انتخابات افغانستان؛ عبدالله: آرای ما بلند است و انتخابات به دور دوم نمی‌رود

.
Image caption عبدالله عبدالله

عبدالله عبدالله، نامزد انتخابات ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرد که رای تیم او،"ثبات و همگرایی" بالا است و حکومت آینده افغانستان را این تیم تشکیل خواهد داد. او گفته انتخابات به مرحله دوم نخواهد رفت. قبل از این امرالله صالح، معاون اول آقای غنی نیز به رسانه‌ها گفته بود که تیم او موسوم به "دولت ساز" برنده انتخابات افغانستان است.

او در یک نشست مطبوعاتی در کابل تاکید کرد که "رای ما بلند است" و افزود که نتایج رسمی را کمیسیون انتخابات اعلام می‌کند ولی آنچه که مشخص است "ما با رای بلند آمده‌ایم."

آقای عبدالله تاکید کرد که او در دو روز گذشته مشغول بررسی نتایج انتخابات بوده و به این نتیجه رسیده که تیم او رای بالا را کسب کرده است.

او مدعی است که در انتخابات ریاست جمهوری به نفع رقیب او تقلب شده و آرای تقلبی باید باطل شود. او گفت که کمیسیون‌های انتخاباتی آرای بدون بایومتریک و ثبت‌ناشده را لغو خواهد کرد. اما آقای عبدالله ادعا کرد که حتی با این وجود آرای تیم او بالا است.

حق نشر عکس Dr.AbdullahAbdullah
Image caption آقای عبدالله گفت که در دو روز گذشته بررسی کرده و به این نتیجه رسیده که تیم او رای بلند را گرفته است

آقای عبدالله از کمیسیون انتخابات افغانستان خواست که فورا دخالت مرکز ملی آمار(احصائیه مرکزی) در روند درج جدول نتایج در مرکز ملی اطلاعات کمیسیون را متوقف و تنها شرکت آلمانی که دستگاه بیومتریک از آن خریداری شده در روند درج جدول نتایج نقش داشته باشد.

Image caption آقای غنی و عبدالله رقبای اصلی در این انتخابات هستند

ریاست اجرایی افغانستان انتخابات امسال را قدمی در راستای مردم‌سالاری و ثبت رای مردم دانست و افزود که مشکلاتی نیز در روند برگزاری انتخابات ریاست جمهوری وجود داشت که نباید وجود می‌داشت. او از جمله نبودن فهرست رای‌دهندگان را در بخشی از محلات از جمله مشکلات عنوان کرد.

او مدعی شد که شماری از کارمندان دولت در روند انتخابات دخالت کرده که برخورد قانونی با آنان صورت خواهد گرفت.

او گفت رای "سالم، ثابت و پاک" مردم افغانستان سرنوشت را تعیین می‌کند. او گفت که حاضر به تشکیل حکومت ائتلافی همانند سال ۲۰۱۴ نیست که منجر به تشکیل حکومت وحدت ملی شد.

آقای عبدالله گفت که مردم افغانستان علیه "خودکامگی، استبداد و تبعیض قومی رای دادند." او مدعی شد که در تیم رقیبش "دولت‌ساز" اختلافات و جنجال‌های بر سر مصارف مبارزات انتخاباتی بروز کرده است.

حبیب الرحمن ننگ، رئیس دبیر خانه کمیسیون انتخابات افغانستان در کنفرانس مطبوعاتی امروز گفت که هیج نامزدی حق ندارد که پیروزی خود را اعلام کند و کمیسیون انتخابات بعد از بررسی‌های همه جانبه در همکاری با کمیسیون رسیدگی به شکایت در نهایت نتایج انتخابات را اعلام خواهد کرد.

حق نشر عکس IEC
Image caption مولانا محمد عبدالله، یکی از اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان

مولانا محمد عبدالله، یکی از اعضای کمیسیون انتخابات افغانستان نیز در یک نشست گفت که هدایات کتبی به ولایت‌ها ارسال شده تا تخلف، تقلب و تخطی‌های انتخاباتی را مستندسازی کرده و با رهبری کمیسیون شریک سازند.

او گفت که مطابق به قانون و تقویم انتخابات، نتایج اولیه در مراکز اعلان شده و قرار است نتایج ابتدایی در ۲۷ میزان/مهر و نتایج نهایی در ۱۶ عقرب/آبان اعلام شود.

در همین حال کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخابات افغانستان نیز گفته که تاکنون دو هزار و ۵۶۹ شکایت به این کمیسیون رسیده است. بیشتر شکایت‌ها شامل کار نکردن دستگاه‌های بیومتریک و نبود اسم رای‌دهندگان در فهرست بود.

این کمیسیون تاکید کرده که به تمام موارد تقلب و مشکوک اگر حتی یک مورد هم باشد رسیدگی خواهد کرد.