کمیسیون انتخابات از روحانیان خواست زنان را به رای‌دهی تشویق کنند

افغانستان حق نشر عکس IEC
Image caption حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان

کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در یک فراخوان سراسری، از روحانیان و امامان مساجد خواسته که از مردم، به ویژه زنان بخواهند که در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کنند.

این فراخوان را پس از آن منتشر می‌شود که در انتخابات دو هفته بعد افغانستان (۶ میزان/مهر) عکس‌برداری توسط دستگاه بیومتریک از تمام رای‌دهندگان اجباری اعلام شد. گفته می‌شود که برخی از زنان افغان نمی‌خواهند در روز انتخابات از آنها عکس گرفته شود و قانون جدید ممکن است باعث کاهش مشارکت زنان شود.

در کنار عکس، اثر انگشت رای‌دهندگان هم در روز انتخابات ثبت می‌شود.

مقام‌ها در کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گویند که در ولایت‌های افغانستان نیز از روحانیان خواسته شده که مردم را به مشارکت بیشتر در انتخابات تشویق کنند.

حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات می‌گوید امامان مساجد و روحانیان جایگاه خاصی در میان مردم دارند و می‌تواند به مشارکت مردم در انتخابات کمک کنند.

خانم نورستانی گفت مخالفت‌هایی هم برای مختل کردن انتخابات و عدم مشارکت مردم از سوی گروه‌های مخالف دولت جریان دارد.

گروه طالبان اعلام کرده است که برای مختل کردن انتخابات تمام تلاش خود را به خرج خواهد داد

حق نشر عکس Getty Images
Image caption عکس گرفتن از زنان در انتخابات ریاست جمهوری الزامی شده است

نهادهای ناظر بر انتخابات افغانستان معتقدند که چالش‌ها در برابر مشارکت مردم در انتخاب زیاد و در این میان برای زنان بیشتر است.

سمیرا رسا، سخنگوی بنیاد انتخابات آزاد و عالانه افغانستان (فیفا) می‌گوید که اجباری کردن عکس از زنان در روز انتخابات ممکن است به این چالش‌ها بیفزاید.

در جامعه سنتی افغانستان عمدتا مردان خانواده تصمیم‌گیرنده امور خانوادگی هستند. این روند حتی در مواردی در انتخاب رای زنان در انتخابات نیز صادق است.

مونسه مبارز، یکی از ساکنان ولایت تخار در شمال شرق افغانستان می‌گوید که برخی زنان استقلال لازم را نداشته و تحت تاثیر مردان خانواده به نامزد دلخواه مردان رای خواهند داد.

به گفته او اجباری ساختن عکس زنان در جامعه سنتی افغانستان، خود باعث مشارکت کمتر زنان خواهد شد.

کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید حدود ۹.۶ میلیون نفر برای شرکت در انتخابات ثبت نام کرده که ۳۵ درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهند.

انتخابات ریاست جمهوری افغانستان قرار است تا یازده روز دیگر برگزار شود.