پیام عیدی رهبر طالبان؛ برای معضل افغانستان راه حل صلح آمیز انتخاب شود

افغانستان حق نشر عکس TALIBAN WEBSITE
Image caption ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان

ملا هبت‌الله آخندزاده، رهبر گروه طالبان برخلاف پیام حدود دوماه پیشش به مناسبت عید فطر، در پیام عیدی جدیدش به راه حل صلح‌آمیز افغانستان تاکید کرده‌است.

رهبر طالبان در پیام قبلی‌اش به ادامه جنگ تاکید کرده بود اما در پیام جدیدش بیشتر به صلح پرداخته است.

در پیام رهبر طالبان که امروز پنج‌شنبه ( ۱۷ مرداد/اسد) به مناسبت عید قربان منتشر شد، گفته شده که " در سطح کشور امارت اسلامی نقش محوری را در موضوع صلح و آشتی ایفا می‌کند."

در ادامه پیام آقای آخندزاده از گفت‌وگوهای طالبان با چهره‌های سیاسی (گفت‌وگوهای بین‌الافغانی) اشاره شده‌است.

اخیرا نمایندگان طالبان نشست‌هایی را با شماری از چهره‌های سیاسی افغان در مسکو و قطر داشته‌اند.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption در پایان نشست بین‌الافغانی قطر سیاسیون و نمایندگان طالبان در قطع‌نامه‌ای اعلام کردند طرف‌های درگیر جنگ نباید از ادبیات تهدید، اانتقام‌جویی و جنگ‌طلبانه استفاده کنند.

در پایان نشست "بین‌الافغانی" قطر که حدود یک ماه پیش برگزار شد نمایندگان طالبان و سیاسیون افغانستان در قطع‌نامه‌ای از گفت‌وگوهای صلح حمایت کردند و از طرف‌های درگیر جنگ خواستند تا به جای به کارگرفتن از ادبیات تهدید، انتقام‌جویی و جنگ‌طلبی، در بیانات رسمی‌شان از زبان مسالمیت آمیز استفاده کنند.

ملا هبت‌الله آخندزاده به خروج نیروهای خارجی از افغانستان اشاره کرده و جنگ این گروه را "جهاد مسلحانه در راه خدا" خوانده و افزوده که در عین حال "پروسه مذاکرات و تفاهم" را هم پیش می‌برد.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری در واکنش به پیام رهبر طالبان گفته مردم افغانستان هیچ نیازی به این پیام ندارند. او افزوده‌است که " پیامشان (پیام طالبان) پیام هراس و پیام جنگ است."

آقای صدیقی در کلیپ تصویری که به رسانه‌ها فرستاده می‌گوید " طالبان عامل اصلی ویرانی و کشتار مردم است."

از سویی، یک هفته پیش دولت از تشکیل هیات مذاکره‌کننده با گروه طالبان خبر داد.

این هیات که به گفته "وزارت دولت در امور صلح" در آن تنوع قومی، سیاسی و مذهبی در نظر گرفته شده، به نمایندگی از دولت و " با درنظرداشت دستاوردهای مردم" با طالبان گفت‌وگو خواهد کرد.

دولت افغانستان هیات مذاکره‌کننده صلح تشکیل داد؛ خلیلزاد رهسپار دوحه شد

هشتمین دور مذاکرات آمریکا و طالبان

پیام جدید رهبر گروه طالبان همزمان با دور هشتم مذاکرات نمایندگان این گروه با زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان در قطر منتشر شده است.

ملا هبت‌الله در پیامش به مقام‌های آمریکایی گفته است: " ناکامی استراتژی‌های گوناگون نظامی در هجده سال گذشته، برای این کافیست که راه صلح‌آمیز برای حل معضل انتخاب شود."

او در ادامه افزوده است که "امارت اسلامی" پروسه مذاکرات را با جدیت به پیش می‌برد و نمایندگان آمریکا نیز باید این روند را صادقانه به پیش ببرند تا "‌گام‌های موثری" برای حل معضل افغانستان برداشته شود و جنگ هجده‌ساله پایان یابد.

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر هم در تازه‌ترین توییتش نوشته که " تیم‌های تخنیکی(تکنیکی) در مذاکرات، به گونه دوامدار کار می‌کنند."

حق نشر عکس Getty Images
Image caption زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان گفت در دور هشتم گفت‌وگو با طالبان پیشرفت عالی صورت گرفته.

گفته شده است که جدی‌ترین موارد اختلاف میان هیات طالبان و آمریکا خروج نیروهای خارجی و تعهد طالبان در مورد عدم استفاده از خاک افغانستان علیه کشورهای دیگر بوده است.

اما یک منبع از قطر سه روز پیش به بی‌بی‌سی گفت که اختلافات حل شده و ادامه بحث متمرکز بر ایجاد یک مکانیسم شفاف تطبیق توافق‌نامه است.

زلمی خلیلزاد، نمایده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان هم دو روز پیش از "پیشرفت عالی" در این مذاکرات خبر داد و در تویتی نوشت که به منظور جلب حمایت بین‌المللی از روند صلح افغانستان به دهلی، پایتخت هند سفر می‌کند.

آقای خلیلزاد گفت تیم او و نمایندگان طالبان به بحث در مورد جزئیات تخنیکی و گام‌ها و میکانیسم تخنیکی که برای اجرای موفقیت‌آمیز "توافق‌نامه چهاربخشی" نیاز است، ادامه خواهند داد.