خلیل‌الله فیروزی از بنیانگذاران کابل‌بانک 'به دستور غنی از زندان به خانه منتقل شد'

خلیل‌الله فیروزی حق نشر عکس Getty Images
Image caption خلیل‌الله فیروزی در دادگاه در ۵ مارس ۲۰۱۳

منابع معتبر به بی‌بی‌سی گفته‌اند خلیل‌الله فیروزی، از سهامداران اصلی و متهم در پرونده کابل بانک از زندان به خانه‌اش منتقل شده ‌است.

این منبع امروز چهارشنبه (۲۳ اسد/مرداد) به بی‌بی‌سی گفت رئیس جمهوری افغانستان با انتقال خلیل‌الله فیروزی از زندان پلچرخی کابل به خانه‌اش به خاطر وخامت وضعیت صحی موافقت کرده ‌است.

در تابستان سال گذشته شیرخان فرنود یکی دیگر از موسسان کابل‌بانک در همین زندان دچار حمله قلبی شد و بعد از انتقال به مرکز درمانی زندان بگرام حدود نیم ساعت بعد جان داد.

بی‌بی‌سی به سندی دست یافته که نشان می‌دهد رئیس جمهوری افغانستان به تازگی و بعد از ارزیابی تعهدات مالی و وضعیت صحی آقای فیروزی، انتقال او را از زندان به خانه‌اش در کابل "تحت شرایط خاص" منظور کرده ‌است.

در این سند رسمی دیده می‌شود که هیاتی به ریاست رئیس امور حقوق ارگ ریاست جمهوری به اساس هدایت محمد اشرف غنی، وضعیت صحی خلیل‌الله فیروزی و چگونگی تعهدات مالی او را بررسی کرده‌است.

سند نشان می‌دهد که هیات یادشده به نقل از کمیسیون پیگیری قضایای کابل بانک گفته که انتقال این سهامدار کابل بانک به خانه‌اش در عملی‌شدن تعهدات مالی‌اش تاثیر مثبت دارد، اما همزمان خواستار "ضمانت معتبر و مطمئن" در این مورد شده‌است.

در بخشی از این سند آمده‌است "وضعیت صحی خلیل‌الله فیروزی وخیم گردیده، بناء اگر در حالت حبس وفات نماید، ممکن انتقادات حقوق بشری نیز علیه حکومت وارد شود."

در سند دیده می‌شود که هیات به رئیس جمهوری پیشنهاد کرده، کمیسیون پیگیری کابل‌بانک در جریان یک هفته با خلیل‌الله فیروزی سند همکاری و اجرای تعهداتش را در زمان تعیین‌شده امضا کند.

در ادامه گفته شده "هر زمانی که محبوس مذکور صحت‌یاب گردید یا تعهداتش را عملی نکرد، دادستانی در خصوص انتقالش به شفاخانه/بیمارستان یا محبس اقدام نماید."

به اساس این نامه، ریاست امنیت ملی نیز موظف شده آقای فیروزی و خانه‌اش را زیر مراقبت داشته باشد و از وضعیت صحی و موجودیتش به دادستانی کل گزارش دهد.

همچنین کمیسیون پیگیری پرونده کابل بانک باید هر دو هفته از صورت حساب پول محکومیت آقای فیروزی گزارش بدهد.

دولت تا به حال به گونه رسمی در مورد انتقال خلیل‌الله فیروزی به خانه‌اش چیزی نگفته اما یک منبع دیگر به بی‌بی‌سی گفت او حدود ده روز پیش به خانه‌اش منتقل شده و با مقام‌های نزدیک به ارگ ریاست جمهوری در تماس است.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption به دنبال بحران کابل بانک در سال ۲۰۱۰، دولت افغانستان مدیریت آن را به عهده گرفت و دادگاه عاملان بحران را به زندان محکوم کرد

فیروزی چرا زندانی شد؟

خلیل‌الله فیروزی، یکی از سهامداران کابل بانک بود که پنج سال پیش به ده سال زندان و جریمه نقدی به خاطر پول‌شویی و اختلاس دارایی عامه محکوم شد.

به دنبال بحران کابل بانک در سال ۲۰۱۰، دولت افغانستان مدیریت آن را به عهده گرفت و دادگاه عاملان بحران را به زندان محکوم کرد.

محمد اشرف غنی در سال ۲۰۱۴ این پرونده را از نو باز کرد و بر اساس حکم دادگاه عالی افغانستان آقای فیروزی و شیرخان فرنود بنیان‌گذاران اصلی کابل بانک هر یک به ده سال زندان و هر یک به پرداخت بیش از ۳۰۰ میلیون دلار پول اختلاس و بهره آن محکوم شدند.