سه انفجار در شهر کابل تعدادی کشته و زخمی به جا گذاشته است

افغانستان حق نشر عکس REUTERS
Image caption وزارت‌ داخله افغانستان گفته که در نتیجه این سه انفجار ۱۱ غیر نظامی کشته و ۴۵ نفر دیگر زخم برداشته‌اند.

وزارت داخله/کشور افغانستان تایید کرده که صبح امروز دو انفجار در منطقه چهارراه ملی بس در حوزه شانزدهم و یک انفجار دیگر در منطقه "دسپیچری" در حوزه نهم امنیتی شهر کابل رخ داده است. این وزارت‌خانه گفته که در نتیجه این سه انفجار ۱۱ غیر نظامی کشته و ۴۵ نفر دیگر زخم برداشته‌اند.

وحید الله مایار، سخنگوی وزارت بهداشت افغانستان، در صفحه توییترش نوشته که تاکنون در نتیجه انفجارهای امروز شهر کابل ۱۰ کشته و ۴۱ زخمی به بیمارستان‌ها منتقل شده‌اند. او افزوده؛ در میان کشته شدگان ۵ زن و یک کودک نیز شامل هستند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان می‌گوید که در حمله اول که حوالی ساعت هشت صبح امروز پنجشنبه (۳ اسد/مرداد) رخ داده، مهاجم انتحاری سوار بر موترسایکل (موتورسیکلت) بوده و خودرو مینی‌بوس (کاستر) حامل تعدادی از کارمندان وزارت معدن را مورد قرار داده است.

وزارت کشور افغانستان دقایقی پس از آن انفجار دوم در همین ساحه و انفجار سومی ناشی از منفجر شدن یک خودروی بمب‌گذاری شده را در حوزه نهم شهر کابل را تایید کرد.

گروه طالبان مسئولیت انفجار سومی در حوزه نهم شهر کابل را پذیرفته و گفته که کاروان نیروهای خارجی را مورد حمله قرار داده است. این گروه افزوده؛ انفجار حوزه شانزدهم شهر کابل ربطی به طالبان ندارد.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت دو انفجار در حوزه شانزدهم امنتی شهر کابل را به عهده نگرفته است.

حق نشر عکس REUTERS
Image caption وزارت بهداشت افغانستان گفته که در میان کشته شدگان ۵ زن و یک کودک نیز شامل هستند.

حدود یک هفته قبل نیز در نتیجه انفجار انتحاری در جلو دانشگاه کابل هشت دانشجو کشته و ده‌ها نفر دیگر زخم برداشتند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت کشور افغانستان گفته بود که معلومات ابتدایی این نهاد نشان می‌دهد این انفجار از سوی گروه طالبان انجام شده، اما گروه طالبان گفته بود هیچ ربطی با این رویداد ندارد.

دو سال قبل از امروز نیز در یک انفجار در منطقه دهبوری، درحوزه سوم امنیتی شهر کابل دست‌کم ۳۰ نفر کشته و ۵۰ نفر زخم برداشتند.

یک خودرو بمب گذاری شده نوع تویوتا مینی‌بس کارمندان وزارت معدن را مورد حمله قرار داده بود. گروه طالبان مسئولیت حمله را به عهده گرفته و مدعی شده بودند که خودرو حامل کارمندان ریاست ۴۰ امنیت ملی افغانستان بوده که مسئولیت تحقیق از شورشیان را به عهده دارد.

اما بعدا مشخص شد که اغلب کشته شدگان آن رویداد کارمندان وزارت معدن، مغازه‌داران و عابران بودند. براساس اعلامیه وزارت معدن افغانستان در آن حمله ۱۵ نفر از کارمندان این وزارت که اغلب شان تحصیلات عالی داشتند، در میان کشته شدگان بودند.

پس از آن فهرستی در شبکه‌های اجتماعی همرسانی شد که نشان می‌داد که ۱۰ نفر از کارمندان وزارت معدن افغانستان مدرک کارشناسی، دو نفر کارشناسی ارشد(ماستری) و دو نفر دیگر نیز تحصیلات ابتدایی و دیپلم داشته‌اند.

در این فهرست، سه کارمند زخمی شده نیز دارای مدرک کارشناسی اعلام شدند.

حق نشر عکس MOMP
Image caption فهرست قربانیان حمله دو سال قبل که توسط وزارت معدن افغانستان اعلام شده بود.

حمله انتحاری دهبوری کابل واکنش سازمان عفو بین‌الملل، دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان (یوناما)، ماموریت "حمایت قاطع" ناتو، سفارت آمریکا در افغانستان را در پی داشت.

سازمان عفو بین‌الملل با نشر خبرنامه‌ای با وحشتناک خواندن آن رویداد گفته بود که هدف قراردادن عمدی افراد غیرنظامی براساس قوانین بین‌المللی جنایت جنگی تلقی می‌شود.