احتمال توقف فعالیت‌های امدادی کمیته سوئد در افغانستان

افغانستان حق نشر عکس SWEDISHCOMMITTEE
Image caption گروهی از سازمان‌های غیردولتی از افزایش تهدیدها علیه این سازمان‌ها ابراز نگرانی کردند

کمیته سوئد برای افغانستان اعلام کرد که اگر تهدیدات علیه نهادهای امداد‌رسان به ویژه این نهاد کاهش پیدا نکند، فعالیت‌های این نهاد در افغانستان ممکن است متوقف شود.

اداره هماهنگ‌کننده کمک‌های توسعه‌ای و بشری برای افغانستان ( ACBAR) و سازمان‌های غیردولتی ملی و بین‌المللی عضو در این نهاد، امروز پنجشنبه (۲۷ تیر/سرطان) در یک نشست خبری با اشاره به افزایش خشونت‌ها علیه غیرنظامیان به ‌ویژه کارمندان و تسهیلات بهداشتی و آموزشی از ادامه فعالیت‌های این سازمان "در شرایط کنونی" ابراز نگرانی کردند.

احمد خالد فهیم، مسئول برنامه‌های کمیته سویدن (سوئد) برای افغانستان در این نشست خبری در واکنش به مسدود شدن مراکز صحی/بهداشتی از سوی طالبان در ولایت میدان وردک گفت: "حمله به مراکز صحی و یا مسدود ساختن آن، برخلاف موازین حقوق بشری است."

اداره هماهنگ‌کننده کمک‌های توسعه‌ای و بشری برای افغانستان در این نشست از طرف‌های درگیر خواست، به مصئونیت غیرنظامیان و کارکنان امداد‌رسان، تسهیلات و تاسیسات توجه کنند و به آن اولویت بدهند.

بشیر خالقی رئیس این اداره گفت : "افغانستان یکی از خطرناک‌ترین مکان‌های جهان است. پاسخ‌دهندگان خط اول برای افراد نیازمند سازمان‌های غیر دولتی هستند. بی‌اعتنایی به حاکمیت قانون برای مصئونیت و زندگی کارمندان امداد رسان و جوامع که آن‌ها در آن کار می‌کنند یک تهدید ممتد و ترسناک می‌باشد."

او افزود؛ "تهدیدات امنیتی به خصوص هدف قرار دادن نهادهای کمک کننده از سوی جناح‌های دخیل، چالش جدی است."

حق نشر عکس SWEDISHCOMMITTEE

دو روز قبل کمیته سویدن برای افغانستان اعلام کرد که در پی تهدید گروه طالبان، فعالیت ۴۲ مرکز صحی تحت حمایت این نهاد در ولایت میدان وردک در جنوب کابل متوقف شده است.

این سازمان افزوده بود که با بسته شدن این مراکز روزانه نزدیک به شش هزار بیمار از دسترسی به خدمات درمانی محروم می‌مانند.

این نهاد افزود که طالبان درخواست بستن این مراکز را هفته جاری مستقیما به به این سازمان داد. این درخواست بعد از حمله نیروهای ویژه (کماندوها) ارتش افغانستان به یک کلینیک در تنگی سیدان، ولسوالی دای‌میرداد این ولایت به این کمیته داده شد. در این عملیات چهار نفر کشته شدند و یک نفر ناپدید شده است.

پس از آن سازمان دیدبان حقوق بشر اعلام کرد که نیروهای ویژه افغان که چهار غیرنظامی را در تهاجم شبانه به یک درمانگاه در ولایت وردک "کشتند" باید تحت پی‌گرد قضایی قرار بگیرند.

در اعلامیه نهاد "اکبر" آمده که در سال جاری میلادی ۶۵ رویداد از سوی سازمان بهداشت جهانی به ثبت رسیده است که ۱۶۸ مرکز درمانی در اثر این رویدادها متاثر شده است. براساس این اعلامیه در سال جاری ۱۴۴ کلینیک مسدود و ۳۶ کارمند بهداشت کشته، زخمی و یا هم ربوده شده‌اند.

در همین حال سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر در صفحه توییترش نوشته که گروه طالبان در کارهای روزمره مراکز بهداشتی کمیته سویدن برای افغانستان در ولایت میدان وردک، مشکلی ندارد.

در سومین نشست بین‌الافغانی صلح که به تاریخ ۱۶ و ۱۷ سرطان/ تیر امسال در شهر دوحه - قطر برگزار شد و نمایندگان طالبان نیز در آن حضور داشتند دو طرف توافق کردند که امنیت تمام موسسات عام المنفعه از قبیل نهادهای دینی و مذهبی، شفاخانه‌ها(بیمارستان‌ها)، موسسات تعلیمی و تحصیلی ملکی(غیرنظامی)، بازارها، بندهای آب‌‍گردان (سدها) و محلات کار در سراسر کشور را تضمین کنند.