کرام‌الدین کریم و شش نفر دیگر در پرونده آزار جنسی فوتبالیست‌ها مقصر دانسته شدند

کرام‎الدین کریم حق نشر عکس Getty Images
Image caption فدراسیون بین‌المللی فوتبال (فیفا)، کرام‌الدین کریم را از فعالیت در زمینه فوتبال محروم کرده است

دادستانی کل افغانستان اعلام کرده که پروند آزار و اذیت جنسی دختران فوتبالیست نهایی و به دادگاه فرستاده شده که هفت نفر در این پرونده مقصر شناخته شده‌اند.

در خبرنامه این نهاد که امروز، دوشنبه (۳۱ سرطان/تیر) منتشر شد، آمده است که کرام‌الدین کریم، رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان، دبیر فدراسیون فوتبال، مسئول کمیته دروازه بانان، مسئول ارتباط ولایت‌ها، سکرتر رئیس فدراسیون و مسئول امنیتی او متهم شناخته شده‌اند.

دادستانی افغانستان افزوده که اتهاماتی چون تجاوز جنسی، آزار و اذیت جنسی، سوء‌استفاده از صلاحیت وظیفه‌ای و کتمان جرم بر این متهمان وارد شده است.

این نهاد همچنین افزوده که این پرونده تکمیل و ۱۱ روز قبل، پنج‌شنبه ۲۰ سرطان/تیربه دادگاه مبارزه با خشونت علیه زنان فرستاده شده است.

پرونده آزار جنسی دختران فوتبالیست در افغانستان که نخستین بار در روزنامه گاردین، چاپ بریتانیا، مطرح شد، بازتاب گسترده داخلی و بین‌المللی داشته است.

خالده پوپلزی، کاپیتان پیشین تیم ملی فوتبال زنان افغانستان که در سال ۲۰۱۶ این کشور را ترک کرد و اکنون در دانمارک به‌سر می‌برد، همراه با سرمربی سابق آمریکایی تیم ملی فوتبال زنان افغانستان به گاردین گفتند که با توجه به سیستمی که در این کشور وجود دارد، احساس کردند نمی‌توانند از زنان فوتبالیست حمایت کنند.

پس از آن دادستانی کل افغانستان تحقیقاتی را در این مورد آغاز کرد و آقای کریم و برخی از کارمندان فدراسیون فوتبال را ممنوع‌الخروج دانست. دادستانی سپس اعلام کرد که حکم بازداشت آقای کریم را صادر کرده است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption اتهام آزار جنسی دختران فوتبالیست افغان بازتاب گسترده داخلی و خارجی داشته است

فدراسیون جهانی فوتبال نیز رئیس پیشین فدراسیون فوتبال افغانستان را در پیوند به پرونده آزار جنسی زنان مقصر شناخت و او را به محرومیت دائمی از فعالیت در حوزه فوتبال و حدود یک میلیون دلار جریمه محکوم کرد.

کمیته اخلاقی فیفا چنین نتیجه گرفته که آقای کریم از سمت خود سوء‌استفاده کرده است.

وکیل مدافع آقای کریم چندی قبل گفته بود که پرونده آزار و اذیت جنسی زنان در فدراسیون فوتبال این کشور باید بسته شود، زیرا به باور او، این "یک پرونده خیالی و یک بازی است که طرف دیگر قضیه آن مشخص نیست."

زیگموند ایفو وکیل آقای کریم گفته بود که این پرونده، شواهد و مدارک کافی ندارد و او از فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) به خاطر محروم کردن موکلش به دیوان بین‌المللی حکمیت ورزش شکایت خواهد کرد.