اشرف غنی ۳۵ زندانی طالبان در بازداشتگاه امنیت ملی را آزاد کرد

امنیت ملی افغانستان
Image caption در بازداشتگاه امنیت ملی معمولا افراد مهم و خطرناک نگهداری می‌شوند

اداره امنیت ملی افغانستان اعلام کرد که ۳۵ زندانی گروه طالبان بر اساس حکم محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان به مناسبت عید قربان از توقیف‌گاه (بازداشتگاه) این اداره آزاد شده‌اند.

در اعلامیه این اداره که امروز (دوشنبه، ۲۱ اسد/مرداد) به رسانه‌ها فرستاده شد آمده که دلیل این اقدام آقای غنی "حسن نیت در برابر مخالفین و پیشرفت گفت‌وگوهای صلح با گروه طالبان" بوده است. معمولا خطرناک‌ترین بازداشتی‌ها در بند امنیت ملی افغانستان نگهداری می‌شوند.

در ادامه این اعلامیه آمده:"دولت افغانستان به خاطر صلح و آتش‌بس پایدار، همواره در مذاکره و گفت‌وگو را باز مانده، تا همه طرف‌های درگیر به جنگ نقطه‌ پایان گذاشته و متوسل به گفت‌وگو شوند."

در همین حال سخنگوی گروه طالبان نیز روز گذشته اعلام کرد که این گروه به مناسب عید قربان ۷۶ تن از زندانیان در بند این گروه را در ولایت‌های ارزگان، کندز، خوست و سرپل افغانستان آزاد کرده است.

حق نشر عکس ARG
Image caption دیدار اشرف غنی با زندانیان پلچرخی در ماه جوزا/خرداد ۱۳۹۸؛ آقای غنی در عید فطر گذشته نیز دستور آزادی حدود ۹۰۰ زندانی گروه طالبان را صادر کرد

آزادی زندانیان طالبان همواره واکنش‌هایی در افغانستان به همراه داشته است.

نگرانی اصلی برخی هم بازگشت این زندانیان به میدان جنگ است، آنچه که گفته می‌شود در گذشته اتفاق افتاده است.

آقای غنی به مناسبت عید فطر حدود دو ماه پیش نیز دستور آزادی حدود ۹۰۰ زندانی گروه طالبان را صادر کرد که این افراد در چند مرحله رها شدند.

دلیل رهایی شماری از آن زندانیان بیماری غیرقابل درمان، سالخوردگی گفته شده بود. همچنین شماری از این زندانیان کسانی بودند که کمتر از یک سال از میعاد حبس‌‌شان باقی مانده‌ بود.

یک منبع معتبر در وزارت کشور/داخله افغانستان که نخواست نامش برده شود در آن زمان به بی‌بی‌سی گفته بود که بیشتر این افراد رها شده به فعالیت‌های "تروریستی و تخریبی" مجرم شناخته شده بودند.