آمریکا ۱۶۰ میلیون‌ دلار کمک مالی برای پروژه انرژی افغانستان را لغو کرد

مایک پومپئو حق نشر عکس Getty Images
Image caption مایک پومپئو از مشکلاتی که قطع برق در کابل و چندین ولایت دیگر ایجاد کرده سخن گفته بود

آمریکا دولت افغانستان را به ناکامی در مقابله با فساد اداری متهم کرده و از پرداخت بیش از ۱۶۰ میلیون دلار به این کشور که قرار بود صرف یک پروژه زیرساخت انرژی شود، خودداری کرده است.

مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در بیانیه‌ای اعلام کرده که پروژه انرژی از سوی آمریکا اجرا خواهد شد. این بیانیه افغانستان را به "عدم توانایی در مدیریت شفاف منابع دولتی ایالات متحده" متهم کرده است.

وزیر خارجه آمریکا در ادامه گفته است: "بخاطر مشخص بودن فساد در دولت افغانستان و سوء مدیریت مالی، دولت آمریکا در حدود ۱۰۰ میلیون دلار را که برای پروژه بزرگ زیرساخت انرژی در نظر گرفته شده بود، به خزانه باز می‌گرداند."

مردم در کابل پایتخت و یازده ولایت دیگر از پنج روز به این طرف دسترسی به برق ندارند.

وزیر خارجه آمریکا پیشتر گفته بود "این روزها مردم افغانستان مجبورند تاریکی و سایر مشکلات را تحمل کنند که نتیجه حمله گروه طالبان بر خط انتقال نیرو است."

حق نشر عکس DAB
Image caption دکل منهدم شده برق در حومه شهر پلخمری در شمال افغانستان

یکشنبه گذشته اداره ملی برق افغانستان (برشنا) از انهدام چهار پایه/ دکل برق در شمال در اثر "ادامه جنگ و انفجار مین" خبر داد.

گزارش شده که کار برای بازسازی دکل‌ها ادامه دارد.

ادامه قطع برق در کابل، اعتراض جان بس سفیر آمریکا در افغانستان را نیز در پی آورد.

او در صفحه رسمی توییتر خود نوشت "می‌شنوم که اداره تدارکات ملی افغانستان اجازه خرید سوخت برای تنها نیروگاه حرارتی کابل را نمی‌دهد، - در حالی که آمریکا و نیروهای حمایت قاطع به رهبری ناتو مشغول کمک به نیروهای امنیتی افغان هستند تا پایه‌ها/دکل‌های تخریب شده برق را ترمیم کنند. آیا این خبر درست است؟"

بر اساس اعلام شرکت خدمات دهنده برق "برشنا" خطوط انتقال برق ازبکستان و تاجیکستان هر کدام ۳۰۰ مگاوات برق به افغانستان می‌رساند که از یکشنبه تاکنون کاملا قطع است.

از ۶۰۰ مگاوات برق وارداتی ۴۰۰ مگاوات در شهر کابل مصرف و بقیه به ۱۱ ولایت دیگر افغانستان توزیع می‌شد.