طالبان ولسوالی‌های ینگی قلعه و درقد تخار را 'تصرف کردند'

افغانستان حق نشر عکس TAKHARMEDIAOFFICE

منابع محلی ولایت تخار در شمال شرق افغانستان می‌گویند که ولسوالی‌ ینگی قلعه شب گذشته و در پی آن صبح امروز ولسوالی درقد این ولایت به تصرف گروه طالبان درآمده‌‌اند.

جواد هجری، سخنگوی والی تخار به بی‌بی‌سی، گفته که نیروی امنیتی صبح امروز به منظور جلوگیری از تلفات نیروهای امنیتی ساحات مرکزی ولسوالی‌های درقد و ینگی قلعه را ترک کرده‌اند.

آقای هجری گفته که نیروهای کمکی به ساحات اعزام شده‌اند.

عبدالمناف فیضی، ولسوال ینگی قلعه صبح امروز سه‌شنبه (۱۹ سنبله/شهریور) به بی‌بی‌سی گفت که نرسیدن نیروی کمکی کافی به این ولسوالی دلیل سقوط این ولسوالی بوده است.

آقای فیضی افزوده که نیروهای امنیتی افغان شب گذشته این ولسوالی را ترک کرده‌اند.

باشندگان ولسوالی ینگی قلعه می‌گویند که گروه طالبان با تصرف این ولسوالی پرچم‌شان را در چوک/ فلکه مرکز ینگی قلعه برافراشته‌اند.

همچنین باشندگان ولسوالی درقد ولایت تخار نیز می‌گویند که نیروهای امنیتی صبح امروز از ولسوالی درقد بیرون شدند و اکنون طالبان به مرکز این ولسوالی مسلط شده‌اند.

گروه طالبان مدعی است که مرکز ولسوالی‌های ینگی قلعه و درقد ولایت تخار به تصرف این گروه درآمده و شماری از نیروهای امنیتی افغان در این درگیری‌ها کشته شده‌اند.

Image caption تخار در شمال شرق افغانستان از ولایت

روز گذشته منابع محلی ولایت تخار از حمله گروه طالبان به مرکز ولسوالی خواجه غار و ینگی قلعه این ولایت خبر دادند.

فرمانده پلیس ولایت تخار با تایید حمله طالبان به ولسوالی خواجه غار و ینگی قلعه گفته بود که این حمله ساعت یک بامداد امروز بر پاسگاه‌های پلیس در ولسوالی‌های ینگی قلعه و خواجه غار آغاز شده، ولی نیروهای امنیتی این حمله را دفع کرده‌اند.

در خبرنامه پلیس که روز گذشته منتشر شد، ادعا شده بود که فرمانده واحد سرخ طالبان در این درگیری کشته شده‌ و نیروهای کمکی نیز به محل رسیده‌اند.

همچنین روز گذشته طالبان موفق به تصرف ولسوالی دشت ارچی در همسایگی ولسوالی خواجه غار ولایت تخار شدند. طالبان بارها از مسیر ولسوالی دشت ارچی به ولسوالی خواجه غار حمله کرده‌اند. ولسوالی خواجه غار به دلیل قرار گرفتن در مسیر شش ولسوالی دیگر و از طرف دیگر به دلیل هم مرز بودن با کشور تاجیکستان، از اهمیت ویژه برخوردار است.

تخار در شمال افغانستان ولایت هم مرز با تاجیکستان است. در روزهای اخیر چندین ولسوالی این ولایت از جمله ولسوالی چاه‌آب، درقد، بهار مورد حمله گروه طالبان قرار گرفت و بخش‌هایی از این مناطق برای مدتی در تصرف گروه طالبان بودند.

در همین حال نیروهای دولتی در چند روز اخیر کنترل شماری از ولسوالی‌هایی که برای سال‌ها در تصرف گروه طالبان بودند را پس گرفتند.

چند روز قبل نیروهای امنیتی افغان ولسوالی وردوج ولایت بدخشان را پس از پنج سال از کنترل گروه طالبان خارج کردند. همچنین ولسوالی یمگان ولایت بدخشان نیز روز گذشته بعد از چهار سال به دست نیروهای دولتی افتاد.