عمران خان گذرگاه تورخم با افغانستان را ۲۴ ساعته کرد

عمران خان در تورخم حق نشر عکس PTI/TWITTER

با برگزاری مراسم رسمی در گذرگاه تورخم در شرق افغانستان این مرز زمینی از این پس ۲۴ ساعت شب و روز برای تردد باز شد.

در این مراسم عمران خان، نخست وزیر پاکستان و مقام‌های ارشد ایالت خیبرپختونخواه پاکستان حضور داشتند.

تاجران افغانستان از این اقدام پاکستان استقبال کرده و ابراز امیدواری کرده‌اند که فعالیت ۲۴ ساعته این گذرگاه مرزی به رونق مجدد تجارت میان افغانستان و پاکستان منجر شود که اکنون کاهش یافته است.

گذرگاه تورخم یکی از گذرگاه‌های پر تردد میان افغانستان و پاکستان است. بر اساس آمار روزانه حدود ۳ هزار نفر از این گذرگاه عبور می‌کنند.

افغانستان و پاکستان از اول سپتامبر امسال تردد از گذرگاه تورخم را به صورت آزمایشی ۲۴ ساعته ساخته بودند. نجیب‌الله صافی، از مسئولان افغانستان در گذرگاه تورخم به بی‌بی‌سی گفت که در این مدت تردد در این مرز دوبرابر افزایش یافته بود.

Image caption عبور کامیونها از گذرگاه چمن در جنوب افغانستان

بازنگه‌داشتن ۲۴ ساعته گذرگاه تورخم از تعهدات انتخاباتی عمران خان رهبر حزب 'تحریک انصاف ' پاکستان بود.

او کارزارهای انتخاباتی‌اش گفته بود که به خاطر توسعه تجارت و ایجاد سهولت در رفت و آمد مردم، گذرگاه تورخم را ۲۴ ساعته فعال نگه خواهد داشت.

پیش از این گذرگاه تورخم برای تردد مسافرین از شش صبح تا شش عصر باز بود.

قرار است این گذرگاه برای عبور خودروها ۲۴ ساعت و برای مسافرین از شش صبح تا ۱۲ شب باز باشد.

اتاق تجارت افغانستان می‌گوید که به دلیل نبود سهولت‌ها و وجود مشکلات متعدد در گذرگاه تورخم، میزان تجارت میان افغانستان و پاکستان کاهش چشم‌گیر یافته است.

خان جان الکوزی، معاون اتاق تجارت افغانستان امیدوار است که با ایجاد تغییرات جدید در گذرگاه تورخم، تجارت و ترانزیت کالا از این مسیر توسعه یابد.

Image caption فعالیت گذرگاه مرزی تورخم امروز 24 ساعته شد

براساس گفته مسئولان در افغانستان مشکلات درگذرگاه تورخم و تنش میان کابل و اسلام آباد باعث شده که سقف تجارت میان افغانستان و پاکستان از سه میلیارد دلاردر سال به یک میلیارد کاهش یابد.

فعالیت این گذرگاه زمانی ۲۴ ساعته می شود که سفارت پاکستان در کابل صدور ویزا برای شهروندان افغان را محدود کرده و تنها برای سالمندان، بیماران، زنان و بازرگانان ویزا صادر می‌کند.

این سفارت از دولت افغانستان خواسته که "علیه باندبازی و اخاذی‌هایی که در بیرون از کنسولگری از متقاضیان ویزه صورت می‌گیرد، اقدام کند".