انتخابات افغانستان؛ 'مواد انتخاباتی به مراکز ولایت‌ها منتقل شده‌اند'

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption دستگاه انگشت‌نگاری رای دهندگان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که تمامی "مواد حساس و غیر حساس انتخاباتی" به مراکز ولایت‌ها منتقل شده‌اند و از دو روز به اینسو انتقال این مواد از مراکز به ولسوالی‌ها نیز آغاز شده و این روند تا یک روز قبل از روز انتخابات ادامه خواهد داشت.

عزیز ابراهیمی، سخنگوی کمیسیوین مستقل انتخابات امروز در یک نشست خبری گفت این کمیسیون برای روز انتخابات ۲۰۰ هزار کارمند نیاز دارد که تاکنون حدود ۱۰۰ هزار کارمند استخدام شده‌اند.

آقای ابراهیمی گفت: بیش از ۹۴ هزار و ۶۰۷ کارمند مشغول آموزش‌های انتخاباتی هستند که شامل مدیران مرکز، روسای محل، ماموران تثبیت هویت و ماموران استفاده از دستگاه بیومتریک هستند.

همچنین این کمیسیون اعلام کرده که تاکنون این کمیسیون به ۸۷ نهاد ملی و بین‌المللی از جمله ۲۲ حزب سیاسی و جریان‌های سیاسی، ۲۱ نهاد ملی و جامعه مدنی، ۱۱ رسانه و ۱۵ نهاد و مهمان بین‌المللی اعتبارنامه برای نظارت از پروسه انتخابات توزیع کرده است.

به گفته آقای ابراهیمی تاکنون حدود ۶۰ هزار ناظر در سیستم کمیسیون مستقل انتخابات بخاطر نظارت از پروسه انتخابات ثبت نام کرده‌اند.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت که حدود ۵۳۷۳ مرکز رای‌دهی در نظر گرفته شده بود اما بنابر تهدیدات امنیتی در ۴۳۱ مرکز، انتخابات در ۴۹۴۲ مرکز برگزار خواهد شد.

حق نشر عکس Social media
Image caption نامزدان ریاست جمهوری افغانستان به ترتیب حروف الفبا (برخی از این نامزدان از به نفع برخی دیگر انصراف داده‌اند)

امنیت انتخابات

در همین حال در این نشست سخنگویان وزارتخانه های داخله/کشور و دفاع افغانستان از تامین امنیت در روز انتخابات اطمینان دادند.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله افغانستان گفت که حدود ۷۲ هزار نیروی امنیتی در روز انتخابات ریاست جمهوری امنیت مراکز رای دهی را تامین خواهند کرد.

همچنین روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان گفت که حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار نیروی امنیتی دیگر در حالت ریزرو قرار دارند.

سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان همچنین تاکید کرد که زمان تعیین‌شده برای انصراف نامزدان تاریخ ۲۲ ثور/اردیبهشت در نظر گرفته شده بود.

او گفت: هر نامزدی می‌توانست تا تاریخ مشخص‌شده انصراف دهد تا نام‌شان در برگه‌های رای‌دهی چاپ نشود، اما فعلا نام و نشان ۱۸ نفر در برگه‌های رای‌دهی چاپ شده است.

آقای احمدزی همچنین در مورد معاونانی که استعفا داده‌اند اضافه کرد: نامزدان می‌توانستند ۲۱ روز قبل از انتخابات معاون جدیدشان را معرفی کنند اما بعد از آن قابل پذیرش کمیسیون مستقل انتخابات نیست.

قرار است انتخابات ریاست جمهوری افغانستان تا دو هفته دیگر در ششم میزان/مهر برگزار شود.