افزایش تلفات حمله به دفتر امرالله صالح؛ دست‌کم ۲۰ کشته و ۵۰ زخمی

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
حمله خونین همزمان با آغاز رقابت‌های انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان

وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که در نتیجه حمله دیروز (یکشنبه، ۶ اسد/مرداد) مهاجمان به دفتر 'روند سبز' در کابل دست‌کم ۲۰ نفر از جمله ۱۶ غیر نظامی کشته و ۵۰ نفر دیگر زخم برداشته‌اند.

دیروز پس از یک انفجار، گروهی از مهاجمان به دفتر روند سبز در کابل که ریاست آن را امرالله صالح، وزیر داخله پیشین و نامزد معاونت محمد اشرف غنی در انتخابات ریاست جمهوری به عهده دارد، حمله کردند. آقای صالح از این حمله جان سالم به در برده است.

حق نشر عکس EPA
Image caption این حمله نخست با انفجاری شدید شروع شد و پس از آن مهاجمان وارد یک ساختمان شدند

وزارت داخله افغانستان افزوده که نیروهای امنیتی افغان بیش از هشتاد و پنج نفر دیگر را از ساختمانی که مهاجمان به آن حمله کردند، نجات داده‌اند.

این وزارتخانه دیروز گفته بود در این حمله دستکم دو نفر کشته و ۲۵ نفر دیگر زخمی شده‌اند.

حق نشر عکس HEKMATULLAH NOORI FACEBOOK
Image caption این درگیری شب گذشته با کشته شدن مهاجمان به پایان رسید. گفته می‌شود مهاجمان چهار نفر بودند.

این حمله نخست با انفجاری شدید در حوالی ۴:۴۰ بعد از ظهر در نزدیک دفتر روند سبز در جاده میدان هوایی (فرودگاه) کابل شروع شد و پس از آن مهاجمان وارد یک ساختمان شدند.

این درگیری شب گذشته با کشته شدن مهاجمان به پایان رسید. گفته می‌شود مهاجمان چهار نفر بودند.

دقایقی پس از این حمله روند سبز افغانستان با انتشار عکس‌هایی از امرالله صالح در صفحه توییترش نوشت که حال آقای صالح خوب است اما چندین نفر از اعضای این سازمان زخمی و کشته شده‌اند. در این عکس‌ها به نظر می‌رسد بازوی راست آقای صالح زخم برداشته است.

تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را به عهده نگرفته است.

حق نشر عکس @AFGGREENTREND
Image caption روند سبز افغانستان با انتشار عکس‌هایی از امرالله صالح در توییتر نوشته است که حال آقای صالح خوب است

واکنش‌های جدید

حمله به دفتر امرالله صالح همزمان با آغاز نخستین روز کارزارهای انتخابات ریاست جمهوری صورت گرفت و واکنش شماری از نامزدان را در پی داشت. دیروز شماری از نامزدان ریاست جمهوری از جمله محمد اشرف غنی، رحمت الله نبیل، عبدالله عبدالله، محمد حنیف اتمر این حمله را محکوم کرده و ابزار خرسندی از سلامتی آقای صالح کردند.

امروز دفتر نمایندگی سازمان ملل در افغانستان(یوناما) نیز با محکوم کردن این حمله گفته که کاندیداها غیر نظامی هستند و خشونت در کمپین انتخابات ریاست جمهوری افغانستان جایی ندارد.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امورد صلح افغانستان در واکنش به حمله دیروز در صفحه توییترش نوشته که حمله به دفاتر حزب سیاسی آقای صالح "باور نکردنی و اقدام روشن در راستای تروریسم" بود.

آقای خلیلزاد ضمن تقبیح شدید این رویداد گفته که مرتکبین این حمله باید به دادگستری معرفی شوند. او افزوده؛ ما در راستای مبارزه با تروریسم در کنار افغانستان ایستاد‌ه‌ایم.

جان بس، سفیر آمریکا در کابل نیز حمله دیروز را تقبیح کرده و گفته که حمله به کاندیداها و برنامه‌های کمپینی حمله به دموکراسی افغان‌ها است.

آقای بس در صفحه توییترش نوشته که آمریکا و جامعه بین‌الملل همچنان متعهد به کمک به نهادهای افغان برای آماده شدن به انتخابات هستند.

همچنین آلیسون بلیک، سفیر بریتانیا در افغانستان این حمله را محکوم کرده و نوشته است:"ما همه حملات بالای گروه‌ها و نامزدها را تقبیح می‌کنیم. چنین حملاتی، حمله به روند انتخابات و به حق مردم افغانستان برای سهم گرفتن در تعیین آینده کشور شان است."

سفارت هند در افغانستان، سفارت آلمان در افغانستان و وزارت امور خارجه پاکستان نیز حمله دیروز به دفتر "روند سبز" در کابل را محکوم کرده‌اند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption وزارت داخله/کشور افغانستان اعلام کرده که در نتیجه حمله دیروز مهاجمان به دفتر "روند سبز" در کابل دستکم ۲۰ نفر به شمول ۱۶ غیر نظامی کشته و ۵۰ نفر دیگر زخم برداشته‌اند.