آمار ضد و نقیض از تلفات غیرنظامیان در نتیجه حمله هوایی در ننگرهار

افغانستان
Image caption ولایت ننگرهار در شرق افغانستان به عنوان پایگاه اصلی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) محسوب می‌شود و هم‌مرز با پاکستان است

منابع امنیتی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان می‌گویند که در نتیجه حمله هوایی نیروهای بین‌المللی و افغان در منطقه وزیر ولسوالی خوگیانی این ولایت دست‌کم ۱۵ غیر نظامی کشته و ۶ غیرنظامی دیگر زخمی شده‌اند. منابع دیگر شمار کشته‌ها و زخمی‌های این حمله را بیشتر از این گزارش داده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام محلی از کشته شدن دست‌کم سی غیرنظامی و زخمی شدن ۴۰ غیرنظامی دیگر در نتیجه این حمله هوایی خبر داده است. این حمله حوالی ساعت یک پس از نیمه‌شب گذشته به وقت محلی انجام شده است.

یک منبع امنیتی که خواست نامی از او در خبر برده نشود به بی‌بی‌سی گفت که این حمله هوایی توسط نیروهای بین‌المللی در "منطقه‌ای که اعضای داعش ساکن هستند" انجام شده است. به گفته او حمله توسط هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) انجام شده است.

نیروهای خارجی تاکنون واکنشی به این رویداد نشان نداده‌اند.

خبرگزاری رویترز به نقل از وزارت دفاع افغانستان نوشته که این حمله توسط نیروهای افغان و آمریکایی صورت گرفته است.

اجمل عمر، یکی از اعضای شورای ولایتی ننگرهار نیز به بی‌بی‌سی گفت که در این رویداد دستکم ۳۰ نفر کشته و ۴۰ نفر دیگر زخمی شده اند.

آقای عمر گفت حمله در ساحه‌ای که کارگران جلغوزه/چلغوز مشغول کار بوده‌‎اند صورت گرفته و کشته‌ها همه غیر نظامی هستند.

عزیز از تاجران محلی که شاهد این عملیات بوده به بی‌بی‌سی گفت: در این منطقه حدود ۲۰۰ نفر کار می‌کردند که از میان شش خیمه/چادر آنان شب گذشته سه خیمه بمباران شده است.

او گفت: " این افراد با ما کار می‌کردند. ما از اداره ولایت اجازه رسمی کار گرفته بودیم. اینجا شش خیمه بود که از آن میان سه آن بمبارد(بمباران) شد. ۲۱ کشته و ۹ زخمی پیدا شده و شماری هم لادرک (ناپدید) هستند."

قدوس ارین، یکی از پزشکان کلینیک محلی در ولسوالی خوگیانی به بی‌بی‎‌سی گفت از این رویداد هشت زخمی به این کلینیک منتقل شده است.

او گفته وضعیت ۴ زخمی وخیم بوده و به بیمارستان مرکزی منتقل شده اند.

حدود سه سال قبل نیز در حمله پهپاد آمریکایی در منطقه اچین ولایت ننگرهار ۱۵ غیرنظامی کشته شدند.

مقام‌های محلی ولایت ننگرهار در آن زمان ابتدا گفته بودند که "اکثریت" کشته‌شدگان این حمله اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) بودند اما چند روز پس از آن سازمان ملل اعلام کرد که در آن حمله ۱۵ غیرنظامی کشته و ۱۳ غیرنظامی دیگر زخمی شدند.

ولایت ننگرهار در شرق افغانستان به عنوان پایگاه اصلی گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) محسوب می‌شود و هم‌مرز با پاکستان است.

ولسوالی خوگیانی از ناامن‌ترین مناطق ننگرهار محسوب می‌شود.