واکنش‌ها به لغو دیدار ترامپ با طالبان؛ غنی: اول پایان خشونت‌ها بعد صلح؛ طالبان: آمریکا ضرر می‌کند

طالبان

منبع تصویر، Getty Images/BBC

توضیح تصویر،

ملا عبدالغنی برادر، رئیس دفتر طالبان در قطر، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا و محمد اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان

در پی اعلام دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مبنی بر توقف گفتگوهای صلح آمریکا با طالبان و لغو دیدار او با رهبران طالبان و رئیس‌جمهوری افغانستان در این مورد، گروه طالبان در اولین واکنش رسمی‌شان گفته است این تصمیم آقای ترامپ "بیشتر از همه به ضرر آمریکا تمام خواهد شد". همچنین محمد اشرف غنی گفته است صلح با طالبان زمانی صورت می‌گیرد که خشونت‌ها متوقف شود.

در اعلامیه گروه طالبان آمده که این تصمیم "اعتبار آمریکا را زیانمند" و "تلفات جانی و مالی آمریکا را بیشتر و نقش آمریکا را در تعامل سیاسی متزلزل معرفی می‌کند."

در اعلامیه گروه طالبان با اشاره به تصمیم آقای ترامپ آمده: "تاوان این کار او بیش از هر کسی به خود آمریکا می‌رسد، اعتبار آمریکا را زیانمند و موقف (موضع) آن را در قبال صلح دیگر هم برای جهان روشن ساخت، تلفات جانی و مالی آمریکا را بیشتر و نقش آمریکا را در تعامل سیاسی متزلزل معرفی می‌کند."

در بیانیه این گروه آمده است که خروج از مذاکرات صلح، نشانه "عدم بلوغ و بی‌تجربگی" طرف آمریکایی است.

طالبان گفتند که برای "مذاکرات بین‌الافغانی" در ۲۳ سپتامبر آماده بوده‌اند.

طالبان همچنین تاکید کرده‌اند که به چیزی کمتر از خروج کامل نیروهای آمریکایی قانع نخواهند شد و به جنگ ادامه خواهند داد.

قرار بود آقای ترامپ امروز با رهبران طالبان و رئیس‌جمهوری افغانستان به طور جداگانه، در کمپ دیوید در آمریکا دیدار کند اما تصمیم به لغو این اجلاس گرفته است.

واکنش‌ها

در واکنش به این خبر، عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی افغانستان در صفحه رسمی فیسبوکش نوشته: "ما به زمینه‌‌ای که برای نشست مشترک در کمپ‌ دیوید مساعد گردیده بود به عنوان یک فرصت نگاه می‌کردیم، اما متاسفانه تلاش‌های صلح برخلاف خواست و آرزوی مردم افغانستان، به دلیل افزایش خشونت‌ها و حملات دهشت‌افگنانه از سوی طالبان و عوامل دیگر سبوتاژ‌گردید."

حامد کرزی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان در صفحه فیسبوکش نوشته است: "اکنون که مذاکرات متوقف شده به این معنی نیست که تلاش‌های مردم افغانستان هم متاثر شود؛ برعکس این تلاش‌ها باید بیشتر از قبل تسریع یابد."

منبع تصویر، Hamid Karzai/FB

رحمت الله نبیل، رئیس‌ پیشین امنیت ملی افغانستان نوشته است:"موضع ما در قبال این توافقنامه جعلی صلح از روز اول مشخص بود. وقتش رسیده که طالبان قدم به جلو بگذارند، به خون‌ریزی پایان دهند، اعلام آتش‌بس کنند و گفت‌وگوهای مستقیم با طرف افغانستان را شروع کنند."

لطیف پدرام، رهبر حزب کنگره ملی افغانستان نوشته است: "زیاد جوگیر نشوید، این توییت آخرین ترامپ نخواهد بود. ترامپ توییت دیگری خواهد نوشت و وضعیت را گونه‌ دیگری تغییر خواهد داد. تنها چیزی که میان آمریکا و طالبان منتفی نیست «گفتگو» است."

همچنین تواب غورزنگ، مشاور وزارت ترانسپورت و سخنگوی سابق شورای امنیت ملی افغانستان در توییتی نوشته است: "یک که اصرار داشت رئیس‌جمهور آمریکا او را نامزد وزارت خارجه یا مشاور امنیت ملی آمریکا کند و به جای آن افغانستان را به پاکستان و طالبان تسلیم کند، به زودی طرحش مشخص شد و حالا کارنامه‌اش در حال پایان یافتن است. دیدگاه‌های حمد الله محب، مشاور امنیت ملی افغانستان درباره شیوه مذاکرات او سزاوار تحسین است"

آقای محب گفته بود، آقای خلیلزاد، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا با طالبان در پی منافع شخصی‌اش در این مذاکرات است.

واکنش‌ها در آمریکا

سام فرزانه - بی‌بی‌سی - واشنگتن

انتقادها به نزدیکی زمان دیدار دونالد ترامپ با رهبران طالبان و سالگرد حملات یازدهم سپتامبر چنان در آمریکا بالا گرفته که وزیر خارجه این کشور در روز یکشنبه با پنج مجله خبری تلویزیونی در آمریکا مصاحبه کرد تا از موضع دولت دفاع کند. همان‌طور که گروهی از افغان‌ها به رسمیت شناختن طالبان را توهینی به خون‌های ریخته می‌دانند، گروهی از آمریکایی‌ها هم می‌پرسند چطور نمایندگان گروهی که دستش به خون مردم و سربازان آمریکا آلوده است برای دیدار با رئیس جمهوری دعوت شده‌اند؟

مایک پومپئو، پاسخ‌هایی برای پرسش‌هایی از این دست آماده کرده بود. او گفت که تصمیم برای دیدار را خود آقای ترامپ گرفته و قصدش این بود که "چشم در چشم رهبران طالبان شود تا ببیند می‌تواند به توافقی دست پیدا کند یا نه." آقای پومپئو همچنین گفت که رئیس جمهوری آمریکا اگر احساس کند تصمیمی منجر به بهبود وضعیت مردم کشورش می‌شود از آن دریغ نمی‌کند. حتی اگر آن تصمیم، دیدار با طالبان باشد. خط دفاعی دیگر وزیر خارجه آمریکا این بود که پیشتر هم "افراد بدی" به کمپ دیوید رفته‌اند و نتایج خوبی از آن حاصل شده است. اشاره‌ای به دیدار یاسر عرفات و ایهود باراک در دوره بیل کلینتون که به توافق منجر نشد.

به نظر می‌رسد که آقای ترامپ قصد داشته با توافق یا قرار گرفتن در عکسی در کمپ دیوید خود را در رده روسای جمهوری پیشین قرار دهد که از این اقامتگاه استفاده دیپلماتیک کرده بودند. قصد دیگرش هم این بود که بالاخره به یکی از وعده‌های سیاست بین‌المللی خود عمل کند. آقای ترامپ که وعده خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان را داده بود و می‌گفت که چین را مجبور به تغییر سیاست‌های اقتصادی می‌کند و قول داده بود که به توافقی با کره شمالی دست پیدا کند و به قراردادی محکم‌تر با ایران برسد، نیاز دارد که تا پیش از انتخابات بالاخره یکی از اینها را در فهرست کارهای انجام شده‌اش قرار دهد.

منبع تصویر، Reuters

توضیح تصویر،

مایک پومپئو: رئیس جمهوری آمریکا اگر احساس کند تصمیمی منجر به بهبود وضعیت مردم کشورش می‌شود از آن دریغ نمی‌کند

واکنش‌ها محدود به سیاستمداران افغانستان نبوده است بلکه از قشرهای مختلف افغانستان به توقف گفت‌وگوهای صلح آمریکا با طالبان واکنش نشان داده‌اند.

از جمله آریانا سعید، آواز خوان معروف افغان در بخشی از واکنشش نوشته است: "این توافق یک توهین بزرگ به تمام نیروهای امنیتی ما و قربانی‌های این قهرمانان واقعی افغانستان بود! لغو امضا شدن این توافق و لغو مذاکرات یک جانبه (بدون نظرداشت خواست‌های اکثریت هموطنان ما) میان آمریکا و دشمنان انسانیت پیروزی بزرگی برای یک افغانستان متحد است."

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر،

آریانا سعید، آوازخوان افغان

کاوه جبران، نویسنده در صفحه فیسبوکش نوشت: "چه حقارتی بیشتر از این که یک توییت سرنوشت خلقی را آباد کند و دل‌ مردمی را شاد. سرنوشتی به این اعتبار، به بی‌اعتباری همان توییت است. سبک، ناپایدار و هر لحظه قابل حذف."

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر،

کاوه جبران، نویسنده

وژمه فروغ، فعال حقوق زن در صفحه توییترش نوشته:"افغانستان باید ازین فرصت استفاده حد اعظمی نماید. تمام سیاسیون سیالی و شریکی را یکطرف‌ بگذارند، بالای طرح به دیل مصالحه کار کنند و به امریکا و جهان پیشکش کند. انتخابات درست مدیریت شود، نهاد های امنیتی بهتر کار کنند، شرکای جهانی مجبور میشود که حمایت کند."

منبع تصویر، SOCIAL MEDIA

توضیح تصویر،

وژمه فروغ، فعال حقوق زن