صلیب سرخ از ادامه فعالیت در افغانستان 'با وجود چالش‌های امنیتی' خبر داد

افغانستان حق نشر عکس AFg CEO
Image caption دیدار آقای عبدالله و رئیس صلیب سرخ در ژنو

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ گفته است که علی‌رغم چالش‌های امنیتی به فعالیتش در افغانستان ادامه خواهد داد.

پیتر موریر، رئیس عمومی صلیب سرخ در دیدار با عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی گفته که فعالیت این سازمان در افغانستان یکی از اولویت‌های کاری آن است و کمک‌ها و فعالیت‌های این نهاد در این کشور ادامه خواهد یافت.

ریاست اجرایی افغانستان امروز (جمعه، ۷ تیر/سرطان) با انتشار اعلامیه‌ای گفته که این دیدار در حاشیه‌ اجلاس سالانه "کران مونتانا" در ژنو سوئیس صورت گرفته است.

آقای موریر همچنین گزارش صلیب سرخ درباره وضعیت زندان‌ها در افغانستان را که از سوی این ‌نهاد تهیه شده به آقای عبدالله سپرده و خواهان توجه حکومت به توصیه‌های این گزارش شده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بیشتر از ۱۵۰سال عمر دارد و از فعالیت این کمیته در افغانستان بیش از سی سال می‌گذرد

اجلاس نهاد بین‌المللی "کران موتانا" که در ۲۶ ژوئن آغاز شده تا ۲۹ ژوئن ادامه خواهد داشت. آقای عبدالله به نمایندگی از افغانستان در این نشست شرکت کرده است.

گفته شده در این اجلاس مهم‌ترین قضایای سیاسی، اقتصادی و منطقه‌ای با پیامدهای بین‌المللی آن مورد بحث و بررسی قرار می‌گیرد.

تهدید طالبان

صلیب سرخ در حالی از ادامه فعالیت در افغانستان خبر می‌دهد که چند ماه قبل و به دنبال تهدید گروه طالبان این سازمان تمام فعالیت‌هایش را در سراسر این کشور متوقف کرد.

گروه طالبان چند هفته پیش با انتشار بیانیه‌ای‌ گفت که این نهاد به "تعهداتش با این گروه درست عمل نکرده است". در اعلامیه این گروه آمده بود که تا اطلاع ثانوی، امنیت کارمندان این سازمان را در افغانستان تضمین نمی‌کنند.

طالبان سال گذشته نیز از فعالیت این کمیته انتقاد کرده بود که باعث شد صلیب سرخ برای حدود دو ماه فعالیتش را در افغانستان متوقف کند.

اما فعالیت این سازمان دوباره پس از تفاهم با طالبان و تضمین مصونیت کارمندانش از سر گرفته شد.

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بیشتر از ۱۵۰سال عمر دارد و از فعالیت این کمیته در افغانستان بیش از سی سال می‌گذرد.

این نهاد در هفده ولایت افغانستان فعالیت داشته است. کمک به اسیران جنگی، عرضه خدمات توان‌بخشی به معلولان، خدمات صحی/بهداشتی به قربانیان جنگ، توزیع مواد غذایی و غیرغذایی، کمک به بی‌جاشدگان داخلی و خدمات آبرسانی از جمله فعالیت‌های این کمیته در افغانستان است.