انفجار در غزنی؛ دست‌کم '۱۲ کشته'، ده‌ها زخمی از جمله تعداد زیادی دانش‌آموز

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption انفجار در یک منطقه مسکونی رخ‌داده است

وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان می‌گوید که در نتیجه انفجار یک خودرو بمب‌گذاری‌شده در شهر غزنی در جنوب افغانستان دست‌کم "۱۲نفر کشته" و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند.

طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفته و گفته که مرکز اطلاعاتی دولت افغانستان را هدف قرار داده است.

وحید الله مایار، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان، شمار زخمی‌ها را ۱۷۹ نفر اعلام کرد و اضافه کرده که شماری از آنها‌ به کابل منتقل شده‌اند.

این وزارت‌خانه افزوده گفته که بیشتر مجروحان را غیرنظامیان و کودکان تشکیل می‌دهند.

باز محمد همت، رئیس شفاخانه/بیمارستان دولتی ولایت غزنی نیز گفته است که ده‌ها زخمی به بیمارستان‌ها برده‌ شده‌اند که دست‌کم ۳۵ دانش‌آموز در میان آنان است. سازمان ملل گفته که بیشتر از ۵۰ دانش آموز زخمی شده‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption به گفته منابع محلی انفجار در نزدیک یک اداره مرکزی امنیت ملى در منطقه شامیر شهر غزنى رخ‌داده

ولی دفتر مطبوعاتی والی غزنی شمار کشته‌شدگان را شش نفر اعلام کرده و اضافه کرده که کشته‌شدگان شامل دو کارمند امنیت ملی و ۴ غیرنظامی هستند و ۹ سرباز هم در میان مجروحان هستند.

دفتر رسانه‌ای ولایت غزنی در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته این انفجار حوالی ساعت ۸:۳۰ صبح امروﺯ (یکشنبه، ۱۶ سرطان/تیر) در نزدیک یک اداره مرکزی امنیت ملى در منطقه شامیر شهر غزنى رخ‌داده است.

محمد پاکنیا، خبرنگار بی‌بی‌سی که به محل رویداد رفته می‌گوید‌ حوزه سوم امنیت ملی در شهرغزنی هدف این انفجار بوده و تقریبا هشتاد درصد ساختمان این اداره تخریب شده است. این مقر ریاست امنیت ملی در یک محل مسکونی موقعیت دارد و به همین دلیل خانه‌های اطراف این حوزه از انفجار امروز به شدت آسیب دیده‌اند، درها و پنجره‌های خانه‌های مسکونی شکسته است. یکی از ساکنان محل به خبرنگار بی‌بی‌سی گفته تمام اعضای خانواده‌اش در این انفجار زخمی شده‌اند و هیج محلی در خانه‌اش سالم نمانده است.

همچنین ساختمان یک مکتب/مدرسه خصوصی در نزدیک محل انفجار نیز به شدت آسیب دیده است. در زمان انفجار دانش‌آموزان در حال درس خواندن بودند، و بیشتر دانش‌آموز در نتیجه شکستن شیشه‌ها زخمی شده‌اند.

Image caption دانش‌آموزان در زمان انفجار در این مکتب خصوصی در حال درس خواندن بودند

نوریه نزهت، سخنگوی وزارت معارف/ آموزش و پروش افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که در این انفجار "یک مکتب خصوصی که نزدیک محل انفجار بود ۸۰ درصد صدمه دیده و دو مکتب دیگر در نزدیکی محل انفجار خساره‌مند شدند".

دفتر والی غزنی گفته که یک تیم از وزارت دفاع افغانستان برای درمان زخمی‌ها به محل رسیده‌ است.

اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرده که انفجار امروز با یک خودرو باربری نوع "مزدا" انجام و این خودرو در نزدیکی محل بازرسی حوزه سوم ریاست امنیت ملی در منطقه شامیر منفجر شده‌است.

حق نشر عکس Arif Rahmani
Image caption عارف رحمانی، نماینده غزنی در مجلس نمایندگان با همرسانی این عکس نوشته که ساختمان ریاست امنیت ملی به شدت تخریب شده است

اختر محمد، یک شاهد عینی نیز به بی‌بی‌سی گفت که شاهد مجروح شدن دستکم ۱۰ دانش آموز در این انفجار بوده که به مراکز درمانی منتقل شدند.

هفته گذشته (۱۰ سرطان/تیر) نیز در نتیجه انفجاری قوی در ناحیه شانزدهم شهر کابل، پایتخت افغانستان و حمله شورشیان در پی آن، دست‌کم چهار نفر کشته و ده‌ها نفر زخمی شده‌اند. دست کم ۵۱ نفر از زخمی‌های این رویداد دانش‌آموزان مکتب/مدرسه هستند. مسئولیت این حمله را نیز طالبان به عهده گرفت. این حمله با واکنش گسترده داخلی و بین‌المللی روبه رو شد.

طالبان در حالی به حملات شان در افغانستان ادامه می‌دهند که دور هفتم مذاکرات میان این گروه آمریکا درباره صلح افغانستان از یک هفته به این طرف در قطر جریان داشت و امروز قرار است در دور سوم "نشست بین‌الافغانی" این گروه باچهره‌های سیاسی و اجتماعی افغان در دوحه دیدار و مذاکره داشته باشند.

Image caption بیشتر قربانیان این انفجار غیر نظامیان بودند

واکنشها به حمله امروز

ارگ ریاست جمهوری افغانستان در واکنش به حملات امروز نوشت که رئیس جمهور غنی، ضمن محکوم نمودن این حمله گفته:"طالبان که مسئولیت این عملکرد زشت و ننگین را به دوش گرفتند و افراد ملکی(غیرنظامی) به ویژه کودکان معصوم و تاسیسات عامه را هدف قرار دادند، یکبار دیگر دشمنی آشکار خویش را با مردم افغانستان ثابت ساختند و این عملکرد شان جنایت بشری محسوب می‎‏شود."

آقای غنی گفته: "طالبان با انجام این حمله تروریستی نشان دادند که گفتار و عملکرد شان در تناقض جدی قرار دارد. در حالیکه در کشور قطر گفتگو می‌کنند، اما در افغانستان همه روزه دستان شان را با خون افراد بی‌گناه به ویژه زنان و کودکان سرخ می‌سازند."

او افزوده که طالبان باید بدانند که ممکن نیست با هدف قراردادن افراد غیر نظامی به ویژه کودکان، در مذاکرات صلح امتیاز بدست آورند.

زلمی خلیل زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان حمله امروز غزنی را "وحشتناک" خوانده و گفته که در این حمله دانش آموزان قربانی شده‌اند. او در معرض خطر قراردادن کودکان را به این روش "نامفهوم" خوانده و افزوده که به شدت این حمله را محکوم می‌کند.

او افزوده که نیاز به صلح هرگز تا این حد فوری نبوده است ولی تنها راه برای پایان دادن به وحشت و خشونت است.

صلاح الدین ربانی، وزیر خارجه افغانستان در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته در حالی که تلاش‌های ملی و بین‌المللی برای صلح ادامه دارد، تداوم حملات "تروریستی" پیام واضح دارد که دشمنان مردم افغانستان هیچ باوری به صلح نداشته و از هر فرصتی برای تداوم کشتار بیشتر مردم ما و ویرانی این سرزمین استفاده می‌کنند.

دفتر نمایندگی سیاسی سازمان ملل در افغانستان (یوناما) با محکوم کردن حمله امروز آنرا "غیر منصفانه و بی‌رحمانه" خوانده است. به گفته این نهاد اطلاعات اولیه نشان می‌دهد که ۱۵۰ غیر نظامی در این حمله زخمی شده که بیشتر از ۵۰ نفر آنان شاگردان مکتب هستند.