انتخابات افغانستان؛ 'به نامزدی رای می‌دهم که خون فرزندانش را همرنگ خون ما بداند'

شماری از کسانی که امسال در افغانستان وارد هجده سالگی شده‌اند و قصد دارند در انتخابات شرکت کنند، به این سوال بی‌بی‌سی فارسی که چه احساسی دارند، رای دادن برای شان چه ارزشی دارد و چقدر به نقشی که در رقم زدن آینده سیاسی مملکت دارند، بها می‌دهند، پاسخ‌هایی داده و عکس‌های خود را هم فرستاده‌اند تا در کنار نظرشان منتشر کنیم.

Image caption مریم شیرزی: با یک آرزوی بزرگ به محل رای‌دهی خواهم رفت

مریم شیرزی - دانشجوی دانشگاه رویان در بغلان

ازینکه واجد شرایط رای‌دهی شده‌ام احساس خوب دارم. چون می‌توانم و حق دارم شخص مورد نظر خود را انتخاب کنم با یک آرزوی بزرگ به محل رای‌دهی خواهم رفت‌. به این امید که کاندید من بتواند برنامه‌های روی دست خود را که شامل صلح فوری و تحصیلات عالی رایگان برای جوانان است، عملی سازد و به جنگ و برتری‌جویی نقطهء پایان بگذارد.

Image caption عادله رسولی در کابل: به کسی رای خواهم داد که فرزندان خود را برتر از ما نداند

عادلهرسولی فارغ ليسۀ عالی زرغونه - شهر کابل

از طفولیت، شايد صنف چهار مکتب بودم که نمی‌دانم انتخابات رياست جمهوری بود يا پارلمانی، با مادرم دعوايم شد که من هم با شما مي‌روم تا رأی بدهم. قناعت‌شان دادم تا محل رأی‌دهی مرا ببرند، اما معلوم بود حق نداشتم. حالا خوشحالم که سن قانونی استفاده از رأی و انتخاب را خودم دارم.

اگر موفق شوم عقب صندوق رأی‌دهی بروم، به نامزدی رأی خواهم داد که خون فرزندان خودش را همرنگ خون مايان بداند و فرزندان خود را برتر از ما نداند. چون در افغانستان با تمام جبر زمان درس خوانده‌ایم و از تصادف هنوز زنده‌ايم. فقط صلح را، صلح مبتنی بر عدالت را در اولويت برنامه‌های خود داشته باشد، زيرا، با تأمين صلح و ثبات، ممکنات ديگر اجتماعی و فرهنگی، اقتصادی و سياسی، تعليمی و تربيتی دست يافتنی می‌شوند.

محمد داوود رازقی - دانشجو در بلخ ‌

در انتخابات شرکت می‌کنم و در تعیین سرنوشت خودم آگاهانه تصمیم می‌گیرم. مسئولیت وجدانی هم هست که باید پای صندوق‌های رای بروم. امید دارم انتخابات به خواست خودمان باشد نه خواست بیگانه‌ها. انتخاب بهتر به معنای سرنوشت بهتر است. آرزو دارم انتخابات به صورت شفاف و در فضای امن برگزار شود.

Image caption محمد ابراهیم حبیب

محمد ابراهیم حبیب - مزارشریف

از این که برای اولین بار می‌توانم به‌عنوان یک شهروند در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنم، احساس خوشی می‌کنم و این‌که می‌توانم از حق شهروندی خود برای گزینش رییس جمهوری آینده استفاده کنم، به من این حس را القا می‌کند که من هم بخشی از جامعه‌ هستم که برای تعیین سرنوشت خود کار می‌کند. - توقع دارم که زعیم آینده کشور که برایش رای می‌دهم، در راستای تامین صلح کوشش کند تا من و جوانان مثل من بتوانند به فکر آسوده ادامه‌ تحصیل کنند و نیز فرصت‌های شغلی برای جوانان فراهم کند.

Image caption گلثوم نیز خواهان برقراری صلح است

کلثوم - مزارشریف

واقعن احساس خوشبختی می‌کنم ازاین که حق دادن رای را پیدا کردم که رهبر مورد نظرم را انتخاب کنم و از آن حمایت کنم. - انتظار من از دولت منتخبم این است که به کشور ما صلح و آرامی سراسری مهیا کند، زمینه‌ کار برای همه هموطنان را فراهم سازد و به جوانان و نوجوانان ارزش بیشتر قایل شود تا این نونهالان باعث سربلندی و افتخار جامعه و وطن ما گردند و یک آینده‌ خوبتر داشته باشیم.

Image caption سحر شریفی: پیش از این دیگران سرنوشت سیاسی مرا تعیین می‌کردند

سحر شریفی - کابل

این که می‌توانم رای بدهم و از حق قانونی و سیاسی خود استفاده کنم یک تجربه تازه است برای من. رای دادن من نمایانگر این موضوع است که من استقلال دارم و کسی نمی‌تواند این حق مرا محدود کند. پیش ازاین دیگران سرنوشت سیاسی مرا تعیین می‌کردند ولی حالا خودم در تعیین سرنوشت سیاسی کشورم سهم دارم. افغانستان فعلا با مشکلات زیادی روبرو است، توقع من به عنوان یک رای‌دهنده جوان از کسی که پیروز میدان رقابت‌های انتخاباتی خواهد شد، این است که عدالت اجتماعی رعایت شود، امنیت تامین شود، زمینه کار و تحصیل برای جوانان مساعد شود، تعصب و تبعیض از بین برود، قانون بالای همه مردم یکسان تطبیق شود، تقسیم بندی قدرت در چهارچوب قانون صورت بگیرد و در حکومتداری شفافیت مد نظر گرفته شود.

Image caption رقیه مهمند از بلخ انتخابات را بهترین زمینه برای ساختن آینده می‌داند

رقیه مهمند - دانشجوی رشته نفت و گاز در بلخ

خیلی خوشحالم، انتخابات بهترین زمینه برای ساختن آینده‌ بهتر برای نسل جوان و زمینه مناسب برای پیشرفت یک مملکت است و سرنوشت‌سازی می‌کند.

Image caption سمیرا احمدی در هرات: حالا که حق رای دارم احساس مسئولیت می‌کنم

سمیرا احمدی - هرات

ازاینکه حالا حق رای دارم و می‌توانم در تعیین حکومت آینده نقش داشته باشم احساس مسوولیت می‌کنم، در نظام دموکراسی قطعا هر رای سرنوشت‌ساز و تعیین کننده است و استفاده از حق رای برای هر شهروند یک مسوولیت بزرگ است. من به حیث یک شهروند آگاه قطعا به کسی رای می‌دهم که برنامه درستی برای اجرای حکومت‌داری بهتر داشته باشد. برای من مهم است که حکومت آینده حکومت با برنامه انکشاف زیرساخت‌های افغانستان و توسعه اجتماعی در کشور باشد و جنگ خاتمه پیدا کند. من به این باور هستم که انتخابات بهترین گزینه برای شرایط کنونی کشور است.

Image caption احمد طارق یوسفی در هرات: از دولتی که انتخاب می‌کنم توقع دارم وضعیت زنان را بهبود بخشد

احمد طارق یوسفی - دانشجوی سال اول حقوق و علوم سیاسی در هرات

قبلا وقتی انتخابات می‌شد خیلی ناراحت ‎می‌شدم که نمی‌توانستم مانند بزرگان در انتخابات شرکت کنم و به کسی که دوست دارم رای بدم. خیلی ناراحت بودم که نمی‌توانستم در تعیین سرنوشت خودم نقش داشته باشم. اما الان خیلی خوشحالم که می‌توانم رای بدم. الان واقعا خوشحالم که در تعیین سرنوشتم نقش دارم. از دولتی که انتخاب می‌کنم توقع دارم که به جوانان اهمیت دهد. تلاش کند نقش جوانان در دولت‌داری پر رنگ شود. دولت منتخبم امنیت و صلح آبرومند بیاورد. برای تمام ساکنان کشور عدالت و دسترسی به حقوق شان را مهیا سازد. زمینه را برای بهبود زندگی اقلیت‌ها و افراد آسیب‌پذیر مساعد سازد. به ویژه وضعیت زنان را بهبود بخشد.

Image caption تمنا الماسی دانشجو در بلخ

تمنا الماسی - مزارشریف

برای اولین بار یک حس بسیار عالی دارم که می‌توانم به عنوان یک شخص در آینده کشورم سهم داشته باشم و حق رای داشته باشم. انتظاری که از حکومت آینده دارم امنیت است و این که برای جوانان زمینه‌های کار فراهم کند.

Image caption عارضه شیرزاد دانشجوی اهل پلخمری: فرار جوانان به خارج به اوجش رسیده، باید این درد درمان شود

عارضه شیرزاد - دانشجوی دانشگاه رویان شهر پلخمری ولایت بغلان

احساس خورسندی دارم که شرایط برایم مهیا شده که در انتخابات ریاست جمهوری به کاندیدای خود رای بدهم. بیکاری و فرار جوانان به اوج خود رسیده، حکومتی که انتخابش می‌کنم باید این درد را درمان کند.

فرزاد رسولی - دانشجوی دانشگاه‌ رویان‌

خیلی خوشحال شدم که واجد شرایط رای‌دهی گردیدم تا حکومت خود را انتخاب کنم. خواستم از حکومت این است که در افغانستان صلح بیاورد و از حق مردم خصوصاً جوانان دفاع کند.

Image caption ویدا امام زاده در بغلان: سرنوشت وطنم به رای من بستگی دارد

ویدا امامزاده - بغلان

با رای دادن احساس می‌کنم که من فردی هستم که رای من و نظر من در تعیین سرنوشت خودم مهم است و من به عنوان عضو جامعه صاحب رای و نظر هستم. خیلی احساس خوبی دارم که در سرنوشت مملکتم سهیم می‌شوم. سرنوشت وطنم به رای من بستگی دارد. پس من رای می‌دهم تا آینده خوبی داشته باشم. انتظار من از حکومتی که انتخابش می‌کنم، تامین امنیت، رفاه اجتماعی، عدالت اجتماعی، برابری، ایجاد حکومت عدالت‌محور و برداشتن تبعیض است.

Image caption حسیب‌الله حمیدی در یک پروسه بزرگ ملی برای بار اول شرکت می‌کنم

حسییب الله حمیدی دانشجوی رشته حقوق دانشگاه رویان بغلان

احساس خورسندی دارم. بخاطری که در یک پروسه بزرگ ملی بار اول اشتراک می‌کنم و به کاندیدای دلخواه خود رای می‌دهم تا شخص مورد اعتماد من نظام مردم‌سالاری را برقرار کند و به بحران موجود خاتمه دهد. از حکومت انتخابی خود انتظار دارم که به‌زود امنیت و شغل را برای مردم تامین کند. که از فرار جوانان و فرار مغزها جلوگیری کند.

Image caption مجیب‌الله قیوم: به این انتخابات باورمند نیستم

مجیب الله قیوم - دانشجوی ادبیات فارسیدری در کابل

کارت رای نگرفته‌ام. به این انتخابات باورمند نیستم. قصه‌های انتخابات ناکام و فاجعه‌زای گذشته را می‌دانم. این هم ساخت و دیکته بیگانگان است. تلاش و تقلای ما هیچ نقشی در تعیین سرنوشت مردم و وطن ما ندارد. باید شعور مردم و جوانان را بالابرد. و بعد ...

Image caption الیاس صدیقی: شور و اشتیاق دیگران را در گذشته که می‌دیدم دلم می‌خواست روزی بتوانم من هم دارای رای خودم باشم، ششم میزان روز مهمی در زندگی من خواهد بود

الیاس صدیقی - فارغ التحصیل لیسه/ دبیرستان شیرخان در شهر قندوز

از اینکه امسال سن قانونی برای شرکت در انتخابات را تکمیل کرده‌ام و برای بار نخست در انتخابات اشتراک می‌کنم خوشحال استم.

در انتخابات‌های گذشته وقتی شور و شوق مردم را می‌دیدم که در روز انتخابات به سوی مراکز رای‌دهی می‌روند، خیلی دلم می‌خواست که من هم بتوانم رای بدهم، حالا که شرایط رای‌دهی را تکمیل کرده‌ام، حتمن در انتخابات شرکت می‌کنم و ششم میزان را یک روز مهم در زند‌گی خود می‌دانم.

خواست من از حکومتی که در نتیجۀ این انتخابات به میان می‌آید این است تا مردم را فراموش نکنند، فراموش نکنند که هر روز صدها انسان کشته یا مجروح می‌شوند. خواست مهم و اول من از حکومت آینده این است تا برای امنیت بیشتر کار کنند و نیز زمینۀ تحصیل و کار را برای جوانان مساعد بسازند.

Image caption انجام‌الدین ناصری دانشجوی اهل بلخ

انجامالدین ناصری دانشجوی رشته نفت و گاز در بلخ

حس خوبی دارم که می‌توانم رئیس جمهور یا وکیل پارلمان را تعیین کنم و مسئولیت خود را در قبال کشورم ادا کنم و به کسی که ارزشش را دارد رای بدهم. مردم ما خیلی رنج دیده‌اند و انتظار دارم حکومتی که در نتیجه انتخابات تشکیل می‌شود فقر و رنج را از میان ببرد.