عضو کمیسیون انتخابات افغانستان: آمار مراکز رای‌دهی مسدود 'غیر واقعی' است

افغانستان حق نشر عکس IEC
Image caption مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون انتخابات

یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان می‌گوید که آماری را که نهادهای امنیتی و مسئولان انتخاباتی از مراکز رای‌دهی مسدود در ولایت‌های افغانستان اعلام کرده‌اند، 'غیر واقعی' است.

مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز سه‌شنبه (۲۶ سنبله/شهریور) در جریان یک نشست خبری گفت که نیروهای امنیتی و مسئولان انتخاباتی ولایت‌ها از میان ۵۳۷۳ مرکز رای‌دهی، ۴۳۱ مرکز را مسدود اعلام کرده‌اند که از لحاظ موقعیت و امنیت این ولایت‌ها، این آمار واقعی به نظر نمی‌رسد.

آقای عبدالله گفت: "مراکزی که مسدود اعلام شده در ولایت‌هایی هستند که از دید منی‌که در افغانستان زندگی می‌کنم واقعی نیست؛ در این دروغی نهفته است."

این عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تاکید کرد که روند استخدام کارمندان این کمیسیون مشکل دارد.

او گفت: "افراد غیرقانونی در سطوح بالای دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات وجود دارند، که هم حضور غیر قانونی دارند و هم غیرقانونی استخدام شده‌اند. آقای عبدالله تاکید کرد که در قسمت استخدام‌ها تبعیض قومی و زبانی و مداخله‌های بیرونی وجود دارد."

در همین حال حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون انتخابات افغانستان در این نشست گفت که مواد حساس و غیر حساس انتخاباتی به ۳۳ ولایت افغانستان منتقل شده است.

خانم نورستانی افزود که روند استخدام و آموزش کارمندان در شماری از ولایت‌ها تکمیل و در بعضی ولایت‌های دیگر در حال تکمیل شدن است.

حق نشر عکس IEC
Image caption حوا علم نورستانی، رئیس کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان

دین محمد عظیمی، معاون کمیسیون رسیدگی به شکایت‌های انتخاباتی نیز گفت تاکنون حدود ۶۹ شکایت از تخطی و تخلف انتخاباتی در مرکز و ولایت‌ها در این نهاد به ثبت رسیده است. آقای عظیمی افزود که تاکنون به ۶۶ شکایت رسیدگی صورت گرفته است.

او تاکید کرد که تاکنون شکایتی از جرایم انتخاباتی به این نهاد گزارش نشده است.

عثمان فروتن، معاون عملیاتی دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرد تاکنون حدود ۲۶ هزار و ۲۰۹ کارت نظارت به نهادهای ملی و بین‌المللی توزیع شده است.

آقای فروتن گفت که بیش از ۱۷ هزار اعتبارنامه نظارت از روند انتخابات به ۸ حزب سیاسی، حدود ۲۰۷ اعتبارنامه به ۷ رسانه و بیش از ۹ هزار کارت دیگر به ۱۵ نهاد مدنی توضیح شده است. همچنین هشت تیم انتخاباتی تاکنون ۵۱ هزار و ۴۷ اعتبارنامه نظارت از روند انتخابات را دریافت کرده‌اند.