کمیسیون انتخابات افغانستان: تعدادی از دستگاه‌های بیومتریک ناپدید شده‌اند

افغانستان حق نشر عکس Getty Images
Image caption در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان برای اولین بار در سراسر این کشور از دستگاه بیومتریک استفاده شد.

کمیسیون انتخابات افغانستان می‌گوید که در کابل و شمار دیگری از ولایت‌های این کشور چند دستگاه بیومتریک ناپدید و حافظه چند دستگاه دیگر نابود شده‌اند.

مولانا عبدالله، عضو کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان امروز شنبه (۱۳ میزان/مهر) در یک نشست خبری گفت که حدود ۷ دستگاه بیومتریک در کابل ناپدید شده و افراد زورمند کارت‌های حافظه ۲۲ دستگاه دیگر را از دستگاه‌ها بیرون کرده‌اند.

آقای عبدالله تصریح کرد که موارد اندکی از این دست اتفاقات در شماری از دیگر ولایت‌ها نیز رخ داده که بر سر اعتبار آرای چنین محلاتی بعدا مطابق طرزالعمل تصمیم گرفته خواهد شد.

این عضو کمیسیون انتخابات افغانستان گفت که تاکنون اطلاعات ۲۱ هزار محل رای‌گیری به این کمیسیون رسیده و آرای شش هزار محل اسکن شده است.

او افزود که تاکنون مواد حساس انتخاباتی از ۲۲ ولایت به مرکز رسیده و مواد حساس باقی ولایت‌ها نیز تا پایان امروز خواهند رسید.

آقای عبدالله تاکید کرد پس از اینکه تمامی دستگاه‌های بیومتریک به کمیسیون برسد آرا در دو مرحله پاکسازی خواهند شد.

به گفته او در مرحله اول آرای بیومتریک شده از آرای غیر بیومتریک تفکیک و در مرحله دوم، آرای بیومتریک شده نیز برای دریافتن مشکلات و تخلفات احتمالی بررسی و تصفیه خواهد شد.

او اضافه کرد که نتایج ابتدایی انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در زمان تعیین شده آن در (۲۷ میزان/مهر) اعلام خواهد شد.

حق نشر عکس EPA

کمیسیون همچنین دو روز قبل اعلام کرد که بر اساس آخرین آمارها حدود دو میلیون و هفتصد هزار نفر در انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در (ششم میزان/مهر) شرکت کرده‌اند. این کمیسیون افزوده بود که شمار افراد شرکت کننده نهایی نیست و ممکن است تغییر کند.

آقای عبدالله در صفحه فیسبوکش نوشته بود که در مجموع حدود دو میلیون و ۶۹۵ هزار و ۸۹۰ نفر در سراسر افغانستان در انتخابات شرکت کرده‌اند.

براساس فهرستی که این کمیسیون منتشر کرده ولایت کابل با داشتن بیشتر از ۴۵۹ هزار رای دهنده در صدر فهرست رای دهندگان قرار دارد و ارزگان در جنوب افغانستان با حدود شش هزار رای دهنده در پایین جدول قرار دارد.

آقای عبدالله در ادامه نوشته که در روز انتخابات ریاست جمهوری افغانستان در مجموع ۴۶۸۴ مرکز رای دهی باز و ۶۸۹ مرکز دیگر بسته بوده است.