ولسوالی جغتو در جنوب افغانستان 'به تصرف دولت درآمد'

افغانستان حق نشر عکس Ghazni.gov
Image caption دفتر والی غزنی گفته که ولسوالی جغتو به طور کامل پاکسازی شده است

مقام‌های دولتی ولایت غزنی در جنوب افغانستان تایید کرده‌اند که کنترل ولسوالی جغتو در این ولایت را بعد از یک سال از کنترل طالبان خارج کرده است.

دفتر رسانه‌ای والی غزنی در صفحه رسمی فیسبوک خود نوشته که این ولسوالی دیرهنگام روز گذشته (شنبه، ۳۰ شهریور/سنبله) به طور کامل از طالبان پس گرفتند.

دفتر والی غزنی افزوده که نیروهای مشترک امنیتی افغان ظرف دو شبانه روز عملیات نظامی موفق شدند تا تمامی نقاط ولسوالی جغتو را تصرف کنند.

طالبان این خبر را رد کرده و گفته که نیروهای دولتی موفق به پیشروی به سمت مرکز ولسوالی نشده‌اند.

بنا بر این اعلامیه، نیروهای امنیتی بعد از این عملیات، در حال ایجاد پاسگاه‌های امنیتی در مناطق و مسیر دره قیاق که ولسوالی‌های اجرستان، ناور، جاغوری و مالستان را با مرکز غزنی وصل می‌کنند، هستند.

در این عملیات به گفته دفتر والی به طالبان تلفات وارد شده و ۱۱ نفر از شورشیان اسیر شده‌اند.

وزارت دفاع افغانستان نیز با انتشار خبرنامه از تصرف این ولسوالی خبر داده است.

حق نشر عکس Ghazni.gov
Image caption به گفته دفتر والی نیروهای امنیتی عملیات مبین را در ولایت غزنی راه انجام داده‌اند

در همین حال اما مقام‌های پلیس ولایت غزنی گفته‌اند که نیروهای امنیتی امروز قرار است در بازار صداقت که در مسیر جغتوی الی شهر غزنی قرار دارد، بخش اداری ولسوالی جغتو را فعال کنند و این نیروها تاکنون موفق به تصفیه منطقه "سراب" که مرکز ولسوالی جغتو در آنجا قرار دارد، نشده‌اند.

مردم محل هم از حضور طالبان در بخش‌هایی از این ولسوالی خبر داده‌اند.

در روزهای گذشته چندین ولسوالی افغانستان از جمله دو ولسوالی در ولایت بدخشان به کنترل دولت درآمد. طالبان نیز گفتند موفق به گرفتن چند ولسوالی در ولایت تخار و قندوز در شمال شرق افغانستان شده‌اند.