نشست کنگره آمریکا درباره سیاست ترامپ در قبال افغانستان؛ گزارش محرمانه خلیلزاد

خلیلزاد حق نشر عکس Reuters
Image caption زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان

نشست کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا درباره سیاست دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری این کشور در مورد افغانستان با حضور زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان با محوریت "مذاکرات صلح با طالبان" برگزار شد. نشست آقای خلیلزاد با این کمیته اما پشت درهای بسته بود و گزارش وی محرمانه بوده است.

این کمیته مجلس نمایندگان آمریکا هفته گذشته، آقای خلیلزاد را به نشست امروز رسما احضار کرد تا دلایل شکست مذاکرات آمریکا با طالبان را برای نمایندگان مجلس توضیح دهد.

الیوت اینگل، رئیس کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا، در آغاز این نشست گفت که آقای خلیلزاد به آن‌ها توضیحاتی ارایه کرد.

نشست علنی این جلسه با آلیس ولز، سرپرست معاونت وزارت خارجه آمریکا در امور آسیای جنوبی و مرکزی و کارن فریمن، معاون اداره بخش افغانستان و پاکستان نمایندگی آمریکا برای توسعه بین‌المللی ( USAID) درباره سیاست دولت ترامپ در قبال افغانستان و مذاکرات صلح با طالبان برگزار شد و آنها به سوال‌های اعضای کمیته پاسخ دادند.

پیشتر پرسش و پاسخ‌ها در محور مذاکرات آمریکا و طالبان و اهداف آن متمرکز بود.

خانم ولز درباره نگرانی از تکرار نقض حقوق بشر توسط طالبان در صورت توافق گفت افغانستان نسبت به ۲۰۰۱ خیلی تغییر کرده است. او همچنین اضافه کرد که گروه طالبان به آمریکا گفته‌ که از برخی اشتباهات گذشته شان درس گرفته‌اند و حفظ دست‌آوردهای چند سال اخیر موضوعی از مذاکرات بوده است.

خانم ولز همچنین گفت نیروهای ائتلاف تمام تلاش شان را در افغانستان برای جلوگیری از کشته شدن غیرنظامیان انجام می‌دهند و طالبان عامل بیشترین تلفات غیرنظامیان هستند.

او همچنین درباره ضرورت برگزاری انتخابات و تاکید آمریکا برای شفافیت انتخابات ریاست جمهوری پیشرو درافغانستان حرف زد. انتخابات افغانستان قرار است تا ده روز دیگر در ۶ میزان/مهر برگزار شود.

حق نشر عکس Getty Images
Image caption دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا مذاکرات صلح با طالبان را لغو کرد

عدم حضور آقای خلیلزاد در جلسه علنی باعث شد سوال‌هایی درباره جزئیات محتوای مذاکرات آمریکا را بی‌پاسخ بماند و این مقامات رده‌پایین وزارت خارجه آمریکا گفتند در موقعیتی نیستند به این سوال‌ها پاسخ بدهند.

الیوت اینگل، رئیس کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا در بیانیه‌ای گفته است: "با آن که ترجیح می‌دادم توضیحات زلمی خلیلزاد را در فضای باز بشنوم ولی خوشحالم که همکاران ما پس از مدت‌ها این فرصت را پیدا کردند تا پاسخ‌هایی در مورد برنامه‌ صلح بشنوند."

دو هفته پیش، آقای اینگل، در نامه‌ای از زلمی خلیلزاد، نماینده آمریکا در امور صلح افغانستان و مذاکره‌کننده ارشد با طالبان خواست تا با حضور در جلسه علنی این کمیته، جزئیات توافق با طالبان را در اختیار کنگره و مردم آمریکا قرار دهد.

در این نامه، که قبل از لغو مذاکرات آمریکا با طالبان نوشته شده، آمده است که کنگره می‌خواهد مطمئن شود که آمریکا توافق صلح را در افغانستان امضا می‌کند، نه توافقی‌ برای عقب‌نشینی از آن کشور.

براساس این نامه، پیش از این نیز کمیته سیاست خارجی مجلس نمایندگان دوبار از آقای خلیلزاد برای حضور در این نشست دعوت کرد اما او در هیچ یک از این نشست‌ها حضور نیافته است.

آقای اینگل در نامه خود گفته است که حضور آقای خلیلزاد در این جلسه را "اختیاری" نمی‌داند و این حضور را ضروری می‌داند تا اعضای این کمیته بتوانند "مسئولیت‌های نظارتی خود" را ایفا کنند.

رئیس کمیته روابط خارجی کنگره آمریکا، در نامه خود هشدار داده بود که اگر آقای خلیلزاد در جلسه کمیته حضور نیابد "گزینه‌های دیگری" را در نظر می‌گیرد تا "این جلسه به موقع برگزار شود."

هفته گذشته (پنجشنبه، ۱۲ سپتامبر) سرانجام رئیس کمیته روابط خارجی آمریکا، آقای خلیلزاد را برای شهادت در جلسه‌ای علنی به این کمیته رسما احضار کرد.

لغو مذاکرات آمریکا با طالبان

قرار بود هفته گذشته رئیس جمهوری آمریکا با رئیس جمهوری افغانستان و رهبران طالبان در کمپ دیوید دیدار کند و توافق آمریکا و طالبان را نهایی کند اما روز یکشنبه (۸ سپتامبر) آقای ترامپ از لغو این دیدار خبر داد.

او گفت قید مذاکره با طالبان را زده است چون آنها با حمله‌ای دیگر، غیرنظامیان و یک سرباز آمریکایی را در آستانه این دیدار کشته‌اند.

یک سخنگوی طالبان به رسانه‌ها گفت رهبران این گروه از کار رئیس جمهوری آمریکا کاملا شگفت زده شده‌اند چون توافق صلح به سرانجام رسیده بود و همه چیز با تیم مذاکره کننده آمریکا نهایی شده بود.

مذاکرات با طالبان که برای حدود ده ماه در دوحه قطر در جریان بود شامل شرکت نمایندگان دولت افغانستان نمی‌شد چون گروه طالبان این دولت را "نامشروع و دست‌نشانده" می‌داند.

آقای ترامپ از مدت‌ها پیش تعهد کرده ۱۴ هزار سرباز آمریکایی مستقر در افغانستان را به کشور بازگرداند.

آمریکا در مذاکرات با طالبان می‌خواست اطمینان حاصل کند خروج نیروهایش از افغانستان با بازگشت گروه‌های تروریستی همراه نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: