افزایش نگرانی‌ها از مسدود شدن شاهراه‌های منتهی به کابل

.

شدت گرفتن جنگ و ناامنی در نقاط مختلف افغانستان در دو هفته گذشته موجب مسدود شدن برخی از شاهراه‌های اصلی و راه‌های مواصلاتی این کشور شده است.

مسدود شدن شاهراه‌ها و راه‌های برخی از ولسوالی‌ها به حدی برای مردم مشکلات خلق کرده که شماری از بزرگان قومی ولایت‌های مرکزی افغانستان مانند وردک، غزنی، غور و دایکندی به کابل آمدند تا صدای اعتراض شانرا به گوش حکومت برسانند.

امروز جمعه (۲۲ سنبله/شهریور) وکلای پارلمان و شماری از بزرگان قومی در گردهمایی و کنفرانس مطبوعاتی در غرب کابل به تشدید ناامنی و "راه‌گیری افراد گروه طالبان" در شاهراه موسوم به شماره ۲ که میدان وردک را به بامیان وصل می‌کند، و "جاده مرگ" نام گرفته، اعتراض کرده و از حکومت خواستار تامین امنیت این مسیر شدند.

محمدباقر سعیر از برگزارکنندگان این گردهمایی به بی‌بی‌سی گفت: "تامین امنیت شاهراه‌های متصل به ولایت‌های مرکزی، به ویژه شاهراه نمبر ۲ در میدان وردک، ایجاد پوسته‌های (پاسگاه) محافظتی برای تامین امنیت راه‌ها، هدف قرار دادن مراکز طالبان در مسیر این شاهراه و آزادی ۱۰ اسیر غیرنظامی از منطقه دایمیرداد از نزد طالبان از خواسته‌های اصلی ما است."

آقای سعیر هشدار در صورت عدم توجه به خواسته‌های معترضان تا یک هفته دیگر، تمامی دفاتر کمپاینی تیم دولت‌ساز در ولسوالی بهسود بسته خواهد شد.

حق نشر عکس Getty Images

مسدود شدن شاهراه کلیدی کابل-مزارشریف

در دو هفته گذشته جنگ در شماری از ولایت‌ها شدت گرفته و درگیری‌ها باعث شده تا دو طرف جنگ برای پیشبرد اهداف نظامی خود برخی شاهراه‌ها و راه‌های رفت و آمد مسافران را نیز ببندند.

همچنین بسیاری از راه‌های ولایت‌های شمال و شمال‌شرق افغانستان نیز در حدود دو هفته گذشته بروی وسایط نقلیه و کاروان‌های انتقال مواد تجارتی مسدود بود.

محل اصلی درگیری‌ها در چند روز گذشته ولایت‌های تخار، بدخشان، قندوز و بغلان در شمال و شمال‌شرق افغانستان بوده است.

حکومت افغانستان اعلام کرده که شاهراه اصلی کابل - مزارشریف در منطقه پلخمری در ولایت بغلان دیروز دوباره باز شده اما هنوز مردم از ترس ناامنی‌ها به سفر در این شاهراه دل خوش نمی‌کنند.

در جنوب شرق افغانستان، شاهراه کابل - پکتیکا که از پکتیا و خوست عبور می‌کند، هم با سرنوشت مشابهی روبروست.

ناامنی‌ها و تهدید گروه طالبان از ولایت لوگر در ۵۰ کیلومتری کابل شروع و تا اخیر این جاده که ولایت پکتیکا را در بر می‌‎گیرد، ادامه دارد. این وضعیت باعث درد سر برای مردم شده است.

شاهراه کابل - قندهار که مرکز را به جنوب و جنوب‌غرب افغانستان وصل می‌کند، در بخش اقتصادی و ترانزیتی از اهمیت بالایی برخوردار است. دست‌کم پنج ولسوالی ناامن غزنی در امتداد این شاهراه واقع شده که در روزهای گذشته به دلیل جنگ و درگیری و حضور طالبان بروی وسایط نقلیه مسدود بود.

همچنین شاهراه قندهار - ارزگان از چهارسال به این سو به دلیل حضور طالبان بروی وسایط دولتی مسدود بوده است و مردم هم با ترس و لرز از این مسیر رفت و آمد می‌کنند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان به بی‌بی‌سی گفت حکومت به شکایات مردم در مورد تامین امنیت شاهراه‌ها رسیدگی کرده است.

ذبیح الله مجاهد سخنگوی طالبان نیز به بی‌بی‌سی گفت به منظور تامین امنیت مردم در برخی مناطق افراد این گروه شاهراه‌های عمومی را مسدود کرده‌اند و در مناطقی که جنگ تمام شده، دوباره راه‌ها باز شده‌اند.