انتخابات افغانستان؛ سخنان تهدیدآمیز رئیس مجلس سنا علیه رئیس کمیسیون انتخابات

فضل هادی مسلمیار حق نشر عکس Getty Images
Image caption آقای مسلمیار طرفدار معتبر دانسته شدن آرای بدون بیومتریک در انتخابات چهار روز پیش است

فضل هادی مسلمیار، رئیس مجلس سنای افغانستان در باره ابطال آرای بیومتریک‌ ناشده در انتخابات افغانستان، با لحن تهدیدآمیزی گفته با زور کمیسیون انتخابات این کشور را وادار به شمارش این آرا می‌کند. او مدعی شده که شمرده نشدن آرای بیومتریک ناشده جفا به حق مردم است.

کمیسیون مستقل انتخابات می‌گوید آرای بدون بیومتریک را "به هیچ صورت" معتبر نمی‌داند و از "بزرگواران" می‌خواهد در کار این نهاد دخالت نکنند.

وسیله مخصوصی موسوم به دستگاه بیومتریک در انتخابات روز شنبه (ششم میزان/ مهر) افغانستان استفاده شد که شفافیت انتخابات وابسته به آن دانسته شده.

اطلاعات رای‌دهندگان بر اساس محلی که در آن ثبت نام کرده‌اند از قبل وارد این دستگاه می‌شود تا در روز انتخابات مشخص شود که شخص رای‌دهنده همان کسی است که اطلاعاتش درج شده و پیش از این در جای دیگری رای نداده است.

رئیس مجلس سنا در ویدیویی که در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود، می‌گوید: "از دوستان شنیدم که رئیس کمیسیون انتخابات گفته آرای بدون بیومتریک را (معتبر) حساب نخواهد کرد، (حتی) پدر او را وادار به شمردن می‌کنیم."

آقای مسلمیار از متحدان سیاسی اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان است و در جریان مبارزات انتخاباتی به نفع او کمپین کرد.

دفتر عبدالله عبدالله رئیس اجرایی افغانستان که رقیب اصلی اشرف غنی در انتخابات بود، سخنان آقای مسلمیار را محکوم کرده و با انتشار اعلامیه‌ای از او خواسته بخاطر تهدیدی که کرده، عذرخواهی کند.

در این اعلامیه آمده:"در ویدیویی که امروز در رسانه‌های اجتماعی دست به دست می‌گردد، آقای فضل‌هادی مسلمیار، رییس مجلس سنا مسئولان کمیسیون‌های مستقل انتخابات را که اعلام کرده‌اند آرای بدون بیومتریک در انتخابات قابل اعتبار نیست، تهدید می‌کند که به زور و سر پدر آنان آرای بدون بیومتریک را می‌قبولاند. ریاست اجرایی این سخنان غیرمسئولانه و تهدیدآمیز را علیه مقامات و منسوبین کمیسیون‌های مستقل انتخابات محکوم می‌کند. هیچ‌کس حق تهدید کمیسیون‌ها، مسئولان و کارمندان این نهادها را ندارد. آقای مسلم‌یار باید این اخطار خود را هرچه سریع‌تر پس بگیرد و از کمیسیون‌ها معذرت بخواهد."

آقای عبدالله خواهان پیگیری قضایی این مسئله شده است.

اما عمر داوودزی، رئیس ستاد انتخاباتی آقای غنی به بی‌بی‌سی گفت آقای مسلمیار این اظهارات را از صحن مجلس سنای افغانستان ابراز کرده و تیم آنها هرآنچه را فیصله کمیسیون انتخابات دراین مورد باشد، می‌پذیرد.

عبدالعزیز ابراهیمی، سخنگوی کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان در واکنش به سخنان رئیس مجلس سنای افغانستان به بی‌بی‌سی فارسی گفت:"کمیسیون یک نهاد مستقل است و مطابق قانون عمل می‌کند. آرای غیر بیومتریک به هیچ وجه قابل قبول نیست. چنین آرایی باطل محسوب می‌شوند هر رایی که در آن سوء ظنی وجود داشته باشد قابل قبول و معتبر نخواهد بود."

سخنگوی کمیسیون انتخابات همچنین گفت: "امیدواریم تمام جوانب و بزرگواران از ایراد سخنانی که اذهان عامه را مشغوش می‌‌سازد، اجتناب کنند و به امور کاری کمیسیون مداخله نکنند."