سفارت افغانستان در واشنگتن: اظهارات سفیر پاکستان درباره کشمیر و صلح افغانستان غیرمسئولانه است

افغانستان حق نشر عکس PAKISTAN EMBASSY DC
Image caption اسد مجید خان، سفیر پاکستان در آمریکا

سفارت افغانستان در واشنگتن در بیانیه‌ای اظهارات سفیر پاکستان در آمریکا مبنی بر تاثیرگذاری تنش‌ها در کشمیر بر روند صلح در افغانستان را "بشدت سوال‌برانگیز" خوانده است. این سفارت گفت ربط دادن مسئله کشمیر به روند صلح افغانستان به هر نحوی "بی‌ملاحظه"، "بی‌جا" و "غیرمسئولانه" است.

در بیانیه این سفارت آمده است: "کشمیر یک مسئله بین دو طرف هند و پاکستان است. به باور ما انگیزه و اصرار پاکستان برای پیوند زدن عمدی افغانستان به مسئله کشمیر تلاشی عمدی برای ادامه بیشتر خشونت‌ها در افغانستان است. این عذر بی‌اساس از سوی پاکستان برای توجیه عدم عملکرد علیه طالبان و برای عدم ایستادگی مصمم در برابر این گروه شورشی است."

دیروز (۲۷ اسد/مرداد) نیز وزارت خارجه افغانستان با انتشار بیانیه‌ای این اظهارات را "غیر مسئولانه" خوانده بود و ربط دادن تنش‌ها در کشمیر را به روند صلح افغانستان، نشانه "سوءنیت" دانسته بود.

اسد مجید خان، سفیر پاکستان در آمریکا چند روز قبل به روزنامه نیوریورک تایمز گفته بود احتمال دارد که کشورش سربازان و قوای نظامی خود را از مرز افغانستان به مرز کشمیر انتقال دهد، اقدامی که می‌تواند مذاکرات صلح آمریکا با طالبان را پیچیده کند.

او تصریح کرد که مسئله کشمیر و صلح افغانستان دو موضوع جداگانه هستند و او قصد ندارد این دو را به هم پیوند دهد.

وزارت خارجه افغانستان در ادامه افزوده: "دولت افغانستان با تاکید بر حسن همجواری و حل چالش‌های منطقه‌ای از راه گفت‌وگو، خواستار صداقت پاکستان در عمل به تعهداتش برای کمک به روند صلح در افغانستان است."

با این حال آقای خان در مورد مذاکرات آمریکا و طالبان در مورد صلح افغانستان ابراز امیدواری کرده و گفته کشورش از این روند حمایت می‌کند.

حدود یک ماه قبل اظهارات عمران خان، نخست وزیر پاکستان در موسسه صلح وابسته به وزارت خارجه آمریکا نیز بحث برانگیز شده بود. او گفته بود طالبان باید بتوانند در انتخابات آتی افغانستان شرکت کنند و او آماده است با رهبران این گروه دیدار کند. این اظهارات واکنش دولت افغانستان را به همراه داشت.

زلمی خلیلزاد، نماینده آمریکا برای صلح افغانستان چند روز پس از پایان دور هشتم گفت‌وگوهای صلح افغانستان به پاکستان سفر و با عمران خان، نخست وزیر این کشور دیدار کرد. پس از آن آقای خلیلزاد در توییترش نوشت که برای تامین صلح در افغانستان نیاز است هر دو کشور اطمینان بدهند که از خاک هیچ یک از طرف‌ها علیه دیگری استفاده نمی‌شود.

رهبران افغانستان پیوسته گفته‌اند که پاکستان از طالبان حمایت می‌کند، اسلحه در اختیارشان می‌گذارد، آموزش می‌دهد و آنها را برای حمله به افغانستان می‌فرستد. پاکستان اما این اتهام‌ها را همواره رد کرده است.

این کشور یکی از انگشت شمار کشورهایی بود که حکومت طالبان (۱۹۹۶-۲۰۰۱) را در افغانستان به رسمیت شناخت.