صلیب سرخ 'پس از تفاهم با طالبان' فعالیت خود را در افغانستان از سر گرفت

صلیب سرخ
Image caption قبل از تهدید طالبان صلیب سرخ در هفده ولایت افغانستان فعالیت داشت

دفتر نمایندگی صلیب سرخ در افغانستان اعلام کرد که فعالیت‌هایش در این کشور را پس از حدود شش ماه توقف از سر می‌گیرد.

این سازمان گفته پس از گفت‌وگو با نمایندگان طالبان در دوحه در مورد فعالیت‌های این کمیته در افغانستان به تفاهم مشترک با این گروه دست یافته است.

در حمل/فروردین سال جاری، گروه طالبان با انتشار اعلامیه‌ای فعالیت کمیته بین‌المللی صلیب سرخ و سازمان جهانی بهداشت را در مناطق تحت کنترلش در افغانستان ممنوع اعلام کرد. صلیب سرخ بعد از آن اعلام کرد که به دنبال تهدید طالبان، تمام فعالیت‌هایش را در سراسر افغانستان متوقف می‌کند.

شری خوان پیدرو، رئیس نمایندگی صلیب سرخ در افغانستان در صفحه توییتر خود نوشته که در گفت‌وگو با طالبان، دو طرف به توافق رسیدند که این کمیته به فعالیت‌های بی‌طرفانه و غیر جانبدارانه خود در افغانستان ادامه دهد.

او افزوده که این سازمان از ضمانت‌های امنیتی توسط طالبان استقبال کرده و این کار کمیته صلیب سرخ را قادر می‌سازد تا به مردم متاثر از درگیری‌ها کمک کند.

گروه طالبان نیز صبح امروز، یکشنبه ( ۲۴ سنبله/شهریور) اعلام کرد که به این سازمان دوباره اجازه فعالیت در مناطق تحت کنترل خودش را خواهد داد.

در خبرنامه این گروه آمده که قبل از این طالبان در مورد "کمیت و کیفیت فعالیت‌های این کمیته در افغانستان ملاحظاتی داشت" و به این دلیل محدودیت بر فعالیت صلیب سرخ وضع شده بود.

این گروه افزوده که به جنگجویانش هدایت داده که زمینه فعالیت این کمیته را در افغانستان فراهم ساخته و به حفاظت کارمندان و اجناس این اداره توجه نمایند.

حق نشر عکس ICRC
Image caption صلیب سرخ فعالیت خود را بهار امسال در بعضی از ولایتهای افغانستان متوقف کرد

همچنین چند ماه پس از تهدید طالبان رئیس عمومی صلیب سرخ در اویل تابستان امسال در دیدار از افغانستان گفت که فعالیت این سازمان در افغانستان یکی از اولویت‌های کاری آن است، کمک‌ها و فعالیت‌های این نهاد در افغانستان علی‌رغم چالش‌های امنیتی ادامه خواهد یافت.

قبل از آن گروه طالبان در بیانیه‌ای که به رسانه‌ها فرستاد‌، گفته بود که کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به تعهداتش با این گروه درست عمل نکرده و بخش واکسینه سازمان جهانی بهداشت ( WHO) هم "فعالیت‌های مشکوک" انجام می‌دهد. طالبان افزوده بود، به این دلیل تا اطلاع ثانوی، امنیت کارمندان این نهاد را در افغانستان تضمین نمی‌کنند.

پیش از این نیز کمیته بین‌المللی صلیب سرخ به دلیل شرایط نامناسب امنیتی بارها خدماتش را در مناطقی از افغانستان محدود کرده بود. این نهاد در ماه دلو/بهمن سال ۱۳۹۵ پس از تیرباران شدن کارمندانش در ولایت جوزجان در شمال افغانستان، فعالیتش را در کشور به تعلیق در آورده بود.

براساس گزارش این کمیته در سال ۲۰۱۸ میلادی ۹۱ مورد حمله به کارمندان بهداشت در ۲۱ ولایت افغانستان انجام شده است.

پخش این فایل در دستگاه شما پشتیبانی نمی شود.
تعلیق فعالیت صلیب‌سرخ در افغانستان

صلیب سرخ

کمیته بین‌المللی صلیب سرخ بیشتر از ۱۵۰سال عمر دارد و از فعالیت این کمیته در افغانستان بیش از سی سال می‌گذرد.

این نهاد در هفده ولایت افغانستان فعالیت داشت. کمک به اسیران جنگی، عرضه خدمات توان‌بخشی به معلولان، خدمات صحی به قربانیان جنگ، توزیع مواد غذایی و غیرغذایی، کمک به بی‌جاشدگان داخلی و خدمات آبرسانی از فعالیت‌های این کمیته در افغانستان است.

در سال‌های اخیر در چندین مورد کارمندان این نهاد در افغانستان هدف حمله قرار گرفته که باعث توقف موقت فعالیت این نهاد در شماری از مناطق افغانستان شد.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید