عفو بین‌الملل: حملات علیه مدافعان حقوق بشر در افغانستان پی‌گیری نشده

افغانستان حق نشر عکس amnesty.org
Image caption سازمان عفو بین‌الملل خواستار حمایت دولت از مدافعان و فعالان حقوق بشر شده است

سازمان عفو بین‌الملل در گزارش تازه خود ابراز نگرانی کرده که که فعالان و مدافعان حقوق بشر در افغانستان با ترس، سوء استفاده، تهدید و خشونت روبرو هستند.

در تازه‌ترین گزارش این نهاد که امروز چهارشنبه (۶ سنبله/شهریور) در کابل نشر شد، آمده که این مدافعان توسط دو طرف درگیری، دولت و مخالفان و همچنین گروه‌های مسلح مورد حمله قرار می‌گیرند.

این نهاد اضافه کرده در سال ۲۰۱۵ خودرو کارمندان حقوق بشر افغانستان در شرق این کشور هدف حمله قرار گرفتند و دو نفر آنان کشته و دو نفر دیگر زخمی شدند. دولت افغانستان تاکنون کسی را در ارتباط به این قضیه بازداشت نکرده است.

این نهاد افزوده که در چند سال اخیر بیشتر از ده مورد حمله و تهدید علیه فعالان حقوق بشر در افغانستان ثبت شده که هیج یک از آنها توسط دولت به شکل درست پی‌گیری نشده است.

این نهاد با اشاره به افزایش خشونت‌ها در افغانستان و این‌که در سال ۲۰۱۸ بیشترین تلفات به غیرنظامیان وارد شده، گفته که موارد خشونت‌ علیه فعالان حقوق بشر در افغانستان به طور گسترده توسط دولت و نهادهای بین‌المللی نادیده گرفته شده‌اند.

در این گزارش همچنین اشاره شده که دولت افغانستان در انجام تحقیق درباره حمله‌ها به فعالان حقوق بشر در افغانستان ناکام بوده است. گاهی مقام‌های دولتی اظهارات فعالان حقوق بشر در باره تهدیدها را ادعای "من‌درآوردی" دانسته و به آنان گفته شده "اسلحه بگیرید و از خود دفاع کنید".

عمر وریچ، معاون بخش جنوب آسیای سازمان عفو بین‌الملل می‌گوید "فعالان حقوق بشر در افغانستان، نه تنها این فعالان در یک محیط پرمخاطره فعالیت می‌کنند، بل‌که با تهدید از طرف دولت و گروه‌های مسلح روبرو هستند."

او افزوده که مدافعان و فعالان حقوق بشر در این شرایط دشوار کار می‌کنند، با تهدید جدی جانی و سلامت‌شان مواجه‌اند. با آنهم آنان در مقابل بی‌عدالتی‌ها برای دفاع از حقوق دیگران به اعتراض خود ادامه داده‌اند.

آقای وریچ افزوده که دولت افغانستان وظیفه دارد که به این قشر از جامعه احترام گذشته، آنان را حمایت و محافظت کند و از فعالیت‌های آنان پشتبانی کند. درباره تهدیدهای که مواجه هستند و حملات که بر آنان می‌شود تحقیق کرده و درباه مرتکبین تحقیق و آنان را مورد پی‌گرد قرار دهند.

او اضافه کرده که جامعه جهانی نیز در این شرایط سخت مدافعان و فعالان حقوق بشر افغانستان را از یاد برده و دستاوردها و موثریت آنان را به رسمیت نشناخته‌اند. این نهاد خواستار حمایت فوری جامعه جهانی از مدافعان و فعالان حقوق بشر در افغانستان شده است.

در گزارش عفو بین‌الملل آمده که با توجه به تهدیدها و خطراتی که مدافعان و فعالان حقوق بشر در افغانستان با آن مواجه هستند، آنان معتقدند که به حمایت دولت افغانستان اعتماد ندارند.

این نهاد افزوده که در سال ۲۰۱۷ وقتی گزارش افغانستان درباره شکنجه به کمیته مبارزه با شکنجه سازمان ملل داده می‌شد، بر نهادهای مدنی افغانستان فشار وارد شد که نام مقام‌های ارشد دولتی از گزارش حذف شود.