اشرف غنی در صدسالگی استقلال افغانستان: انتقام هر قطره خون مردم خود را می‌گیریم

ارگ حق نشر عکس Arg
Image caption اشرف غنی در مراسم استقلال

محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان امروز (۲۸ اسد/مرداد) در مراسم گرامیداشت از صدمین سالگرد استقلال افغانستان از بریتانیا، پای منار استقلال در محوطه وزارت دفاع افغانستان اکلیل/تاج گل گذاشت و گفت: "انتقام قتل عام شهروندان و هر قطره خون مردم خود را خواهیم گرفت".

پس از این مراسم، رئیس‌جمهوری افغانستان در مراسم افتتاح قصر بازسازی‌شده دارالامان شرکت کرد و با یادآوری رویداد انتحاری روز شنبه (۲۶ اسد/مرداد) در مراسم عروسی گفت: "طالبان با انکار از دست داشتن در این حمله از بار ملامتی شانه خالی کرده نمی‌توانند، تهداب این چنین کشتار و قتل‌های بی‌رحمانه را آنان نهاده‌اند. طالبان بارها این چنین حملات ظالمانه، وحشیانه و بی‌رحمانه را در مساجد، مکاتب و اماکن عامه انجام داده‌اند و مسئولیت آن را نیز به دوش گرفته‌اند."

آقای غنی در سخنرانی‌اش گفت برای احترام به قربانیان این رویداد جشنی که قرار بود به مناسبت صدمین سالروز استرداد استقلال کشور، برگزار شود به تعویق افتاده است. او گفت: "دشمن با ریختاندن خون افراد ملکی(غیرنظامی)، برگزاری مراسم شاندار(مجلل) ما را به تعویق انداختند."

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
استقلال افغانستان چگونه بدست آمد؟

او افزود: "من امروز یکجا با ملت به گلیم غم نشسته‌ام، با جدیت تعهد می‌کنم که داعش و تروریستان را ریشه‌کن کرده و حامیان آنان را همین گونه، به گلیم غم می‌نشانیم."

جشنی که به تاخیر افتاد

دولت افغانستان برای تجلیل از صدمین سالگرد استقلال افغانستان ترتیبات ویژه‌ای را در نظر گرفته بود. قرار بود عصر امروز آقای غنی با شماری از چهره‌های سیاسی افغانستان در قصر دارالامان دیدار کند و صدمین سالگرد استقلال افغانستان با برپایی برنامه‌های ویژه ساز و سرود جشن گرفته شود.

اما روز گذشته دولت افغانستان اعلام کرد که به دلیل حادثه خونین روز شنبه مراسم رسمی جشن دارلامان را به زمان دیگری به تعویق انداخته است.

حق نشر عکس Arg
Image caption قصر دارالامان پس از بازسازی امروز افتتاح شد

در انفجار انتحاری روز شنبه در یک سالن عروسی در کابل دست‌کم ۶۳ نفر کشته و ۱۸۲ نفر غیر نظامی زخمی شدند.

گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) با انتشار خبرنامه‌ای مسئولیت این حمله را به عهده گرفته و گفته است که شیعیان را هدف قرار داده است.

رئیس جمهوری افزود: "جامعه جهانی نباید در مقابل این گونه اعمال وحشیانه و ضد بشریت خاموشی اختیار کند، بلکه آنان باید بخاطر ردیابی لانه‌های تروریستان و محکوم نمودن اعمال آنان، در کنار افغان‌ها بایستند."

آقای غنی در میان گفته‌هایش با اشاره به این رویداد خونین از مردم افغانستان خواست"عناصر داعشی" را در محل زندگی و کارشان افشا کنند تا ریشه این گروه از افغانستان برکنده شود.