انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بدون اخلال جدی امنیتی برگزار شد

نیروی امنیتی

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

نیروهای امنیتی افغان در یک محل رای‌گیری

با وجود تهدیدهای طالبان و نگرانی‌های گسترده امنیتی، روند انتخابات ریاست جمهوری افغانستان بدون اخلال بسیار جدی امنیتی برگزار شد. گزارش شده که در انفجار بمب‌های مغناطیسی و دیگر حوادث امنیتی دست کم ۴ نفر کشته و ۷۲ نفر زخمی شده‌اند. این تلفات در مقایسه با هفته‌های منتهی به انتخابات که خشونت‌ها به اوج رسید، در روند انتخابات اخلال جدی ایجاد نکرده است.

وزیر داخله/کشور افغانستان گفت که ٦٨ تحرک علیه مراکز انتخاباتی توسط نیروهای پلیس و ارتش افغانستان در روز انتخابات دفع شده است.

مسعود اندرابی، وزیر داخله افغانستان و اسدالله خالد، وزیر دفاع افغانستان در یک نشست خبری مشترک پس از پایان انتخابات شرکت کردند.

آقای اندرابی گفت که طالبان تنها توانستند از راه دور با پرتاب راکت‌ها و چسپاندن مین‌ها عمل کنند اما نتوانستند باعث اخلال در انتخابات شوند.

وزیر داخله افغانستان گفت در جریان انتخابات ٢ پلیس و ٢ سرباز ارتش کشته شدند و ٣٧ ‌نفر از ماموران امنیتی زخمی شدند.

براساس گزارش‌ها از سراسر افغانستان در حوادث امنیتی که از صبح امروز تا پایان رای‌دهی گزارش شده، ۴ کشته از جمله یک زن و یک کودک و ۷۲ نفر زخمی که بیشترشان غیرنظامیان هستند.

با آنهم مشخص است که تهدیدهای امنیتی طالبان پیش از برگزاری انتخابات موجب کاهش حضور رای‌دهندگان در مراکز رای‌دهی شده است. هنوز تصویر روشنی از تاثیر نگرانی‌های امنیتی بر میزان مشارکت مردم گزارش نشده است.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

هفتاد و دو هزار نیروی امنیتی برای امنیت انتخابات در نظر گرفته شده بودند

نهادهای ناظر سطح مشارکت را در نیمه اول روز پایین گزارش داده‌‌اند و روی هم رفته به نظر می‌رسد که در مقایسه با انتخابات‌های دیگر سطح مشارکت پایین‌تر بوده است.

قطع شبکه‌های مخابراتی در بخش‌های از افغانستان به ویژه ولایت‌های شمال‌شرقی قندوز، تخار، بدخشان و بغلان رخ داد. کمیسیون انتخابات گفته به همین دلیل دقیقا نمی‌دانند در حدود ۸۰۰ مرکز رای‌دهی دراین مناطق چه گذشته است.

عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی حکومت وحدت ملی در هنگام رای‌دهی، خطاب به طالبان گفت که تهدید مردم بی‌گناه قوت شما را نشان نمی‌دهد و تلفات مردم بی‌گناه خیری را نصیب شما نمی‌سازد.

او گفت که به روند صلح و گفتگو تعهد دارد ولی گفتگو باید در یک روند قبول شده از طرف مردم افغانستان انجام شود. او به طالبان گفت که تهدید مردم غیرنظامی کاری نیست که کسی را به هدفش نزدیک سازد.

منبع تصویر، EPA

توضیح تصویر،

عبدالله عبدالله

او از تمام مقام‌های دولتی افغانستان نیز خواست که در روند انتخابات مداخله نکنند و برای برگزاری انتخابات شفاف و سراسری تلاش کنند.

شورشیان نمی‌تواند انتخابات ''''اخلال کند ''''

محمد اشرف غنی، رئیس جمهور افغانستان نیز در هنگام ریختن برگه رای خود به صندوق، گفت از نیروهای امنیتی کشورش برای تامین امنیت رای دهندگان قدردانی کرد. او از جریان رای گیری در سراسر کشور ابراز رضایت و خوشنودی کرد.

وزارت داخله/ کشور افغانستان نیز در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی گفت که تدابیر امنیتی شدید در سراسر افغانستان برای برگزاری انتخابات به اجرا درآمده است.

نصرت رحیمی، سخنگوی وزارت داخله/کشور افغانستان که امروز در یکنشست خبری صحبت می‌کرد، گفت نیروهای امنیتی تاکنون توانسته‌اند که امنیت مراکز رای‌دهی در سراسر این کشور را تامین کنند. او افزوده که تاهنوز هیچ مرکز رای‌دهی با تهدید جدی امنیتی رو به رو نشده‌ است.

وزارت داخله/کشور می‌گوید بیش از ۷۰ هزار نیروی نظامی برای امنیت انتخابات در سراسر کشور مستقر شده‌اند.

خوشحال سعادت معاون وزیر داخله در گفتگو با بی‌بی‌سی می‌گوید "شورشیان نمی‌توانند پروسه انتخابات را اخلال کنند."

حوادث امنیتی که تاکنون گزارش شده

از سه نفر کشته شده، یک خانم در ولایت کنر در شرق افغانستان به دلیل حمله شورشیان به یک مرکز رای‌دهی کشته، یک خانم و یک کودک دیگر نیز در ولایت ارزگان در جنوب افغانستان به دلیل فرود راکت در نزدیکی خانه شان کشته شده‌اند.

علاوه برکشته شدگان یک سرباز ارتش در کابل، چهار غیرنظامی در ولایت کنر، یک دختر در ولایت پکتیکا، ۱۳ کودک و خانم در ولایت ارزگان، ۱۷ نفر در ولایت قندهار و شش نفر دیگر در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان زخمی شده‌اند.

در اوایل صبح در ولسوالی کهمرد ولایت بامیان بر اثر حمله به یک مرکز رای‌دهی یک فرد غیرنظامی زخمی شد. تیراندازی‌های پراکنده دیگر نیز در این ولایت و ولایت همجوار، دایکندی گزارش شده است.

پانزده تن از رای‌دهندگانی که امروز در قندهار به مرکز رای رفته بودند، در اثر انفجار ناشی از مواد جاسازی شده در یک بلندگو زخمی شدند. در عکس یکی از این زخمیان دیده می‌شود که در بیمارستان شهر قندهار تحت مداوا قرار دارد.

منبع تصویر، Getty Images

مسئولان امنیتی ولایت غزنی می‌گویند که صبح امروز سه راکت/خمپاره در محوطه ریاست اطلاعات و فرهنگ غزنی در همسایگی یک مرکز رای‌دهی اصابت کرده است.

به گفته مسئولان این رویداد تلفاتی در پی نداشته است.

سفارت آلمان در افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشته: "ما حملات طالبان به رای‌دهندگان، مراکز رای‌دهی و کارمندان مراکز رای‌دهی را به شدت محکوم می‌کنیم. ممانعت از روند دموکراتیک و آسیب رساندن به غیرنظامیان به هیچ وجه رفتار قابل قبولی نیست.

در شبکه‌های اجتماعی ویدئوهایی نشر شد که برخی از تهدیدهای امنیتی باعث شده تعدادی رای دهندگان افغان‌ پیش از ترک محل‌های رای دهی انگشت‌های جوهری خود را بشویند.

نمایندگی اتحادیه اروپا در کابل نیز در صفحه توئیترش گفته که نیروهای امنیتی هوشیار و بااعتماد به نفس هستند. نمایندگی اتحادیه اروپا در افغانستان در صفحه رسمی توییترش نوشته: " دیپلمات‌های اتحادیه اروپا در کابل با دیدن شهروندان در صف‌های رای‌دهی تحت تاثیر قرار گرفتند. کارمندان انتخابات حاضر، شایسته و موثر هستند. نیروهای امنیتی هوشیار و با اعتماد به نفس هستند. به همه‌شان احترام می‌گذاریم."

منبع تصویر، Getty Images

بنیاد انتخابات شفاف افغانستان (تیفا) اعلام کرده که براساس گزارش ناظرین این نهاد: ۹۸ درصد مراکز رای دهی ازقبل اعلام شده توسط کمیسیون انتخابات در ۳۴ ولایت افغانستان باز شده‌اند.

همچنین این نهاد مستقل انتخابتی گزارش داده که نیروهای امنیتی در بیشتر از ۹۹ درصد مراکز رای دهی حضور دارند. تقریبا کل کارمندان کمیسیون انتخابات در زمان معین شده در محل رای گیری حضور داشتند.