شمارش معکوس؛ ۸ روز تا انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

آمادگی‌های برای انتخابات ریاست جمهوری حق نشر عکس EPA
Image caption کمیسیون انتخابات افغانستان گفته آخرین آمادگی‌ها برای برگزاری انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در جریان است

تنها ۸ روز دیگر تا (ششم میزان/مهر) روز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان باقی مانده است. نامزدان این دور انتخابات می‌توانند تا ۷ روز دیگر (۴۸ ساعت قبل از شروع روز انتخابات) به کارزارهای انتخاباتی‌شان ادامه بدهند.

نامزدان ریاست جمهوری کی‌ها هستند؟

BBC
انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

 • ۱۶نامزد انتخابات ریاست جمهوری

  منبع: کمیسیون انتخابات افغانستان

  در انتخابات پیش‌رو به شمول محمد اشرف غنی و عبدالله عبدالله رهبران حکومت وحدت ملی افغانستان ۱۶ نفر نامزد هستند.

  این افراد به عنوان نامزد در انتخابات ریاست‌جمهوری افغانستان ثبت نام‌ کرده‌اند، (به ترتیب حروف الفبا):

  احمد ولی مسعود، حکیم تورسن، رحمت الله نبیل، سید نورالله جلیلی، شیدا محمد ابدالی، عبدالله عبدالله، عنایت‌الله حفیظ، غلام فاروق نجرابی، فرامرز تمنا، گلبدین حکمتیار، لطیف پدرام، محمد ابراهیم الکوزی، محمد اشرف غنی، محمد شهاب حکیمی، نورالحق علومی، نور رحمان لیوال.

  حنیف اتمر از نامزدان این انتخابات بود که مبارزاتش را متوقف کرد و زلمی رسول هم به تیم دولت‌ساز به رهبری اشرف غنی پیوست.

  در مورد نامزدان ریاست جمهوری افغانستان بیشتر اینجا بخوانید.

  چه تعداد رای‌دهنده ثبت نام کرده‌اند؟

  Getty
  انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

  • ۹.۶ میلیونشمار رای‌دهندگان ثبت‌شده

   منبع: کمیسیون مستقل انتخابات

   براساس آمار کمیسیون انتخابات افغانستان در کل ۹.۶ میلیون نفر برای انتخابات پیش‌رو ثبت نام کرده‌اند که از این میان ۳۵ درصد آنان را زنان تشکیل می‌دهند.

   چند ماه قبل کمیسیون انتخابات روند ثبت نام تقویتی را به منظور ثبت نام افرادی که از این پروسه باز مانده بودند راه انداخت.

   این روند شامل حال کسانی می‌شد که تازه به افغانستان بازگشته بودند، سن هجده سال را در روز انتخابات تکمیل می‌کنند، نام‌های‌شان در فهرست رای‌دهندگان قبلی درست درج نشده، از یک حوزه به حوزه دیگر نقل مکان کرده یا هم به حکم قانون از حقوق مدنی محروم شده بودند.

   ذبیح‌الله سادات، سخنگوی کمیسیون انتخابات پیش از این گفته بود که در این روند بیش از ۳۱۸هزار نفر در ۳۳ ولایت افغانستان ثبت نام کرده‌اند. این رقم شامل ۱۹۷ هزار مرد، ۱۱۶ هزار زن و ۴ هزار کوچی است.

   همچنین در ولایت غزنی بیش از ۲۴۵ هزار نفر ثبت نام کرده‌اند. از این میان بیش از ۱۵۵ هزار مرد، ۸۹ هزار زن و ۹۵۰ نفر کوچی هستند.

   چند مرکز رای‌دهی در سراسر افغانستان باز خواهد بود؟

   Getty
   انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

   • ۴۹۴۲شمار مراکز رای‌دهی فعال

    منبع: کمیسیون انتخابات

    کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان اعلام کرده که حدود ۵۳۷۳ مرکز رای‌دهی برای انتخابات پیشرو در نظر گرفته شده بود اما بنابر تهدیدات امنیتی در ۴۳۱ مرکز، انتخابات در ۴۹۴۲ مرکز برگزار خواهد شد.

    با این حال چند روز قبل یک عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در یک نشست خبری گفت که آماری را که نهادهای امنیتی و مسئولان انتخاباتی از مراکز رای‌دهی مسدود در ولایت‌های افغانستان اعلام کرده‌اند، 'غیر واقعی' است.

    مولانا محمد عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفت: "مراکزی که مسدود اعلام شده در ولایت‌هایی هستند که از دید منی‌که در افغانستان زندگی می‌کنم واقعی نیست؛ دراین دروغی نهفته است."

    امنیت انتخابات

    Getty
    انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

    • ۷۲۰۰۰ شمار نیرو برای امنیت انتخابات

     منبع: کمیسیون مستقل انتخابات

     وزارت داخله افغانستان گفته که حدود ۷۲ هزار نیروی امنیتی در روز انتخابات ریاست جمهوری امنیت مراکز رای‌دهی را تامین خواهند کرد.

     همچنین روح‌الله احمدزی، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان چند روز قبل در یک نشست خبری گفت که حدود ۲۰ تا ۳۰ هزار نیروی امنیتی دیگر در حالت ریزرو قرار دارند.

     ناظران انتخاباتی

     Getty
     انتخابات ریاست جمهوری افغانستان

     • ۲۶۰۰۰شمار ناظران انتخاباتی

      منبع: کمیسیون مستقل انتخابات

      کمیسیون مستقل انتخابات اعلام کرده که تاکنون حدود ۲۶ هزار و ۲۰۹ اعتبارنامه نظارت از انتخابات به نهادهای ملی و بین‌المللی توزیع شده است.

      عثمان فروتن، معاون عملیاتی دارالانشای کمیسیون مستقل انتخابات گفته که بیش از ۱۷ هزار اعتبارنامه نظارت از روند انتخابات به ۸ حزب سیاسی، حدود ۲۰۷ اعتبارنامه به ۷ رسانه و بیش از ۹ هزار کارت دیگر به ۱۵ نهاد مدنی توضیح شده است. او افزوده که هشت تیم انتخاباتی تاکنون ۵۱ هزار و ۴۷ اعتبارنامه نظارت از روند انتخابات را دریافت کرده‌اند.