ولسوالی کران و منجان و معدن لاجورد بدخشان 'از کنترل طالبان خارج شد'

افغانستان حق نشر عکس دفتر مطبوعاتی مقام ولایت بدخشان
Image caption وجود معدن لاجورد در ولسوالی کران و منجان آنرا برای طرف‌های جنگ با اهمیت ساخته است

وزارت دفاع افغانستان اعلام کرده که نیروهای امنیتی افغانستان جنگجویان گروه طالبان را از ولسوالی کران و منجان ولایت بدخشان و معادن لاجورد این ولسوالی بیرون رانده است.

در خبرنامه امروز، چهارشنبه (۱۹ سنبله/شهریور) وزارت دفاع افغانستان آمده که با قیام مردمی و حمایت نیروهای دفاعی و امنیتی کنترل این ولسوالی به دست دولت افتاده است.

وزارت دفاع مدعی است که در این درگیری به نیروهای طالبان تلفات سنگین وارد شده، شماری از جنگجویان طالبان به نیروهای دولتی تسلیم و ده‌ها تن آنان زخمی شده‌اند.

در روزهای گذشته نیروهای دولتی جنگجویان گروه طالبان را بعد از پنج سال از ولسوالی ورودج و بعد از چهار سال از ولسوالی یمگان بدخشان بیرون راندند.

وزارت دفاع افغانستان افزوده که تا پاکسازی تمام مناطق بدخشان از جنگجویان طالبان عملیات پاکسازی ادامه خواهد داشت.

دفتر مطبوعاتی والی بدخشان نیز در صفحه رسمی فیس‌بوک خود نوشته که قیام مردمی علیه طالبان در ولسوالی کران و منجان باعث شکست این گروه شده است.

Image caption دفتر مطبوعاتی والی بدخشان نوشته که فرمانده عبدالملک(نفر اول سمت راست) فرماندهی قیام مردم محل علیه طالبان را برعهده دارد

در صفحه رسمی فیس‌بوک این نهاد آمده که عبدالملک، از فرماندهان محلی ولسوالی کران و منجان قبلا به دلیل "فشارهای گروه طالبان به آنان تسلیم شده بود" و صبح امروز با بیش از ۴۰ تن از افراد تحت امرش با حمایت نیروهای امنیتی بر علیه طالبان در ولسوالی کران و منجان دست به قیام زد.

این نهاد افزوده که در این قیام، کنترل معدن لاجورد نیز از تصرف طالبان بیرون شده است.

طالبان مرداد/ اسد امسال ابتدا معدن لاجورد واقع در ولسوالی کران و منجان ولایت بدخشان را تصرف کردند و بعد کنترل این ولسوالی را به دست گرفتند.

معدن لاجورد بدخشان یکی از منابع درآمد این ولایت به حساب می‌آید. پیش ازین کنترل معدن طلا در ولسوالی راغستان و چندین معدن کوچک دیگر در ولسوالی‌های جرم و یمگان نیز به دست گروه طالبان افتاده بود و این گروه از درآمد آن استفاده می‌کردند.

کارشناسان به این باورند که اگر گروه طالبان تسلط خود را به این معادن حفظ می‌کردند، با استفاده از درآمد آن می‌توانستند به سربازگیری از میان افراد بی‌کار ادامه دهند و باعث ناامنی بیشتر مناطق در شمال شرق افغانستان شود.