در حمله طالبان به مرکز و جنوب افغانستان ۱۴ سرباز کشته شدند

افغانستان حق نشر عکس دفتر مقام ولایت
Image caption در حمله طالبان به ولسوالی کجران نیز ۱۰ سرباز پلیس کشته شده‌اند

منابع محلی در ولایت غزنی در جنوب افغانستان تایید کردند که صبح امروز یک خودرو بمب‌گذاری شده در مرکز ولسوالی آبند این ولایت منفجر شده که تلفات و خسارتی به همراه داشته است. حمله افراد طالبان به ولسوالی کجران ولایت دایکندی در مرکز نیز باعث کشته شدن ۱۰ سرباز پلیس محلی شده است.

سکینه احسانی، سخنگوی والی دایکندی به بی‌بی‌سی گفت در حمله شب گذشته(چهارم اسد/مرداد) طالبان بر دو پاسگاه پلیس در ولسوالی کجران ولایت دایکندی ۱۰ سرباز پلیس محلی کشته و هفت سرباز امنیتی دیگر زخمی شدند.

به گفته خانم احسانی درگیری حوالی ۱۲ شب گذشته آغاز و تا ساعت دو بامداد امروز ادامه داشت.

او گفت که طالبان برای چند ساعت دو پاسگاه پلیس را تصرف کردند ولی نیروهای امنیتی کنترل آنرا دوباره از طالبان پس گرفتند.

جمعه خان ترکی، ولسوال آبند ولایت غزنی نیز به بی‌بی‌سی گفت که حمله این ولایت با خودرو بمبگذاری شده، انجام و در نتیجه چهار سرباز پلیس کشته، ۱۱ سرباز پلیس و ۸ غیر نظامی شامل سه زن و دو کودک زخمی شده‌اند.

او افزود که در این حمله چهار منزل مسکونی و یک مسجد تخریب شده‌است.

در خبرنامه دفتر والی غزنی نیز آمده که انفجار حوالی ساعت ۴:۳۰ صبح امروز، شنبه(۵ اسد/ مرداد) رخ‌داده، زمانی که این خودرو قصد ورود به ساختمان ولسوالی را داشت.

Image caption چندی قبل در انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده دیگر در غزنی ۱۲ نفر کشته و ۱۷۹ نفر زخمی شدند

عارف نوری، سخنگوی والی غزنی به بی‌بی‌سی گفت که سربازان این خودرو بمب‌گذاری شده را در یکی از پست‌های بازرسی نزدیک ساختمان ولسوالی شناسایی کردند که انفجار بوقوع پیوست.

او گفت که در این انفجار سه سرباز کشته و ۱۲ سرباز دیگر زخمی شدند. به گفته آقای نوری شش نفر از زخمی‌ها به ولسوالی مقر در نزدیکی ولسوالی آبند منتقل شده‌اند.

به گفته او شدت انفجار باعث شده که ساختمان‌هاى ولسوالى و فرماندهی پلیس ولسوالی آبند شدیدا آسیب ببینند.

گروه طالبان مسئولیت این حمله را پذیرفته است.

حق نشر عکس MOI
Image caption وزارت کشور افغانستان گفته که یک خودرو حامل چهار تن مواد انفجاری در شهر قندهار کشف شده است

وزارت داخله/کشور افغانستان نیز اعلام کرده که مقام‌های محلی ولایت قندهار در جنوب افغانستان نیز یک خودرو بمب‌گذاری شده را کشف کردند که در آن چهار تن مواد انفجاری جاسازی شده بود.

این خودرو بمب‌گذاری شده در حوزه پنجم شهر قندهار کشف شده است.

در ماه‌های اخیر شهرهای غزنی، قندهار و کابل شاهد حمله‌های خونین بوده‌اند. چندی قبل انفجار یک خودرو بمب‌گذاری شده در شهر غزنی ۱۲ نفر کشته و ۱۷۹ نفر زخمی شدند.

هفته گذشته نیز در نتیجه حمله گروهی از مهاجمان به فرماندهی پلیس قندهار دست‌کم ۱۲ نفر کشته و حدود ۹۰ نفر دیگر زخمی شدند.

گروه طالبان ‌دیروز به بی‌بی‌سی گفت که در واکنش به تشدید حمله‌های نیروهای امنیتی افغانستان، رویکرد جنگی خود را تغیر داده و روی هدف قراردادن مقام‌ها و نهادهای حکومتی در شهرها متمرکز شده است.

در حمله‌های روزهای گذشته، بیشتر قربانیان غیر نظامیان بوده‌اند.