طالبان خواستار از سرگیری مذاکره با آمریکا شد

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای استانکزی از آمریکا خواسته به میز مذاکره بر گردد

شیر محمد عباس استانکزی، رئیس هیأت مذاکره کننده طالبان در کشور قطر از دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا خواسته که گفتگوهای صلح را دوباره از سرگیرد.

او در یک مصاحبه به بی‌بی‌سی گفت که پس از امضاء توافق‌نامه صلح با آمریکا، این گروه آماده برقراری آتش بس با آمریکا است.

طالبان و آمریکا و در آستانه امضاء توافق‌نامه صلح بودند که حمله خونین گروه طالبان در کابل منجر به کشته شدن ۱۲ نفر به شمول یک سرباز آمریکایی شد. بعد از این حمله دونالد ترامپ مذاکره با طالبان را متوقف و بعد اعلام کرده که مذاکره با طالبان "مرده" است.

آقای ترامپ در جدیدترین توییتش بار دیگر با اشاره به این حمله نوشته که راه‌های به مراتب بهتری برای آمادگی مذاکرات وجود داشت. وی گفته است که طالبان می‌فهمند خطای بزرگی کردند و حالا نمی‌دانند چطور جبران کنند.

آقای استانکزی تاکید کرد که گروه طالبان متعهد به ادامه مذاکره با آمریکا است.

به گفته او آقای ترامپ زمانی تصمیم به توقف مذاکرات با طالبان گرفت که توافق‌نامه صلح میان دو طرف نهایی شده و آماده امضاء بود.

او از رئیس جمهوری آمریکا خواسته است تا درباره این تصمیم‌ دوباره فکر کند و به سر میز مذاکرات صلح برگردد. مذاکره کننده طالبان گفته است که اگر آمریکا به سر میز مذاکره برنگردد و به جنگ ادامه دهد در این صورت "جنگ بر طالبان تحمیل شده و آنان مجبورند از خود دفاع کنند."

حق نشر عکس Reuters
Image caption در این حمله در قلب شهر کابل۱۲ نفر از جمله سرباز آمریکایی کشته شد

قرار بود توافق‌نامه آمریکا و طالبان که پس از یازده ماه، در پی ده دور مذاکرات نفس‌گیر میان زلمی خلیلزاد و هیأت دفتر سیاسی طالبان در قطر نهایی شده بود، چند روز قبل امضا شود.

جدول زمانی ۱۶ ماهه برای خروج کامل نیروهای آمریکایی از افغانستان و پایان طولانی‌ترین جنگ تاریخ آمریکا بخشی از این توافق‌نامه بود.

براساس این توافق‌ قرار بود که در پایان ماه سپتامبر نشست "بین الافغانی" در اسلو پایتخت ناروی (نروژ) میان نمایندگان افغانستان و گروه طالبان برگزار شود.

با اینهمه، یک رشته توییت‌های غیرمنتظره رئیس جمهوری آمریکا این وضعیت را به ناگهان دگرگون کرد در حالیکه تصمیم او به توقف مذاکرات نه تنها برای تحلیلگران و سیاستگذاران بلکه حتی طرف‌های درگیر غافلگیرکننده بود.

آقای ترامپ دیدار سری و جداگانه خود با رئیس جمهوری افغانستان و رهبران طالبان را در کمپ دیوید لغو و توقف مذاکرات با طالبان را اعلام کرد.

او بعدا اعلام کرده که به سرکوب بدون سابقه طالبان اقدام کرده است.

خبرهای بیشتر را در کانال تلگرام بی‌بی‌سی فارسی دنبال کنید