزنی نتواند برای شرکت در رقابت انتخابات پارلمانی افغانستان از تاریخ ۵ الی ۲۲ جوزا/ خرداد همان سال ثبت نام کنند.

سپس کمیسیون انتخابات افغانستان زمان برگزاری انتخابات شورای ولایتی و انتخابات مجلس نمایندگان ولایت غزنی را ٦ میزان/مهر سال جاری اعلام کرد اما بعدا این کمیسیون تصریح کرد که فقط قادر به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در ماه میزان امسال است.

ده روز قبل حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات در یک نشست خبری گفت که برای برگزاری دو انتخابات شورای ولایتی و مجلس نمایندگان ولایت غزنی، بعد از انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تصمیم گرفته خواهد شد.

براساس آمار کمیسیون انتخابات افغانستان در انتخابات گذشته پارلمانی ۹.۵ میلیون نفر ثبت نام کرده بودند.

برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تاکنون دوبار به تاخیر افتاده است و دادگاه عالی این کشور فیصله کرده که تا برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ادامه کار اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان قانونی است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption نتیجه انتخابات مجلس نمایندگان که در بیست و هشتم میزان/مهر سال ۱۳۹۷ برگزار شد، پس از تاخیر هفت ماهه و ادعاهای گسترده تقلب و تخلف اعلام شد

هرچند شورای نامزدان انتخابات ریاست جمهوری متشکل از ده نامزد انتخابات ریاست جمهوری ادامه کار آقای غنی را غیرقانونی خوانده و خواهان تشکیل "دولت سرپرست" برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دراین کشور شده‌اند.

تامین امنیت نیز یکی از چالش‌های جدی فرا راه برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان خوانده شده است اما بسم الله وزیری، رئیس ستاد ارتش افغانستان دیروز جمعه هفدهم جوزا در یک نشست خبری گفت که برای تامین امنیت انتخابات در هماهنگی با نهادهای امنیتی دیگر مشغول کار هستند.

او گفت:"ما در زمینه انتقال مواد حساس و غیرحساس انتخاباتی و تامین امنیت انتخابات سهم فعال خود را داریم و این برنامه‌ها عملی خواهد شد "

تاکنون انتخابات در افغانستان همواره با جنجال‌ها و ادعاهای تخلف و تقلب همراه بوده است. انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۴ منجر به ایجاد حکومت وحدت ملی میان دو نامزد پیشتاز شد و همچنین نتیجه انتخابات مجلس نمایندگان که در بیست و هشتم میزان/مهر سال ۱۳۹۷ برگزار شد، پس از تاخیر هفت ماهه و ادعاهای گسترده تقلب و تخلف اعلام شد.